Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Azurové okno na Maltě už neuvidíte, ale tyto krásy ano. 10 míst, která brzo zmizí

Azurové okno - jeden z divů Malty, který se objevil i v seriálu Hra o trůny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Azurové okno - jeden z divů Malty, který se objevil i v seriálu Hra o trůny. | foto: Lidovky.cz

Po silné úterní bouři a vichřici se zhroutila do moře skalní brána zvaná Azurové okno. Malta tak přišla o turistické lákadlo. Změnou klimatu a přírodními zkázami jsou ale ohrožené i jiné pozoruhodné divy světa. Přinášíme seznam deseti ohrožených míst, která další dekády nemusí 'přežít' a proto byste je měli navštívit dříve, než nadobro zmizí z povrchu zemského.

Velký bariérový útes (Austrálie)

Velký bariérový útes

Největší korálový útes na světě, který zabírá více než 344 km, je již dlouho lákadlem pro turisty. Neprospívají mu ale ekologické problémy - mořská teplota a znečištění moře. Poškozování Velkého bariérového útesu začalo již v 19. století evropskými kolonisty. Do moře se již tehdy dostávaly usazeniny a hnojiva v důsledku zemědělské činnosti, což poškodilo korály, které tak obtížněji odolávaly bouřím a jiným nebezpečným přírodním vlivům. Tento přírodní zázrak by mohl být zničen během příštích 100 let.

Benátky (Itálie)
Italské město, které je dlouhodobě označováno jako jedno z nejromantičtějších měst díky vodním kanálům, gondolám a neuvěřitelnému géniu loci. Do konce tohoto století by ale mohly Benátky skončit pod vodou.

Athabasca Glacier (Kanada)
Taje i nejnavštěvovanější ledovec v Severní Americe. Ledovec Athabasca najdete v
Národním parku Jasper, který je největším parkem ve Skalistých horách. Úplně k němu a na něj je vstup přísně zakázán, protože celá oblast je podmáčená a kraj ledovce bývá křehký.

Magdalénské ostrovy (Kanada)
Písčité pláže, pískovcové skály, nádherná příroda. to jsou Magdalénské ostrovy, které leží v zálivu svatého Vavřince. Souostroví je ale vystaveno neustálému silnému větru, který pobřeží narušuje. Odborníci se domnívají, že led by zde mohl roztát během příštích 75 let.

Athabasca Glacier v Kanadě
Národní park v Montaně


Mrtvé moře
Slané mrtvé moře se v posledních čtyřiceti letech zmenšilo a "potopilo" téměř o 80 stop. Odborníci se domnívají, že by mohlo jednoho dne zmizet zcela.

Národní park (Montana)
V Národním parku Glacier najdete 150 ledovců, které ovšem pomalu mizí. Majestátní park, který je národní chloubou, trpí změnami klimatu a do roku 2030 by zde nemusel být ledovec ani jeden, což by zásadním způsobem ohrozilo také zdejší ekosystém.

Maledivy

Maledivy

Souostroví Maledivy je nejníže položeným místem na Zemi - mají průměrnou výšku pět metrů nad mořem - to znamená, že by tento krásný ostrov mohl co nevidět skončit pod hladinou moře. A to během příštích sta let. Riziko je tak reálné, že vláda nakoupila pozemky por občany v jiných zemích.


Seychely
Tropický ráj - 115 ostrovů v Indickém oceánu - a místo, kam se jezdí na luxusní dovolenou. Ostrovy jsou hojně navštěvované turisty. Možná sem ale budou na dovolenou jezdit jen příštích padesát až sto let. Odborníci se totiž domnívají, že do té doby zmizí pod hladinou oceánu.

Alpy
Alpy nejvíce ohrožuje změna klimatu. Každý rok ledovce přicházejí o tři procenta vody a pomalu se rozpouštějí. Vědci se domnívají, že v nejhorším případě by mohly ledovce roztát celé už v roce 2050.

Aljaška

Drsná příroda na Aljašce

I na aljašskou přírodu působí neblaze změny klimatu. Severní tundry trpí oteplováním, které vede k rozmrazování zdejšího permafrostu. To poškozuje citlivý ekosystém. Rašeliniště, která se na Aljašce nachází, se mění pomalu v les. Od 60. let se zde zvedla průměrná teplota o tři stupně Celsia.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.