16. dubna 2015 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dánsko? Drahé víno, výborné jídlo a žádné stížnosti na politiku

Kateřina Syblíková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Syblíková | foto: Archiv Kateřiny Syblíkové

Kateřina Syblíková se po dokončení vysoké školy chemicko-technologické přestěhovala do Dánska za přítelem. „Téměř nikdo zde neporušuje silniční pravidla, zejména povolenou rychlost. A největší rozdíl? Po silnicích tu nejezdí agresivní řidiči,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Žádné velké vzpomínky na ten den nemám. Než jsem se do Dánska přestěhovala, tak jsem sem jezdila téměř každý druhý měsíc za přítelem. Když se řekne Dánsko, vybaví se mi milí a usměvaví lidé, kteří jsou ochotni vám pomoci, když potřebujete. A také výborné jídlo a drahé víno.

Lidovky.cz:  S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Velmi nezvyklé je, aby zde někdo porušoval silniční pravidla, zejména pak maximální povolenou rychlost. Téměř nepotkáte agresivního řidiče, což je z mé zkušenosti obrovský rozdíl mezi Českem a Dánskem. Co se týče rozdílů mezi českými a dánskými tradicemi, tak těch je mnoho, ale nejsou nijak zásadní. Například jeden ze zvyků, který Dánové neznají, je koledování s pomlázkou o Velikonocích.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Zatím to sice v plánu nemám, ale jak se říká: nikdy neříkej nikdy. Samozřejmě se mi po Čechách stýská - hlavně po rodině a po velmi dobrých kamarádkách.

Lidovky.cz:  Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Chybí mi tady svíčková od babičky, ale na tu si vždycky zajedeme do Česka. Zatím jsem se tady nepokoušela žádné tradiční české jídlo uvařit. Vařila jsem guláš s brambory a štrůdl. Obojí mělo velký spěch.

Lidovky.cz:  Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Pivo, pivo a Praha.

Lidovky.cz:  Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku moc nesleduji, ale některé události se nedají přehlédnout. V dubnu slaví královna Margrethe II. 75. narozeniny, takže oslavy jsou již v plném proudu. Královská rodina je u Dánů velmi oblíbená. Jinak jsem tady zatím neslyšela nikoho kdo by si na místní politiky stěžoval tak jako v Čechách.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte „Češi ve světě“.

apeAlena Pecháčková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!