Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Další zázrak v domě u Karlova mostu. Zmizelé lampičky se našly

Nalezené lampičky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nalezené lampičky. | foto: Rudolf Skřivan

Balkon domu U Obrázku Panny Marie v ulici Na Kampě odjakživa zdobily tři lampičky, v nichž podle pověsti přebývala duše nešťastné dívky Petrušky, před 56 lety ale byly dvě z nich na nařízení komunistické vrchnosti odstraněny. „Když přijel v roce 1961 Nikita Chruščov do Prahy, na jeho uvítanou byla vyzdobena královská cesta. Tehdejší prezident Antonín Novotný chtěl, aby všude vlály československé a sovětské prapory, jak bylo tehdy zvykem, a tak nechal dvě krajní lampy odříznout,“ vysvětluje David Černý, šéfredaktor webu Miluju Prahu.cz.

Dům U Obrázku Panny Marie

První zmínky o renesančním domě U Obrázku Panny Marie, kterého si lze všimnout na fotografiích pořízených z Karlova mostu, se objevily v roce 1675. V 17. století také získal rozšíření ve stylu baroka, v 19. století pak byl upraven po vzoru klasicismu.

Dům je krom pověsti o lampičkách opředen i dalšími legendami. Jméno dostal po mariánském obraze, jehož údajně během velké povodně roku 1784 vylovil z rozbouřené vody tehdejší majitel František Pelzl a který od té doby zdobí zábradlí na balkonku.

Další pověst se vztahuje k témuž obrázku a také k dvěma válečkům z mandlu, jež zde fungoval až do 40. let 20. století. Mladé dívce prý mezi válečky uvízly ruce, a tak se začala modlit k Panně Marii. Ta ji nakonec spolu se sochami z Karlova mostu zachránila – mandl se rozestoupil a dívčiny ruce byly volné.

Teď se lampičky vracejí zpět. Na cestu domů se vydaly téměř zázračným způsobem. Po dlouhá léta se zdálo, že byly nenávratně ztraceny, před čtyřmi roky ale obyvatelé domu jednu z nich nečekaně objevili na půdě. Zvažovali její umístění zpět na balkon, ale nelíbilo se jim, že třetí lampa stále chybí.

Před pár měsíci se ovšem jeden z obyvatel domu dal na bleším trhu v Jičíně do řeči s panem Fischerem, obchodníkem z nedaleké vsi jménem Bradlecká Lhota, který mu věnoval svou vizitku s komentářem, že má doma spoustu neužitečného haraburdí. Nikdy by se u něj býval nezastavil, kdyby pár dní nato shodou okolností neprojížděl kolem. Mezi nabízeným zbožím objevil lampičku, jejíž neobvyklý vzhled ho zaujal. Když se pana Fischera zeptal, odkud pochází, zjistil, že se dívá na dřívější součást domu, v němž žije. Ukázalo se totiž, že právě Fischer byl tím, kdo lampičku kdysi z balkonu odstraňoval. Od té doby ležela u něj doma. Obyvatelé domu ji od něj chtěli odkoupit, Fischer ale peníze odmítl s tím, že je správné, aby se lampa vrátila tam, kam patří.

Nalezené lampičky.

Nalezené lampičky.

Podle informací Davida Černého obě nalezené lampičky v současné době opravuje kovář a zpět na svém původním místě by měly být již v průběhu tohoto léta.

Na místě, kde lze z Karlova mostu pozorovat malebnou Malou Stranu, se obzvlášť během prázdnin hemží velké množství turistů, kteří přijeli z ciziny obdivovat krásy Prahy. Většina z nich ale o tajuplném domě na Kampě nemá ani ponětí. „Už jsem tady popáté a ještě nikdy jsem o něm neslyšela,“ tvrdí například mladá Francouzka Lucy, jedním dechem ale dodává, že případ s lampičkami je skutečně roztomilý. Nostalgie zde zase padá na paní Lillian Cibulovovou, jejíž rodina emigrovala ve 30. letech z Československa do Kanady. „Ten balkonek jsem si fotila už v roce 1994, ačkoli jsem legendy, které se k němu vážou, neznala,“ vzpomíná a tak jako před lety se chopí fotoaparátu. „V Praze jsem byla již dvanáctkrát, poprvé v 70. letech. Roku 1985 jsem viděla poslední spartakiádu,“ dodává ještě.

Oproti tomu pan Ulrich Offenberg z Mnichova je s domem U Obrázku Panny Marie velmi dobře obeznámen a dokonce slyšel ještě jinou pověst, která se s lampičkami pojí. Světlo, jež nikdy nezhasíná, podle ní symbolizuje matku čekající na návrat svého syna z války.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!