30. března 2009 11:54 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Curych – město, kde se pálí sněhuláci

Pohled na Curych. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Curych. | foto: Shutterstock

CURYCH Na návštěvu Curychu je duben ideální: za tři týdny tu začíná mistrovství světa v hokeji, z nějž si můžete odskočit na unikátní vítání jara pálením sněhuláka. A jestli chcete vidět, jak také lze proměnit bývalou průmyslovou čtvrť, zajeďte si do Zürich West.

1 Hokejová meka

I když se letošní Mistrovství světa v hokeji od 24. dubna do 10. května koná ve dvou městech – Bernu a Curychu, s dopravou mezi nimi si fanoušci starosti dělat nemusejí. Jednodenní vstupenka na mistrovství (od 79 CHF) platí současně jako jízdenka na celý chytře integrovaný dopravní systém 12 hodin před zápasem a 12 hodin po něm. Vlakem (S7) z Hlavního nádraží v Curychu za deset minut pohodlně dorazíte na stadion Schluefweg a po zápase můžete v Curychu modrou tramvají dojet až pod okna Jaromíra Jágra a celého týmu v hotelu Hilton (Hohenbühlstrasse 10, www.hilton.de/zuerich).

2 Chudák sněhulák

Vždy třetí pondělí v dubnu (letos tedy 20. 4.) se Curyšané scházejí na Bellevueplatz před operou, aby při svátku zvaném Sechseläuten (v curyšském dialektu Sächsilüüte) na 13metrové hranici rituálně upálili sněhuláka, a přivítali tak jaro. Čím dříve exploduje jeho hlava nabitá 110 petardami, tím krásnější léto lze prý očekávat.

3 Tašky z náklaďáků

Na curyšských ulicích si toho nelze nevšimnout: každý druhý člověk vláčí přes rameno ošuntělou barevnou kabelu z plastu. Na nápad vyrábět tašky ze starých plachet z náklaďáků přišli bratři Freitagové v roce 1993, když se ze svého obýváku denně dívali na most plný tiráků. Stoprocentně recyklovaná kabela (219 CHF) se od té doby stala kultovním předmětem, který si můžete koupit v rovněž recyklovaném obchodním domě Freitag Shop složeném ze 17 přepravních kontejnerů. Nahoře je báječná vyhlídka na čtvrť Zürich West (Geroldstrasse 17).

4 West Side trendy story

Jsou místa, kde na první pohled poznáte, že se tu něco děje. Tady je to industriální čtvrť Zürich West, kde se bývalé tovární haly mění v luxusní restaurace, kluby a galerie. V loděnici Schiffbauhalle (viz obr., Schiffbaustrasse 6) vznikly hned tři divadelní scény a několik trendy restaurací.

5 Lenin versus Dada

K curyšským „must see“ rozhodně patří legendární Cabaret Voltaire (Spiegelgasse 1), kde 5. února 1916 Tristan Tzara a další založili hnutí Dada. Dnes je tu interdisciplinární experimentální prostor s uměleckými instalacemi a představeními, která reflektují současný život. O pár domů dál v čísle 14 spřádal své revoluční plány V. I. Lenin.

Štěpánka Strouhalová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz