24. října 2011 17:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Div Olomouckého kraje? Elektrárna Dlouhé stráně

Dlouhé Stráně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dlouhé Stráně | foto: ČTK

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku zvítězila v prvním ročníku ankety 7 divů Olomouckého kraje. Hlasovalo pro ni 801 z celkových 4135 respondentů.

Na druhém místě skončily Rychlebské stezky na Jesenicku a třetí příčku obsadily Zlatorudné mlýny ve Zlatých Horách, řekl hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík (ČSSD).

Dlouhé stráně (Jesenicko)

Lidé vybírali mezi 21 navrženými památkami, objekty, technickými díly a podobně. "Cílem bylo dát do této skupiny nejen nejvíce atraktivní památky, o kterých se všeobecně ví, ale chtěli jsme připomenout i některé pozapomenuté lokality. Snahou bylo ukázat to, že v Olomouckém kraji je příležitostí, kam ve volném čase lze zajít, velká množina," uvedl hejtman.

PŘEČTĚTE SI VÍCE:


Lidé proto mohli hlasovat například pro známé hrady Bouzov či Helfštýn, Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, termální lázně Velké Losiny či olomoucké tvarůžky, ale také pro méně proslulé pravěké hradisko Obersko. Od samého počátku až do konce ale anketě dominovala přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně.

Nejkrásnější výlety po České republice

Velké mechové jezírko

Cestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE

"Vítězství je velmi příjemné a významné, je to pro zaměstnance impuls do budoucnosti. Myslím si, že se nám podařilo vyhrát díky skloubení techniky s okolní krásnou přírodou," uvedl ředitel organizační jednotky Vodní elektrárny ČEZ Zdeněk Saturka. Podle něj letos již do eletrárny zavítalo na 45.000 lidí a dalších zhruba 25.000 lidí si prohlédlo jen horní nádrž. Stavba, jež se může pochlubit hned několika technickými byla uvedena do provozu před 15 lety.

Anketa se letos konala poprvé, hejtman se nechal inspirovat obdobnou akcí v Trenčínském kraji. Zájemci hlasovali na internetu od počátku září do poloviny října. Hejtmanství počítá s pořádáním ankety i v příštím roce, skupina navržených památek se ale pozmění. Letošní výsledky bude kraj propagovat mimo jiné i na nádražích a ve vlacích ČD.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

Pronájem, byty 3+1, 77m2
Pronájem, byty 3+1, 77m2

Boháčova, Pardubice - Bílé Předměstí
12 900 Kč/měsíc