7. dubna 2008 15:16 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Cyklistika i canyoning v Tyrolsku

Do rakouských Alp jezdí Češi především v zimě. Tento region však nabízí mnoho lákadel i mimo lyžařskou sezónu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do rakouských Alp jezdí Češi především v zimě. Tento region však nabízí mnoho lákadel i mimo lyžařskou sezónu. | foto: Tereza Šupová, Lidové noviny

Do rakouských Alp si Češi zatím většinou zvykli jezdit jen v zimě. Novým trendem, který se ale postupně začíná rozmáhat i u nás, je navštívit tento region od jara až do podzimu a strávit zde aktivní, ale i odpočinkovou dovolenou.

Jednou z nejkrásnějším oblastí Tyrolska je region kolem pohoří Wilder Kaiser, kde se nachází přes 700 kilometrů značených turistických cest. Vápencové stěny tohoto pohoří se již v 19. století staly kolébkou německého a rakouského horolezectví. To ale neznamená, že si zde na své přijdou jen horolezci. Oblast kolem měst Ellmau a Going je určena i pro „obyčejné“ milovníky hor. I během léta jsou zde v provozu některé lanovky, cyklisté zase uvítají cyklotrasy jak pro začátečníky, tak náročnější výšlapy pro zkušenější bikery vedoucí po cestách často pocházejících až z dob 1. světové války. Idylická údolí s malebnými vesničkami, zelené kopce s pastvinami, na kterých se pasou krávy, a příkré kopce (přesně jak je to vidět v seriálu Doktor z hor, který se zde natáčel). Zní to až kýčovitě, ale takové je rakouské Tyrolsko.

V typické tyrolské obci Going se navíc nachází jedno z nejkrasnějších přírodních koupališť v regionu, Badesee Going. A kdo místo přírody dává přednost spíše bazénům, tak může v nedalekém Ellmau navštívit krytý i venkovní areál i s tobogány, které potěší zejména děti. Pro ně navíc fungují i nejrůznější dětské koutky, kde se o ně postarají zkušení instruktoři a kde si mohou nejen zajezdit na koních, ale ty starší i vyřádit se při takzvaném geocachingu - dobrodružné cestě za pokladem, který děti hledají pomocí souřadnic GPS.

Mezinárodně známou atrakcí jsou oslavu letního slunovratu s pálením ohňů, které mají tradici již doby Keltů. Ohně se zde zapalují každý rok 23. června po deváté hodině večer. Další místní tradicí je i takzvané Brixentaler Bergleuchten neboli rozsvěcení hor, kdy je v celém údolí Brixentalu po setmění rozsvěceno více než 40 tisíc pochodní.

Wilder Kaiser ale uspokojí nejen romantiky, ale i milovníky adrenalinu a nejrůznějšího dobrodružství. Na několika místech si zde totiž mohou vyzkoušet například tandemový seskok padákem či si zajezdit na divoké vodě ať již na raftu, nebo na kánoi. Stále populárnější se také stává canyoning, kdy jen v neoprénech slézáte horskou říčku. Počátky tohoto sportu sahají do druhé poloviny 19. století.a jedním z jeho prvních průkopníků byl francouzský speleolog Edoard Alfred Martel.

Golfisté zase ocení krásné 27-jamkové hřiště ve vesnici Ellmau. Takže pokud si potřebujete odpočinout od každodenních stresů, nebo i od těch způsobených „přeplácanými“ plážemi v některých přímořských letoviscích, letní Alpy jsou tím ideálním místem, kde strávit příjemnou dovolenou.

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz