Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Co v průvodci nenajdete. Lokální tipy pro mladé cestovatele

Tak trochu jiná mapa Prahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tak trochu jiná mapa Prahy | foto: USE IT

Podniky s dobrým jídlem a pitím, kluby, trasy na procházky či místa, která v klasických průvodcích nenajdete. Speciální mapy českých měst, které jsou určené především pro mladé cestovatele, vydává osmičlenná skupinka nadšenců.

Praha, Ostrava, Brno, Český Krumlov a České Budějovice - města, která už mapu USE-IT mají. "Mapa je určená mladým cestovatelům, turistům, kteří chtějí poznat Prahu více do hloubky, vyhnout se turistickým davům a vydat se i do čtvrtí, kde žijí místní lidé, kteří mapu vytvořili,“ říkají o ní tvůrci. Peníze na vydávání a distribuci map získali díky grantu z evropského programu Mládež v akci.

V červnu vyšla aktualizovaná verze pražské mapy. Nabízí nová místa, která mají potenciál zaujmout mladé cestovatele - zajímavé ulice, kavárny, kluby i vycházkové trasy. Historické památky v nich ale najdete také, částečně tedy supluje i průvodce.

Co v průvodci nenajdete. Lokální tipy pro mladé cestovatele

„Důležité je, že mapa není jen plánem města, ale obsahuje i rubriky s doporučeními Jak se chovat jako místní nebo Suvenýry. Hravě nahradí turistického průvodce, je psána vtipně a jednoduchou angličtinou,“ říká jedna z organizátorek českého projektu Julie Dürrová.

Bez reklamy a inzerce

„Vlastně víc než mapa je to zpráva o městě, o tom, jak místní mladí město vnímají, žijí a sdílí se svými vrstevníky. Mapu každoročně aktualizujeme. Navíc neobsahují inzerci a reklamu,“ dodává Dürrová

Kategorie, které v mapě najdete

sightseeing, museum and venue, sightseeing, shopping, eat and drink, café, bar and club, hidden and chillout. Dále obsahuje ikony: farmers market, beer challenge, night life, viewpoint, romantic walk, beer garden

Místa, která se v mapách objeví, jsou pečlivě vybírána lidmi prostřednictvím online dotazníku. „Tým pracující na mapě místa roztřídí do kategorií a diskutuje o každém zvlášť. Většinu míst již známe, pokud se objeví něco nového, vydáme se místo vyzkoušet. Snažíme se body v mapě každoročně obměňovat alespoň z 1/3, stálice jako turistické atrakce se měnit nedají. V mapě máme cca 100 bodů,“ vysvětluje systém Dürrová.

Mapy českých měst navazují na evropský trend, který se poprvé objevil v dánské Kodani již v 70. letech. Mapy USE-IT seženete v infocentrech, ale i v obchodech či hostelech. Jsou určené pro mladé cestovatel, kteří často cestují s minimem peněz, ale chtějí vidět to nejzajímavější, co jim města mohou nabídnout, aniž by je to zruinovalo.

O projektu USE-IT

USE-IT vytváří informace pro mladé cestovatele s nízkým rozpočtem. USE-IT infocentra, průvodci, mapy a webové stránky a jsou zajišťovány místními, jsou nekomerční, zdarma, smysluplné a vždy aktuální. Každá členská organizace by měla být finančně podpořena místními institucemi nebo vedením města.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!