Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Covid-19 je pohroma, ale může nás připravit na to, co přijde v budoucnu, říká český lékař žijící ve Švýcarsku

Češi v cizině

  5:10
Lékař a spisovatel Michal Konštacký žije ve Švýcarsku dvanáct let. „Švýcarsko vsadilo na rychlý průchod infekce populací s tím, že má dostatek zdravotního personálu a kapacit a rychleji bude z infekce venku. V jednu chvíli tomu tak zřejmě nebylo, čili jsem byl kontaktován, jestli bych jako lékař nešel vypomáhat do nemocnice, pokud se situace ještě dále zhorší, samozřejmě jsem souhlasil,“ říká.

Michal Konštacký foto: Archiv Michala Konštackého

Další příběhy Čechů v cizině čtěte zde

Lidovky.cz: Jak to nyní ve Švýcarsku vypadá a jaká opatření zde platí?
Před dvěma dny česká média publikovala článek začínající informací, že každý občan má ve Švýcarsku vlastní protiatomový kryt a země kolabuje pod náporem infikovaných. Ani jedna z informací není pravdivá. Švýcarsko je jednou ze zemí nejpostiženějších infekcí covid-19 v Evropě jak v absolutních číslech, tak i v přepočtu na počet obyvatel. Přesto se zdá, že Helvetská konfederace zvládá situaci dobře a současná situace zemi neochromila. Do Švýcarska dojíždí za prací až 325 000 "pendlerů“ z okolních zemí a velká část z toho jsou Italové z nejvíce postižené Lombardie, čímž se dá vysvětlit rychlý nástup infekce hlavně v přilehlém kantonu Ticino. 

Pobyt v Itálii nebo v Ticinu byl zpočátku důvodem ke karanténě a například některé banky žádaly své zaměstnance z Itálie, ať vystoupí cestou vlakem do Curychu již v Ticinu a pracují z poboček tam. Italsky mluvící kanton Ticino byl dlouho nejpostiženějším, ale v nedávné době ho vystřídaly francouzsky mluvící kantony Vaud a Ženeva, nasledované nejlidnatějším kantonem Curych. V současně chvíli (16.4. 2020) je v zemi evidováno 26422 a zdá se, že nemoc kulminuje a situace vypadá opatrně optimisticky. Je otázkou, jak s těmito čísly „zahýbou“ Velikonoční svátky, kdy švýcarské instituce shrnuly svá varování do stručných sloganů „Nejezděte na jih“ a všudypřítomného „Zůstaňte doma!“

Zavřené pláže a nefungující doprava. Karibský ostrov je prázdný a lidé nemají za co koupit jídlo, říká Češka

Lidovky.cz: Jestli nějaká opatření nařízená vládou jsou, dodržují je lidé? Hrozí jim za nedodržování postih? A jaký?
Ve Švýcarsku infekce covid-19 není „politikum“ a celá situace je v rukou příslušné instituce zvané BAG (Bundesamt für Gesundheit), která se zaměřila hlavně na ochranu ohrožených skupiny obyvatel. Samozřejmě se k některým opatřením a omezením politici včetně prezidentky Simonetty Sommaruga vyjadřují a hlavně zástupci kantonu Ticino ještě nedávno poměrně hlasitě protestovali proti opatřením týkajícím se jejich území. Hlavní opatření se týká „social distancing“, pro které i Švýcaři používají anglický termín. Lidé by měli chodit ven jen v nejnutnějších případech a netvořit skupinky. V menším obchodě může být nejvíc 10 lidí, na poště jsou nakresleny rozestupy a před vstupy mají lidé k dispozici dezinfekci. Zavřeny jsou školy, restaurace a řada firem pracuje na dálku. Překvapivě se tu neudělují pokuty a spíš naopak jsou nyní oficiální místa tolerantnější k drobným prohřeškům, i když dnes proběhla zmínka o možnosti symbolických pokut. Včera mi psala jedna krajanka, že kdyby šla znovu před komisi udělující švýcarské občanství, tak jako důvod k získání švýcarského pasu by uvedla, že jí imponovalo řízení země v době krize a osoba Daniela Kocha, což je lékař vedoucí BAG.

Lidovky.cz: Přicházejí lidé o práci?
Bohužel ano, ale v zemi se dále staví, opravuje, lidé se stěhují, fungují restaurace s roznáškovou službou, obchody s potravinami a různé zásilkové služby jsou často dokonce přetížené. Řada lidí pracuje z domova nebo je v režimu Kurzarbeit. Na druhou stranu spousta Čechů a Slováků zde pracuje bez řádné smlouvy a pojištění, čímž se na ně nevztahuje opatření na ochranu pracovního trhu a pokud pracují, tak jsou často ve velmi exponovaných provozech. Švýcaři platí velmi odlišné daně z příjmu podle místa bydliště, čímž v některých oblastech bydlí spíš chudší obyvatelé a jinde zas ti bohatší. Chudší oblasti měly z počátku krize třeba dříve vykoupené některé potraviny a toaletní papír, což se třeba kolem Curychu nestává. Švýcaři jsou poměrně šetřiví, tak toto období považují za příležitost k zásadním investicím.

