29. června 2012 15:49 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Další ohrožená památka: Chrám Narození Páně v Betlémě

Betlémská bazilika Narození Páně. UNESCO ji zařadilo na seznam ohrožených světových památek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Betlémská bazilika Narození Páně. UNESCO ji zařadilo na seznam ohrožených světových památek. | foto: Shutterstock

Chrám Narození Páně v Betlémě se ocitl na seznamu ohrožených světových památek. Jde o první objekt na palestinských územích, který se na seznam památek UNESCO dostal.

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu
a kulturu (UNESCO) zařadila betlémskou baziliku Narození Páně na seznam ohrožených světových památek na zasedání v Petrohradě.

UNESCO přijalo Palestinu za člena loni, ačkoli území nemá status státu a není členem OSN. Rozhodnutí přijmout Palestinu za 195. člena vyvolalo v mnoha zemích rozhořčení. USA a Izrael přestaly posílat organizaci členské příspěvky.

ČTĚTE TAKÉ:


Chrám Narození Páně je nejnavštěvovanější památkou na palestinských územích. K místu, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, směřují ročně statisíce poutníků. V roce 2010 jich bylo 1,5 milionu.

V jednadvacetičlenném schvalovacím výboru hlasovalo pro zařazení betlémského chrámu 13 členů, šest, včetně Izraele a USA, se vyslovilo proti. Dva státy se hlasování zdržely. Ve čtvrtek UNESCO zařadilo na seznam ohrožených památek starobylé maliské město Timbuktu, které ohrožují pokračující střety mezi islamisty a separatisty.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz