Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Co trápí české turisty? Hlavně střevní potíže

WC - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy WC - ilustrační foto | foto: Shutterstock

České turisty loni nejvíce trápily střevní potíže. Druhým nejčastějším problémem na cestách byla drobná poranění - odřeniny a řezné rány.

Čeští turisté loni asistenčních služeb společnosti Europ Assistance nejčastěji využívali kvůli potížím trávicího traktu. Meziročně zde počet zásahů vzrostl o 60 procent, většinou to bylo kvůli akutním zánětům žaludku a střev.

Pomoc firma loni nejčastěji poskytovala stejně jako o rok dřív v Egyptě, následovalo Řecko, řekla Jana Ježková, lékařka asistenční služby Europ Assistance, která je v Česku jedničkou v asistenčních službách v cestovním pojištění.

Druhou nejčastější příčinou zásahu asistenční služby Europ Assistance byly úrazy všech typů, od drobných poranění, odřenin, řezných ran až po vážná traumata spojená s úrazy vnitřních orgánů. V této kategorii narostly počty případů o 100 procent. Na třetím místě byly infekce dýchacích cest a uší, nejčastěji to bylo nachlazení, angíny, záněty středouší, ale i vážné zápaly plic. Těchto pojistných událostí přibylo o 59 procent.

Pozor na kvalitu vody
V Egyptě významně převažují podle Ježkové potíže zažívacího

Europ Assistance

Europ Assistance Česká republika byla založena v roce 2001. Postupně se stala jednou z vedoucích společností na trhu asistenčních služeb pro automobily a cestovní pojištění. Skupina Europ Assistance vznikla v roce 1963 v Paříži jako první asistenční společnost na světě. Nyní je součástí skupiny Generali a zajišťuje služby ve 208 zemích světa 6800 zaměstnanci, 400 lékaři a sítí 80 poboček skupiny.

traktu spojené zejména s kvalitou pitné vody. V podobných destinacích lékaři Europ Assistance doporučují pít balenou vodu a v ní si také mýt ruce, nádobí a s ní si čistit zuby. Rizikové jsou zejména nápoje z postmixu nebo led, který je vždy přidáván do nápojů v barech a restauracích.

V Řecku je třeba se připravit spíše na problémy s dýchacími cestami. Rizikem jsou výrazné a opakované změny teplot spojené s klimatizací v pokojích, restauracích a v letadlech. Problémem může v Řecku být také infikovaná voda v bazénu.

Úrazů přibývá
V dalším pořadí jsou nově Bulharsko a Turecko, které předstihly Itálii a Rakousko. Ty jsou vyhledávanými destinacemi pro zimní sporty i letní turistiku, a tak si zde turisté způsobují hlavně úrazy končetin, pohmožděniny a zlomeniny. Vyšší byl počet pojistných událostí v exotických zemích, jako je Kuba, Dominikánská republika, Venezuela, Thajsko či Vietnam, podotkla Ježková.

Počty úrazů a onemocnění českých turistů v cizině narůstají, souhlasil mluvčí Allianz Václav Bálek. Během loňského léta registrovala asistenční služba Allianz téměř 1500 zásahů, nejčastěji v Egyptě, Bulharsku a Turecku.

Loňská sezona byla dramatická
Loňská sezona byla podle Bálka jednou z nejdramatičtějších. O 327 procent se například proti předešlému létu zvýšil počet asistencí v Egyptě, sedmdesátiprocentní nárůst zaznamenalo Bulharsko, více než šedesátiprocentní nárůst evidovala Allianz z Turecka. V létě Allianz nejčastěji řeší problémy spojené s takzvanou faraonovou nemocí, tedy gastronomickými potížemi a průjmy v Egyptě, v zimě zase následky lyžařských úrazů z Rakouska, Švýcarska, Itálie a Francie, dodal Bálek.

Europ Assistance registrovala za loňský rok v ČR celkem 2,1 milionu klientů a 1,1 milionu vozidel ve všech asistenčních programech. Uskutečnila celkem 271.000 telefonických hovorů a provedla 47.000 asistenčních zásahů. V cestovní asistenci měla 17.836 zásahů, 1236 hospitalizací, 476 repatriací a zasahovala ve 123 zemích celého světa. Obrat společnosti stoupl loni o pětinu na 110 milionů Kč, zisk vzrostl o 87 procent na 16,9 milionu korun.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka
Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka

Každé mladé ženy se její okolí ptá na otázky týkající se mateřství... a to nemusí být příjemné. Dotazující často neví, co daný pár zrovna prožívá,...