Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

O korupci je zájem. Zájezdy jdou na dračku

Klienti cestovní kanceláře CorruptTour se zastavili ve Škodově paláci, prohlédli si informační centrum tunelu Blanka (na snímku) a pole za stanicí metra Letňany, kde se nekonala olympiáda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klienti cestovní kanceláře CorruptTour se zastavili ve Škodově paláci, prohlédli si informační centrum tunelu Blanka (na snímku) a pole za stanicí metra Letňany, kde se nekonala olympiáda. | foto: ČTK

PRAHA O prohlídky míst spojených s korupcí je zájem. Cestovní agentura CorruptTour má zájezdy vyprodané na týden a půl dopředu a uvažuje o rozšíření navštěvovaných lokalit, uvedli zástupci společnosti.

Klienti nové cestovní agentury se mohou seznámit například s projektem předraženého pražského tunelu Blanka, některými kauzami spojenými s pražským magistrátem, hospodařením pražských nemocnic Motol, IKEM a Střešovice nebo vidět sídla některých manažerů spojovaných s korupcí.

V rámci zájezdu do Ústí nad Labem pak předvádí načerno zbudované sídlo údajného místního kmotra ODS Patrika Oulického nebo stavby nákladně financované z veřejných peněz a fondů EU.

Průvodkyně Marabel z cestovní kanceláře CorruptTour provedla zájemce Prahou po okruhu nazvaném Tři pražská nej.

Průvodkyně Marabel z cestovní kanceláře CorruptTour provedla zájemce Prahou po okruhu nazvaném Tři pražská nej.

CorruptTour založil loni filosof a překladatel Petr Šourek. Nabídku agentura sestavila na podzim a od letošního února nabízí čtyři tematické zájezdy. Vedle Prahy a Ústí nad Labem se chystá i do dalších měst se zajímavým korupčním pozadím. "Velmi zajímavé jsou například České Budějovice, Brno, Karlovy Vary nebo Ostrava," uvedl Pavel Kotyza z CorruptTour. Agentura, která by se v dohledné době měla přeměnit v cestovní kancelář, sbírá náměty na zajímavé "korupční" objekty na svých internetových stránkách.

ČTĚTE TAKÉ:

"Přemýšleli jsme, v čem je ČR unikátní, a podle nás má co nabídnout právě na poli korupce. Chceme na korupci upozorňovat a zároveň lidi vzdělávat," dodal Kotyza. Mezi dotčenými politiky a byznysmeny má podle Kotyzy agentura spíše záporný ohlas, ale moc toho s ní nezmohou. "Vše děláme legálně," dodal. Jeden ze stěžovatelů byl prý například šéf IKEM, která proslula nákupy předražených přístrojů.

GRAFIKA: Největší výdaje Prahy a sporné projekty

GRAFIKA: Největší výdaje Prahy a sporné projekty

Zákazníky agentury tvoří pestrý mix od mladé generace po starší ročníky, významnou část klientely na prvních zájezdech představovali novináři a fotografové, pro které je údajně první cestovní agentura na světě orientující se na korupci, zajímavé téma.

'Openkrad'

Cena zájezdů se pohybuje od 299 Kč po 599 korun. Dvojice mají slevu. Klienty doprovází průvodkyně, která jim u každého z navštívených míst poskytuje výklad prostřednictvím reprodukčních zařízení. Zákazníky vozí menší autobus, část trasy absolvují pěšky.

Agentura také vydává vlastní upomínkové akcie na majitele a připravuje edici hracích karet "Openkrad" s mafiánskými motivy. Projekt "tramvajenek" opencard stál Prahu do konce roku 2009 přes 800 milionů korun a podle kritiků byl předražený a vyvolal řadu podezření kvůli přidělování zakázek.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...