Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

O korupci je zájem. Zájezdy jdou na dračku

Klienti cestovní kanceláře CorruptTour se zastavili ve Škodově paláci, prohlédli si informační centrum tunelu Blanka (na snímku) a pole za stanicí metra Letňany, kde se nekonala olympiáda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klienti cestovní kanceláře CorruptTour se zastavili ve Škodově paláci, prohlédli si informační centrum tunelu Blanka (na snímku) a pole za stanicí metra Letňany, kde se nekonala olympiáda. | foto: ČTK

PRAHA O prohlídky míst spojených s korupcí je zájem. Cestovní agentura CorruptTour má zájezdy vyprodané na týden a půl dopředu a uvažuje o rozšíření navštěvovaných lokalit, uvedli zástupci společnosti.

Klienti nové cestovní agentury se mohou seznámit například s projektem předraženého pražského tunelu Blanka, některými kauzami spojenými s pražským magistrátem, hospodařením pražských nemocnic Motol, IKEM a Střešovice nebo vidět sídla některých manažerů spojovaných s korupcí.

V rámci zájezdu do Ústí nad Labem pak předvádí načerno zbudované sídlo údajného místního kmotra ODS Patrika Oulického nebo stavby nákladně financované z veřejných peněz a fondů EU.

Průvodkyně Marabel z cestovní kanceláře CorruptTour provedla zájemce Prahou po okruhu nazvaném Tři pražská nej.

Průvodkyně Marabel z cestovní kanceláře CorruptTour provedla zájemce Prahou po okruhu nazvaném Tři pražská nej.

CorruptTour založil loni filosof a překladatel Petr Šourek. Nabídku agentura sestavila na podzim a od letošního února nabízí čtyři tematické zájezdy. Vedle Prahy a Ústí nad Labem se chystá i do dalších měst se zajímavým korupčním pozadím. "Velmi zajímavé jsou například České Budějovice, Brno, Karlovy Vary nebo Ostrava," uvedl Pavel Kotyza z CorruptTour. Agentura, která by se v dohledné době měla přeměnit v cestovní kancelář, sbírá náměty na zajímavé "korupční" objekty na svých internetových stránkách.

ČTĚTE TAKÉ:

"Přemýšleli jsme, v čem je ČR unikátní, a podle nás má co nabídnout právě na poli korupce. Chceme na korupci upozorňovat a zároveň lidi vzdělávat," dodal Kotyza. Mezi dotčenými politiky a byznysmeny má podle Kotyzy agentura spíše záporný ohlas, ale moc toho s ní nezmohou. "Vše děláme legálně," dodal. Jeden ze stěžovatelů byl prý například šéf IKEM, která proslula nákupy předražených přístrojů.

GRAFIKA: Největší výdaje Prahy a sporné projekty

GRAFIKA: Největší výdaje Prahy a sporné projekty

Zákazníky agentury tvoří pestrý mix od mladé generace po starší ročníky, významnou část klientely na prvních zájezdech představovali novináři a fotografové, pro které je údajně první cestovní agentura na světě orientující se na korupci, zajímavé téma.

'Openkrad'

Cena zájezdů se pohybuje od 299 Kč po 599 korun. Dvojice mají slevu. Klienty doprovází průvodkyně, která jim u každého z navštívených míst poskytuje výklad prostřednictvím reprodukčních zařízení. Zákazníky vozí menší autobus, část trasy absolvují pěšky.

Agentura také vydává vlastní upomínkové akcie na majitele a připravuje edici hracích karet "Openkrad" s mafiánskými motivy. Projekt "tramvajenek" opencard stál Prahu do konce roku 2009 přes 800 milionů korun a podle kritiků byl předražený a vyvolal řadu podezření kvůli přidělování zakázek.

,

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...