Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Dánové neznají kyselé bonbony a utrácejí příliš mnoho za módu, říká Čech

Štěpán Procházka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štěpán Procházka | foto: Archiv Štěpána Procházky

Štěpán Procházka se do dánského Aarhusu přestěhoval kvůli studiu a rád by zde zůstal natrvalo. „Všichni jsou velmi usměvaví a nápomocní. Zpočátku mě ale zaskočilo, jaký důraz kladou Dánové na vzhled. Místní utrácejí měsíčně tisíce za módu, ale i jiné designové produkty, vzhled nových budov ve výstavbě je kontrolován radnicí a všechna fitness v centru města jsou plná i v 11 hodin večer,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Dánsko jsem před přistěhováním navštívil, takže mě nečekala velká překvapení. Nejvíce mi však ulpěl v paměti přátelský přístup Dánů, ať už v obchodech, na úřadech, či ve škole. Všichni jsou velmi usměvaví a nápomocní. Přistěhování do Dánska není pro Evropany kdovíjak složité, po získání kartičky pojištěnce a identifikačního čísla zabere úřadování minimum času, od otevření bankovního účtu po registraci u lékaře. Zpočátku mě samozřejmě zaskočilo také to, jak velký důraz je kladen na vzhled. Ať už jde o oblékání, účesy, architekturu nebo pouhé sedačky ve veřejných vlacích, vše musí splňovat přísné estetické podmínky. Místní utrácejí tisíce měsíčně za módu, ale i jiné designové produkty, vzhled nových budov ve výstavbě je kontrolován radnicí a všechna fitness centra v Aarhusu jsou plná i v 11 hodin večer, protože vypadat zdravě a fit je zkrátka nutnost.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Tisíckrát zmíněný zvyk si na všechno stěžovat není tolerován ani v Dánsku. Špatné může být podle místních jen počasí, ostatní negativní věci nestojí za zmínku. Dánové jsou velmi hrdí a špatně snášejí kritiku jejich země. Často slýchávám na adresu nespokojených Východoevropanů odpověď: Kdyby to v Dánsku bylo tak hrozné, nepřistěhoval/a by ses sem.

Kdo je Štěpán Procházka

Štěpán Procházka se narodil v Teplicích, ale žije už více než 2,5 roku v dánském Aarhusu. Přistěhoval se kvůli studiu. Studuje ekonomii a podnikové hospodářství na největší dánské univerzitě v Aarhusu. Do konce studia mu zbývá ještě 3,5 roku a v Dánsku by rád zůstal natrvalo.

Dánové se vždy oslovují pouze křestním jménem a nepotrpí si na formality. Zpočátku jsem si musel zvykat na to, že své univerzitní profesory musím oslovovat křestním jménem, přišlo mi to nevhodné. Formální vystupování je tu však považováno za zpátečnické a neupřímné. Český zvyk vypisovat kolem jména veškeré akademické i neakademické tituly je tu přijímán s velkými rozpaky. Nezvyklé je taky přidržet dveře, počkat, až cestující na zastávce v MHD vystoupí a až poté nastupovat, a chodit pozdě.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Nevím, kde po studiu najdu práci a chci mít dveře otevřené. Nicméně rád bych v Dánsku zůstal. Díky EU nemusím řešit povolení k pobytu, mám nárok na mnoho benefitů stejně jako místní a dánská vláda se snaží, aby evropští studenti v zemi zůstali. V mnoha ohledech je tu život jednodušší.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Chybí mi kyselé bonbóny. K dostání jsou tady jen přeslazení gumoví medvídci a lékořice. Čím slanější, tím lepší. Zatím jsem nepotkal cizince, který by takovou lékořici pozřel, ale v Dánsku jde o lahůdku. Vařil jsem guláš, který místní znají a mají rádi. Jiná česká jídla jsou pro mé přátele příliš těžká. Skandinávská kuchyně obecně prochází velkým obrozením a vše musí být maximálně zdravé. Možná je to dáno vysokým zdaněním tučných a slazených jídel, každopádně knedlíky, omáčky a škvarkové pomazánky by tu v kurzu určitě nebyly.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Dánové toho o Česku ví asi tolik, co Češi o Dánsku - nemnoho. Pokládají nás za Východoevropany, ale rozhodně máme lepší pověst než Rumuni, Litevci a především Poláci. Prahu navštívili snad všichni, mnozí opakovaně, české pivo je k dostání v každém supermarketu. Mladší generace zná taky české ženy, které spíš než svou krásou, jak si v Česku rádi myslíme, prosluly svou ochotou točit nekvalitní filmy pro dospělé. Celkově jsou ale Češi vnímaní poměrně pozitivně, alespoň z mé zkušenosti.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku se snažím sledovat. Pro našince je ale scéna velmi nudná - Dánsko má nejnižší míru korupce na světě, politické strany se v programu téměř neliší a největší skandály poslední doby se týkaly prince Frederika, který přejel most spojující hlavní ostrovy bez zaplacení mýtného a sociálně demokratické premiérky, která se objevila na veřejnosti s drahou kabelkou, přestože by měla reprezentovat sociální rovnost. Od té doby se premiérce přezdívá Gucci-Helle. Dánská společnost tím byla velmi pobouřena.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...