Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V módním hávu a s miliardami. Ruští pionýři se vracejí do Artěku

Pionýrský tábor Artěk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pionýrský tábor Artěk. | foto: Shutterstock, archiv // Koláž Šimon / LN

MOSKVA Tisícovka vybraných ruských školáků přijede do bývalého mezinárodního pionýrského tábora Artěk na anektovaném Krymu přijede. V rámci oslav 70. výročí sovětského vítězství si tu budou užívat černomořského pobřeží Krymu i zdejších vymožeností.

Artěk, který loni spolu s celým Krymem zabralo Rusko, se mezitím stal rozlehlým rekreačním komplexem, do kterého Moskva investuje miliardy rublů jako do výkladní skříně rozkvětu Krymu po opětovném připojení k Rusku.

Jen letos se má podle ředitele Artěku investovat 5,7 miliardy rublů (asi 2,8 miliardy korun), a to převážně do dlouho zanedbávané infrastruktury. Stavební činnost si podle tisku prý vzala na starost firma bratří Rotenbergových, považovaných za podnikatele blízké prezidentu Vladimiru Putinovi.

Kyjev odsoudil zabrání Artěku jako „ostudný akt“ a pokračování „loupeží“ majetku ukrajinského státu na „dočasně okupovaných územích“.

Oblečení zn. Bosco

Sbohem pionýrské šátky ze sovětských dob, mladé rekreanty tuto sezónu oblékne firma vládce moskevského obchodního domu GUM, která tepláky dodává i ruským reprezentantům a jejich fanouškům. Značka Bosco totiž vyhrála zakázku, podle které státní pokladna zaplatí za módní vzhled 20 tisíc chlapců a děvčat ekvivalent 70 milionů korun.

Barvy oblečení se mají lišit podle umístění. V „první směně“, začínající tuto neděli, se otevřou jen tři z devíti táborů, spadajících pod Artěk. O tisícovku dětí se má do poloviny května starat 130 vedoucích, pocházejících prý půl na půl ze starého a nového pedagogického týmu. Na programu bude například literární soutěž, tvůrčí a divadelní kurzy, vzdělávací program o vesmíru, výstava válečné techniky, koncerty i táboráky. Následující turnus počítá s 2 200 účastníky.

Zájezd za školní úspěchy

Pobyt v Artěku si lze koupit i v cestovní kanceláři. Ale letos se do volného prodeje podle serveru RSN dostane jen pět procent míst, zatímco 95 procent si vyhradil stát, který zájezdem hodlá odměňovat za úspěchy ve škole, vědě a umění.

Cestovní kanceláře cenu pobytu v Artěku sdělují jen vážným zájemcům, v tisku se ale objevila informace, že „cestovní příkaz“ do pionýrského tábora vyjde letos na 65 tisíc rublů (asi 32 tisíc korun). 

Ještě přísněji střeženým tajemstvím se jeví suma, jakou vedení tábora vynaloží na červnové oslavy 90 let existence celého zařízení. Tehdy ale podle listu Rossijskaja gazeta vyšel celý tábor na 18 tisíc rublů, které daroval Červený kříž, spolu se stany pro účastníky.

Z historie Artěku

Do Artěku sice prý dopis zaslal už ruský básník Puškin v roce 1836, nicméně tábor vznikl z iniciativy ruského Červeného kříže jako dětská ozdravovna pro nakažené tuberkulózou. V červnu 1925 sem k řece Artěk přijelo prvních 80 pionýrů z Moskvy. To ještě museli stanovat. O rok později se tu objevili i první zahraniční hosté, pionýři z Německa.

„Nejdelší turnus“, který v Artěku zastihlo vypuknutí války v létě 1941, byl podle pamětníků složen z dětí ze západní Ukrajiny a Pobaltí, čerstvě připojených k Sovětskému svazu. Tábor se evakuoval a přes různé mezietapy včetně Stalingradu dorazil po púatnáctiměsíční cestě dlouhé 7750 kilometrů na Sibiř.

Artěk byl osvobozen v dubnu 1944 a už v srpnu zde nastoupil první „poválečný“ turnus, 300 partyzánských dětí.

Až v 60. letech začal tábor při rozsáhlé rekonstrukci získávat onu pompézní podobu, s jakou o dekádu později proslul nejen v Sovětském svazu, ale i v celém východním bloku, než se zánikem Sovětského svazu přešel do ukrajinských rukou. Záměry někdejšího legendárního tyčkaře Sergeje Bubky přeměnit Artěk ve středisko výchovy ukrajinských sportovců už nenašly naplnění.

,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...