Lidovky.cz: Jakou náladu pociťujete kolem sebe?
Lidé se jsou k sobě ohleduplnější, většinou vás srdečně zdraví a zdá se mi, jakoby ubylo morousů, kteří vám říkají, co máte a nemáte dělat, což je ve Švýcarsku jinak běžné. O víkendech je Curyšské nebo Luzernské jezero plné jachet a motorových člunů. Ostatní jezdí na kole, běhají. Já jsem už letos dvakrát jezdil na kajaku po jezerech. Čili stran nálady je Švýcarsko za dob covidu velmi laskavou zemí a není zde cítit stres či úzkost. Možná jsem to zakřikl protože v momentě, kdy jsem dopsal tuto větu, tak mi píše můj kamarád a soused Andreas, že ho právě někdo udal „za šíření viru“, protože si minulý týden pozval domu na večeři 2 známé... 

Lidovky.cz: Vadí lidem být doma? 
Většina Švýcarů je ráda, že si mohou odpočinout a trávit čas s rodinou. Pokora, pracovitost a rodinný život jsou součástí zdejšího chápání světa. Na druhou stranu jsem se účastnil několika telekonferencí, kdy si hlavně britské manažerky stěžovaly, jak je to doma s dětmi k nevydržení. Mám ve svém okolí kolegyně, které upřednostnily kariéru před rodinou a vidí své dospívající děti jednou dvakrát za rok a naráz je mají doma od rána do večera... Myslím se, že nás covid-19 často donutí přehodnotit životní priority.

Lidovky.cz: Je ve Švýcarsku dostatek ochranných pomůcek (roušek, respirátorů, dezinfekce)?
Švýcarsko se rozhodlo ve shodě s WHO doporučovat nošení ústenek jen u zdravotníků. Na ulicích a v obchodech jsou lidé s rouškou poměrně výjimečně a dost často si u domácích ústenek myslím, že to je někdo „od nás“. Většina našinců vášnivě obhajuje nošení ústenek, protože vidí, jak v počtech infikovaných vypadá situace v Česku a na Slovensku. Z počátku některé firmy dokonce ústenky svým zaměstnancům zakazovaly a dokonce hrozily výpovědí. Někde to bylo z důvodů prevence šíření paniky jinde (třeba na stavbách) z důvodu bezpečnosti. V posledních dnech má v obchodech ústenku tak 1/4 lidí. Poměrně dost lidí nosí gumové rukavice při sportování či nákupech.

Lidovky.cz: Dokázal byste porovnat situaci ve Švýcarsku a v Česku?
Vzhledem k tomu, že jsou obě země podobně velké (Švýcarsko má 8 a půl milionu obyvatel), tak se srovnání s Českem nabízí. Za mne v tom srovnání zatím Česko vyhrává, i když musím připomenout, kolikrát jsme se již všichni v hodnocení situace mýlili. Švýcarsko vsadilo na rychlý průchod infekce populací s tím, že má dostatek zdravotního personálu a kapacit a rychleji bude z infekce venku. V jednu chvíli tomu tak zřejmě nebylo, čili jsem byl kontaktován, jestli bych jako lékař nešel vypomáhat do nemocnice, pokud se situace ještě dále zhorší. Samozřejmě jsem souhlasil a můj zaměstnavatel by mě pustil, v podobném režimu jako v případech zdejší vojenské služby. 

Zdá se mi, že se Česko v boji proti infekci více semklo a je často vydáváno za vzor. Dokonce mi přišel kvůli Česku pochvalný mail od kamarádů z Brazílie. Tady mi možná chybělo dřívější angažování místních elit, ale jinak jsou zdejší instrukce velmi přehledné a jednoznačné. Divoká karta, která ještě se vším může zamíchat, je možná situace kolem pendlerů. Covid-19, jakkoliv strašný v dopadech na zdraví a ekonomiku, je možná jen příprava na to, co může přijít v budoucnu.

Lidovky.cz: Jak prožíváte situaci vy?
Já pracuji často z domu o mimo karanténu, jen mi ubylo hektické cestování po světě. Můj tým je zvyklý na podobný režim a dnes večer si budeme dokonce společně virtuálně připíjet a loučit se s kolegy, kteří odchází jinam. Snažím se vzdělávat a pravidelně cvičit a možná mám dohromady víc práce, než jindy. Švýcaři nemají Blanické rytíře, tak si vzpomněli na mě, abych byl připraven vypomáhat jako lékař v nemocnici, čili i toto beru zatím s úsměvem. Okrajově pracuji na některých mezinárodních projektech týkajících se covidu-19 (byť ani vzdáleně nejsem na tuto problematiku expertem). 

Lidovky.cz: Na čem vaše firma pracuje? 
Naše firma spolupracuje na vývoji léku z plazmy osob, které se uzdravily z infekce covid-19. Lék bude sloužit k léčbě rizikových pacientů a je vyvíjen pod pracovním názvem TAK 888. Dohlížím jako mentor na analýzy týkající se covid-19 v Latinské Americe. Mám též rozepsanou třetí knihu, minulý týden jsem online vystupoval na FuckUp Night v Praze a diskutuji o vystoupení na zdejším TEDx a na stole mi leží několik rozpracovaných výzkumných projektů, čili zatím nemám v plánu se nudit a možná na konci karantény budu jediný, kdo nebude mít umytá okna. Jen mi chybí můj syn Honza, rodina, tenis, nohejbal a dobrá večeře v nějaké prima restauraci. Třeba brzy v Česku!

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!