Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Curaçao není jen modrý likér, ale i karibský ostrov

Ostrov Curacao | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrov Curacao | foto: Shutterstock

WILLEMSTAD Syn Kryštofa Kolumba Diego kdysi o tomto úzkém pruhu pevniny vzdálené 65 kilometrů od venezuelského pobřeží prohlásil, že je to neužitečný karibský ostrov. Žádné zlato, kaktusy namísto tropického lesa, málo vody na to, aby se tam dal pěstovat dostatek plodin.

Mezitím ale běžel čas. Nedaleká Aruba vybudovala turistická lákadla, zatímco ostrov Curaçao se vydal vlastní cestou - stal se finančním centrem, střediskem zpracování ropy a překladovým přístavem.

Dnes však na zdejším rušném letišti přistávají čím dál častěji Evropané a Severo i Jihoameričané, kteří mají zájem o koupi luxusní nemovitosti, píše list International Herald Tribune.

Ostrov Curaçao

"Je to teprve v počátcích, lidé se začínají chytat. Z hlediska nemovitostí je tady hodně cenného prostoru," říká čtyřiačtyřicetiletý manažer Paul Woods z Montrealu. V Kura Hulanda právě dokončuje výletní rezidenci za 1,9 milionu dolarů (32 milionů korun). Kura Hulanda je výletní komunita na skalnatém severozápadním pobřeží ostrova a v místním dialektu zvaném papiamento její název značí Holandská zahrada.

Levná dovolená pro nizozemské turisty
Loni se Curaçao stalo nezávislým státem se zachovanými vztahy k Nizozemskému království. Velmi rychle se dostalo mezi deset nejdoporučovanějších destinací. V minulosti ho vyhledávali hlavně nizozemští turisté, kteří chtěli pořídit levnou dovolenou. Od loňska se mezi severoamerickými turisty zájem zvedl o 32 procent, pravidelně sem zajíždějí výletní parníky.

Název ostrova a jasně modrý likér

Název ostrova se spojuje s jasně modrým likérem, který v 19. Curacao bluestoletí začala vařit rodina sefardských Židů. Ostrov má 444 kilometrů čtverečních, je pokryt hlavně křovinami a vypadá jako Arizona plující na azurovém moři.

Žije tu 150.000 obyvatel a noční nebe Willemstadu osvětlují plynové plameny z rafinerie pronajaté Venezuele. Město je od roku 1998 na seznamu světového dědictví UNESCO.

Paul Woods vlastní nemovitost i v Dominikánské republice. O krásách ostrova Curaçao se dověděl před dvěma lety od bratra básnícího o svém potápěčském výletu. Začal hledat informace na internetu a propadl ostrovu ještě předtím, než si koupil dvoutýdenní výlet za nákupy. Oslovilo ho bohatství místní kultury i to, že mezi letištěm a luxusními komunitami nespatřil žádnou chudobu.

Curacao

Ostrov pro obyčejné lidi, ne pro miliardáře
"Ve srovnání s jinými ostrovy je zde relativně levně, protože je to přístav. Z klimatického hlediska je to ideální, neboť ostrov leží mimo oblast hurikánů. Nemohou vás tady kousnout žádná jedovatá zvířata a můžete pojídat v restauracích kolem silnice," vypočítává Woods. Domy si zde už koupilo několik jeho přátel, bratr i americký tchán. Ačkoli se domy na ostrově prodávají od půl milionu do 2,5 milionu dolarů a luxusní byty od milionu do dvou milionů, Curaçao je prý ostrov pro obyčejné lidi, ne pro miliardáře.

Willemstad

Daňové zvýhodnění
Majitele nemovitostí ze zámoří od konce 80. let sem lákalo daňové zvýhodnění penshando. Bylo vytvořeno pro Nizozemce i cizince starší 50 let a jeho cílem bylo chránit výdělky nabyté v cizině.

Američan Chris Underwood měl nedávno 30 let a do důchodu má daleko. Nedávno koupil ve zdejší Modré zátoce dva byty s výhledem na oceán. Obojí k pronájmu jako investici.

Stejné služby jako v Nizozemsku
Joop Knottenbelt je Nizozemec. Narodil se v Indonésii. Jeho otec odešel do důchodu ve Španělsku, ale Knottenbelt toužil po spolehlivějším slunečním svitu a vzpomněl si na Curaçao, kde otec kdysi pracoval. Nestál ani tak o daňovou úlevu, jako o životní styl ostrova. "Je tu tolik věcí, které je třeba dělat a vidět," řekl. Chodí na koncerty a do kina, jezdí na výlety do španělské Cartageny, na Kubu i do Kolumbie. Rutinní zdravotní péče je prý na ostrově stejně kvalitní jako v Nizozemsku. Speciální léčba, kterou by třeba mohl potřebovat, je dostupná v Miami nebo v Bogotě. "V Nizozemsku se mě ptají, co tady celý den dělám. Odpovídám jim, že totéž co oni, ale s tím rozdílem, že u nás je lepší počasí," shrnuje Knottenbelt.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...