Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

CK Fischer musí zaplatit ženě odškodné 400 tisíc korun za zranění v Egyptě

Pyramidy jdou dobře viditelné už ze silnice, vede k nim asi 400 m dlouhá písečná cesta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pyramidy jdou dobře viditelné už ze silnice, vede k nim asi 400 m dlouhá písečná cesta. | foto: Alexandr Bílek

BRNO Žena, která si při jízdě autobusem v Egyptě poranila páteř a trvale ochrnula, má nárok na 400.000 korun od cestovní kanceláře Fischer. Stejnou částku justice přiznala také jejímu manželovi, a to za zásah do rodinného a společenského života. Verdikt definitivně potvrdil Nejvyšší soud, když zamítl dovolání manželů, kteří žádali vyšší sumu.

V paralelním sporu, který dosud neskončil, se žena domáhá ještě bolestného a náhrady za ztížení společenského uplatnění.

CK Fischer podle svého mluvčího Jana Osúcha již peníze uhradila. Firma ale podle něj trvá na tom, že se v kauze nijak neprovinila. Zodpovědnost podle Osúcha spočívá na řidiči egyptského autobusu.

Manželé se v roce 2005, krátce po odchodu do důchodu, vydali na zájezd do Egypta, konkrétně do letoviska Taba. Na místě si od cestovní kanceláře Fischer koupili jednodenní výlet autobusem do Káhiry, zajišťovaný lokálním dopravcem.

Zraněná jela autobusem dalších 100 kilometrů

Autobus najel ve značné rychlosti na písečnou dunu. Žena při tom utrpěla vážné zranění páteře, v jehož důsledku ochrnula na dolní polovinu těla. Na místě nebyl delegát ani lékař. Zraněná žena v bolestech cestovala autobusem ještě více než 100 kilometrů do Káhiry, kde ji později operovali.

Městský soud v Praze v roce 2010 přiznal ženě 1,5 milionu korun, jejímu manželovi pak 500.000 korun. Cestovní kanceláři vytknul špatné zabezpečení zájezdu a lékařské pomoci. Vrchní soud ale loni odškodnění výrazně snížil, přičemž zdůraznil, že část nároku musí žena uplatňovat v paralelním sporu. Také dospěl k závěru, že kancelář sice zodpovídá za následek zranění, avšak z řízení prý "nevyplynulo jednoznačně nic, co by svědčilo o tom, že by mohla sama na místě nehody vystupovat jakkoliv jinak".

Poškozená nesouhlasí

Manželé s rozsudkem odvolacího senátu nesouhlasili. V dovolání se pozastavovali například nad tím, že oba mají dostat stejnou částku, ačkoliv žena jako ochrnutá utrpěla mnohem závažnější zásah do osobnostních práv. Poukazovali také na přístup cestovní kanceláře, která jim podle jejich názoru nedala ani morální zadostiučinění.

Nejvyšší soud nenašel důvod k zásahu. Dovolání zamítl stručným rozsudkem a bez veřejného jednání. Manželé mají ještě teoretickou možnost obrátit se na Ústavní soud. Museli by však argumentovat porušením základních práv.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...