Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dánové nejsou chladní ani stydliví. Jsou to nejšťastnější lidé na světě, říká Češka

Karolína Beliharová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karolína Beliharová | foto: Archiv Karolíny Beliharové

Karolína Beliharová odjela do Dánska studovat. V zemi se jí líbí a plánuje cestovat po světě. „Sváteční jídla jako svíčková nebo guláš, či knedlo zelo vepřo mi občas chybí. Ovšem co se týká každodenní rutiny, tak jsem naopak ráda, že se mi moc české kuchyně na talíř nedostává. Dánové žijí obecně zdravější život. Potraviny se v obchodech prodávají čerstvé, většinou ekologické a opravdu kvalitní. Takže jsem si již zvykla na lehčí jídla, což se moc o těch českých říct nedá,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
První dny pro mě nebyly nijak zvlášť těžké. Do Dánska jsem se těšila, takže jsem byla ochotná se postavit všem překážkám. Naštěstí jsem ze začátku neměla problém s hledáním ubytování, protože jsem ho měla zajištěné na studentské koleji. Od prvního dne jsem poznávala nové mezinárodní studenty a rychle jsem si tak získala nové přátelé. Díky různým aktivitám, jsem se dokázala začlenit i do dánské společnosti. Dánové nejsou vůbec tak chladní a stydliví, jak se o nich říká. Pouze stačí, když se k nim chováte mile a budete příjemně překvapení. Nezbytně důležitou věcí je v Dánsku kolo. Každý tu jezdí na kole a to za jakéhokoliv počasí. Něco jako předpověď počasí pro Dánsko neplatí, ale není to nic hrozného, časem si na to zvyknete.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Naopak se tu setkávám se zvyky, na které nejsem zvyklá, ale mám z nich radost. Jsem pozitivně naladěný člověk a v Česku, když se na vás někdo jen tak usměje, tak je to spíš zázrak. Dánsko patří mezi nejšťastnější země na světě, což je vidět na každém, koho potkáte. Usmívají se na vás, pozdraví vás a zeptají se, jaký máte den, i když vás vůbec neznají. Nemají důvod být zbytečně nepříjemní, jako se chovají většinou u nás Češi k cizincům. Pro mě jako zahraničního studenta je opravdu potěšující, že ať už se dáte do řeči s malou holčičkou, prodavačkou nebo se starší paní na autobusové zastávce, všichni mluví anglicky a nemám tedy problém se nikým dorozumět. Dánové učí své děti již od mala anglickému a německému jazyku. Mají k tomu prosté vysvětlení, jsou malý stát a s pouhými znalostmi dánštiny, by se nikam nedostali. Pevně doufám, že se taková myšlenka dostane i do České republiky a to brzy.

Karolína Beliharová

Karolíně Beliharové je 20 let, narodila se v Novém Bydžově, studovala na gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové. V srpnu loňského roku se odstěhovala do Dánska, kde studuje bakalářský obor Informační a komunikační technologie v anglickém jazyce. Školu se snaží propojit se svým současným zaměstnáním jako Marketing Manager a studentský IT support v dánské firmě Trendhim. Ve volném čase se věnuje četbě, sportu, cestování a pohybuje se v rozmanitém kulturním prostředí. Všechen čas strávený v cizině vede podle jejích slov k osobnímu rozvoji.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Českou republiku mám ráda, a jelikož tam mám celou svoji rodinu a většinu svých přátel, beru v úvahu, že bych se tam někdy mohla vrátit. Ale zatím mě to tam vůbec netáhne a myslím si, že ani jen tak nebude. V Dánsku sbírám cenné zkušenosti, rozšiřuji si své obzory, kontakty a každý den mě tu něco nového překvapí. Navíc už teď vím, že bych si chtěla magisterské studium udělat pravděpodobně ve Švédsku nebo Austrálii a poté se vydat na delší dobu do Kanady. Poznávání nových míst a lidí mě naplňuje a proto bych v tom chtěla pokračovat.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Sváteční jídla jako svíčková nebo guláš, či knedlo zelo vepřo mi občas chybí. Ovšem co se týká každodenní rutiny, tak jsem naopak ráda, že se mi moc české kuchyně na talíř nedostává. Dánové žijí obecně zdravější život. Potraviny se v obchodech prodávají čerstvé, většinou ekologické a opravdu kvalitní. Takže jsem si již zvykla na lehčí jídla, což se moc o těch českých říct nedá. Občas mi chybí české točené pivo, protože to se s těmi dánskými nedá vůbec srovnávat. Ovšem to lahvové nebo v plechovce, najdete hned v několika obchodech. Mezinárodní dny jsou tu pořádané v rámci školních aktivit. Měla jsem tedy možnost, vyzkoušet si typická národní jídla z různých zemí. My jsme pro své přátelé s moji českou spolubydlící uvařily knedlo zelo vepřo. Byli z něho nadšení a těší se na další „českou nadílku“.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti nemám. Pokud nějaké budu mít, chtěla bych je prioritně naučit anglický jazyk a jako druhý, bych pravděpodobně zvolila jazyk právě té dané země, ve které budeme žít. Samozřejmě záleží také na partnerovi, ale ráda bych je soustředila na více používané světové jazyky, aby to měli ve svém životě o něco jednodušší. Zároveň čím více jazyků budou umět, tím více možností se jim v životě naskytne.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Reakce na můj původ bych rozdělila asi do dvou kategorií. V první kategorii jsou lidé, kteří v České republice byli na více místech, nebo alespoň navštívili Prahu. Na základě toho vědí, kde se Česká republika nachází, umějí popsat pár památek v hlavním městě, chválí česká jídla a to zejména svíčkovou. V neposlední řadě všichni znají české pivo a líbí se jim české holky. Druhá kategorie ovšem pořádně bohužel neví, kde se Česká republika nachází, anebo si myslí, že jsme stále Československo. Nikomu z nich to nevyčítám, jsme přeci jen malá země a spoustu Čechů také nezná všechny státy na balkánském poloostrově nebo v USA.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Nepatřím mezi osoby žijící politikou, ale snažím se alespoň minimálně sledovat dění v zemi, kde žiji. A ano, politická kultura se v Dánsku od té české liší. Minimálně v tom, že v Dánsku je demokratická parlamentní monarchie a hlavou státu je pak v tomto případě královna. Nutno dodat, že je královna i s celou její rodinou v Dánsku velmi populární a oblíbená.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.