17. září 2019 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Exkluzivní reportáž z Grónska: USA zde postavily desítky vojenských objektů, rezavějící trosky za ně uklízí Dánsko

Barely od pohonných hmot tvoří specifickou kulisu bývalých amerických... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barely od pohonných hmot tvoří specifickou kulisu bývalých amerických... | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

TASIILAQ  „Americké květiny“, tak říkají eskymáci místu ležícímu na východním pobřeží Grónska, uprostřed vysokých skal v zálivu Ikateq (v překladu „mělké počasí“, neboť tam je mírné počasí).

Poprvé na něj míříme z malého města Tasiilaq vzdáleného přibližně hodinu a čtvrt plavby rychlým člunem. Když dorazíme k rozpadlému molu a vypneme motor, první, co vnímám, je klid. V bezvětří se hladina moře bez jediné vlnky leskne jako zrcadlo. Dokonce ani ptáky nezahlédnu létat po obloze.

Základny z dob druhé světové války Američané až na jednu výjimku opustili.
Rezavé dědictví v grónských pustinách nejspíše již brzy vezme za své.

Mrtvá krajina je děsivá a zároveň překvapivě nádherná. Ve srovnání s obrovským prostorem, který mě obklopuje, vypadá jeden a půl kilometru dlouhá přistávací dráha na břehu fjordu jako skákací panák z dětského hřiště.

Exkluzivní reportáž z Grónska

V období druhé světové války mezi lety 1942–1947 zde byla vybudována letecká základna americké armády kódově označovaná jako Bluie East Two. Některé zdroje odhadují, že Američané v Grónsku vybudovali až kolem třiceti základen, radarových a meteorologických stanic. Z toho tři byly letecké.

K navigaci, meteorologii a také k dotankování letadel mířících z Ameriky dál směrem k Evropě sloužila i základna Bluie East Two. Proto tady kromě opuštěných vojenských aut a budov zůstaly po konci války desítky tisíc převážně prázdných barelů od leteckého paliva. Pětasedmdesát let je postupně pohlcuje příroda.

Zdálky opravdu vypadají jako podivné rezavé rostliny obepínající skály. Fascinovaně si prohlížím vraky vojenských aut. Jsou jako sochy barevně sladěné s okolní krajinou. Na neutěšenou situaci na někdejší základně upozornil v letech 2014–15 americký fotograf Ken Bower. Hlavně na sociálních sítích tím vyvolal velký ohlas. Nátlak veřejnosti po zveřejnění reportáže donutil politiky problém řešit.

Rezavé dědictví v grónských pustinách nejspíše již brzy vezme za své.

Další základny čekají na objevení

Pod nohama mi praskají střepy rozbitých lahví od coca-coly. Mrazivý klid najednou naruší kovové skřípění, které vydává rozpadající se železná konstrukce bývalého hangáru. Údolím, které je obklopené přes čtrnáct set metrů vysokými štíty, se nese jako nářek připomínající, že sem nepatří.

Teprve teď, když už se zdá, že si příroda dokáže poradit, začínají na místo připlouvat dánské nákladní lodě a odvážet odpad, který po sobě američtí vojáci zanechali. Někteří z místních obyvatel mají „americké květiny“ rádi a proti jejich odstranění protestují. Říká mi rybář který nás sem přivezl. Už je ale nejspíš pozdě.

Speciální projekt LN

Dánská vláda podepsala závazek, že během několika příštích let nepořádek odveze. Přebírá tak odpovědnost za to, že Američanům základnu, která pomáhala chránit Evropu i Grónsko, dovolila postavit. Je tedy poslední šance vidět jeden z mála příkladů, ve kterém začíná mít příroda navrch v boji s lidskou bezohledností.

Když se na základnu jedu podívat podruhé, nechtějí mě sem kvůli přípravám na odklízecí práce pustit. Nakonec usmlouvám alespoň necelou hodinu času. Další bývalé vojenské základny, radarové a meteorologické stanice v nekonečné a jen těžko dostupné Grónské krajině ale na svoje objevení teprve čekají.

Mapka Grónska
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!