Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Div Olomouckého kraje? Elektrárna Dlouhé stráně

Dlouhé Stráně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dlouhé Stráně | foto: ČTK

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku zvítězila v prvním ročníku ankety 7 divů Olomouckého kraje. Hlasovalo pro ni 801 z celkových 4135 respondentů.

Na druhém místě skončily Rychlebské stezky na Jesenicku a třetí příčku obsadily Zlatorudné mlýny ve Zlatých Horách, řekl hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík (ČSSD).

Dlouhé stráně (Jesenicko)

Lidé vybírali mezi 21 navrženými památkami, objekty, technickými díly a podobně. "Cílem bylo dát do této skupiny nejen nejvíce atraktivní památky, o kterých se všeobecně ví, ale chtěli jsme připomenout i některé pozapomenuté lokality. Snahou bylo ukázat to, že v Olomouckém kraji je příležitostí, kam ve volném čase lze zajít, velká množina," uvedl hejtman.

PŘEČTĚTE SI VÍCE:


Lidé proto mohli hlasovat například pro známé hrady Bouzov či Helfštýn, Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, termální lázně Velké Losiny či olomoucké tvarůžky, ale také pro méně proslulé pravěké hradisko Obersko. Od samého počátku až do konce ale anketě dominovala přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně.

Nejkrásnější výlety po České republice

Velké mechové jezírko

Cestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE

"Vítězství je velmi příjemné a významné, je to pro zaměstnance impuls do budoucnosti. Myslím si, že se nám podařilo vyhrát díky skloubení techniky s okolní krásnou přírodou," uvedl ředitel organizační jednotky Vodní elektrárny ČEZ Zdeněk Saturka. Podle něj letos již do eletrárny zavítalo na 45.000 lidí a dalších zhruba 25.000 lidí si prohlédlo jen horní nádrž. Stavba, jež se může pochlubit hned několika technickými byla uvedena do provozu před 15 lety.

Anketa se letos konala poprvé, hejtman se nechal inspirovat obdobnou akcí v Trenčínském kraji. Zájemci hlasovali na internetu od počátku září do poloviny října. Hejtmanství počítá s pořádáním ankety i v příštím roce, skupina navržených památek se ale pozmění. Letošní výsledky bude kraj propagovat mimo jiné i na nádražích a ve vlacích ČD.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...