Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dánské město si kvůli internetu změní pravopis svého názvu

Dánské město Aarhus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dánské město Aarhus. | foto: Reprofoto

KODAŇ Druhé největší dánské město Arhus si kvůli internetu změní název na Aarhus. Kroužek nad počáteční A totiž umí málokdo mimo Skandinávii na klávesnici vykouzlit a vedení města nabylo dojmu, že proto uniká zájmu mnoha turistů, kteří si na webové síti zjišťují informace o možných cílech.

Prohlásil to primátor Arhusu Nicolai Wammen pro deník Jyllands-Posten.

Mnoho se tím nezmění, protože v minulosti už se pro název města až do pravopisné reformy z roku 1948 tvar Aarhus užíval.

"Změnou pravopisu zdůrazníme nejen hrdou minulost města, ale i moderní směřování do budoucna," zdůraznil starosta třísettisícového města.

"Už je prostě načase. V internetu to bude praktičtější a Arhus se tím stane mezinárodnější," podpořila starostu jeho zástupkyně Rahib Azadová-Ahmadová.

První reakce čtenářů listu na oznámení radnice byly často protichůdné. "My Skandinávci bychom měli být hrdí na naše pravopisná A a O nebo A, protože je to součást naší svébytnosti," napsala Lisbeth Sorensenová. Naproti tomu Ib Jensen míní, že "je to jen rozumné v nynější globalizaci. Němci také už nahrazují své písmeno ß zdvojeným ss".

Diakritický zápis kroužku nad A je používán jen ve skandinávských germánských jazycích a hláska je vyslovována jako dlouhé A s tendencí do O, tedy ve fonetickém přepisu přibližně "Órhus".

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací
90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací

Fisher-Price zná snad každý. Málokdo ale ví, že letos slaví 90 let od svého založení. Značka dala světu více než 5 tisíc hraček, které vrací rodiče...