25. března 2013 7:30 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Cizinec není našinec! Češi turisty vítají, Slováci žijí radši mezi svými

Mapa přívětivosti k zahraničním návštěvníkům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mapa přívětivosti k zahraničním návštěvníkům. | foto: washingtonpost.com

WASHINGTON V jakých zemích vítají zahraniční návštěvníky s otevřenou náručí a kde se na cizince dívají skrze prsty nebo jimi dokonce zcela opovrhují? Odpověď přináší rozsáhlá studie Světového ekonomického fóra, podle které patří Česko mezi země k cizincům přívětivé oproti většině států bývalého sovětského bloku preferující před spíše "našince" před "cizáky".

Světovou mapu postoje obyvatel k zahraničním návštěvníkům sestavili výzkumníci Světového ekonomického fóra v rámci rozsáhlé studie o cestování a turismu. Práce vychází z údajů ze 140 zemí a překvapivé výsledky nedávno publikoval americký deník Washington Post.

Překvapivé jsou proto, že na ně nelze jednoduše naroubovat žádnou univerzální teorii vysvětlující postoj obyvatel k cizincům v konkrétních zemích. Průzkum ale pomáhá určit oblasti, které jsou otevřené turismu a návštěvám ze zahraničí.

Postoj obyvatel k zahraničním návštěvníkům - klikněte pro zvětšení

Postoj obyvatel k zahraničním návštěvníkům - klikněte pro zvětšení

Ekonomické fórum sbíralo údaje od konce roku 2011 přes celý loňský rok. Vzorek obyvatel odpovídal na jednoduchou otázku „Jak vítaní jsou ve vaší zemi zahraniční návštěvníci?“.

Výsledky ukazují, že vůbec nejpřívětivější zemí pro cizince je Island následovaný Novým Zélandem a Marokem. Vpředu seznamu se objevují zejména bohaté a stabilní „západní“ státy (Irsko, Kanada, Rakousko), ale také oblíbené turistické destinace (Thajsko, Spojené arabské emiráty). Překvapivě se na předních příčkách objevilo také mnoho zemí západní Afriky.

ČTĚTE TAKÉ:

Oproti tomu nejhůře jsou přijímány zahraniční návštěvy v Bolívii, Venezuele a Rusku. Turisté nemají na růžích ustláno zejména v zemích středního východu (Írán, Pákistán, Saudská Arábie) post-sovětském bloku a překvapivě i v Číně a Jižní Koreji, kam jich každoročně míří miliony.

Zajímavý je také rozdíl mezi Čechy a Slováky. Tuzemsko totiž průzkum zařadil mezi jedny z nejpřátelštějších zemí, kdežto odpovědi našich nejbližších sousedů srazily index přívětivosti Slovenska na ruskou úroveň.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle zahraničního bloggera Washington Post se na výsledcích v průzkumu odráží zejména vyhraněná nacionální politika v jednotlivých zemích, což se projevuje zejména v jižní Americe, která je převážně otevřená cizincům, autoritativní režimy v Bolívii, Ekvádoru nebo Venezuele však národní téma hojně přiživují.

A národní akcent je zřejmý i Rusku nebo Číně. Oproti tomu v dalších zemích se silnou nacionalistickou tradicí se už postoje obyvatel změnily. Například Německo nebo Japonsko se umístily mezi přívětivými státy.

Rozhodně překvapivé výsledky ale přinesla turisty vyhledávaná Jižní Korea hodnocená jako nepřátelská, Jemen, kde jsou stále běžné únosy cizinců, je podle ankety velmi přátelský a naopak severské Dánsko je pro změnu nepřátelské.

mevMartin Nevyhoštěný

Najdete na Lidovky.cz