15. března 2010 19:58 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dánské město si kvůli internetu změní pravopis svého názvu

Dánské město Aarhus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dánské město Aarhus. | foto: Reprofoto

KODAŇ Druhé největší dánské město Arhus si kvůli internetu změní název na Aarhus. Kroužek nad počáteční A totiž umí málokdo mimo Skandinávii na klávesnici vykouzlit a vedení města nabylo dojmu, že proto uniká zájmu mnoha turistů, kteří si na webové síti zjišťují informace o možných cílech.

Prohlásil to primátor Arhusu Nicolai Wammen pro deník Jyllands-Posten.

Mnoho se tím nezmění, protože v minulosti už se pro název města až do pravopisné reformy z roku 1948 tvar Aarhus užíval.

"Změnou pravopisu zdůrazníme nejen hrdou minulost města, ale i moderní směřování do budoucna," zdůraznil starosta třísettisícového města.

"Už je prostě načase. V internetu to bude praktičtější a Arhus se tím stane mezinárodnější," podpořila starostu jeho zástupkyně Rahib Azadová-Ahmadová.

První reakce čtenářů listu na oznámení radnice byly často protichůdné. "My Skandinávci bychom měli být hrdí na naše pravopisná A a O nebo A, protože je to součást naší svébytnosti," napsala Lisbeth Sorensenová. Naproti tomu Ib Jensen míní, že "je to jen rozumné v nynější globalizaci. Němci také už nahrazují své písmeno ß zdvojeným ss".

Diakritický zápis kroužku nad A je používán jen ve skandinávských germánských jazycích a hláska je vyslovována jako dlouhé A s tendencí do O, tedy ve fonetickém přepisu přibližně "Órhus".

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...