Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
26. dubna 2015 10:35 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V módním hávu a s miliardami. Ruští pionýři se vracejí do Artěku

Pionýrský tábor Artěk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pionýrský tábor Artěk. | foto: Shutterstock, archiv // Koláž Šimon / LN

MOSKVA Tisícovka vybraných ruských školáků přijede do bývalého mezinárodního pionýrského tábora Artěk na anektovaném Krymu přijede. V rámci oslav 70. výročí sovětského vítězství si tu budou užívat černomořského pobřeží Krymu i zdejších vymožeností.

Artěk, který loni spolu s celým Krymem zabralo Rusko, se mezitím stal rozlehlým rekreačním komplexem, do kterého Moskva investuje miliardy rublů jako do výkladní skříně rozkvětu Krymu po opětovném připojení k Rusku.

Jen letos se má podle ředitele Artěku investovat 5,7 miliardy rublů (asi 2,8 miliardy korun), a to převážně do dlouho zanedbávané infrastruktury. Stavební činnost si podle tisku prý vzala na starost firma bratří Rotenbergových, považovaných za podnikatele blízké prezidentu Vladimiru Putinovi.

Kyjev odsoudil zabrání Artěku jako „ostudný akt“ a pokračování „loupeží“ majetku ukrajinského státu na „dočasně okupovaných územích“.

Oblečení zn. Bosco

Sbohem pionýrské šátky ze sovětských dob, mladé rekreanty tuto sezónu oblékne firma vládce moskevského obchodního domu GUM, která tepláky dodává i ruským reprezentantům a jejich fanouškům. Značka Bosco totiž vyhrála zakázku, podle které státní pokladna zaplatí za módní vzhled 20 tisíc chlapců a děvčat ekvivalent 70 milionů korun.

Barvy oblečení se mají lišit podle umístění. V „první směně“, začínající tuto neděli, se otevřou jen tři z devíti táborů, spadajících pod Artěk. O tisícovku dětí se má do poloviny května starat 130 vedoucích, pocházejících prý půl na půl ze starého a nového pedagogického týmu. Na programu bude například literární soutěž, tvůrčí a divadelní kurzy, vzdělávací program o vesmíru, výstava válečné techniky, koncerty i táboráky. Následující turnus počítá s 2 200 účastníky.

Zájezd za školní úspěchy

Pobyt v Artěku si lze koupit i v cestovní kanceláři. Ale letos se do volného prodeje podle serveru RSN dostane jen pět procent míst, zatímco 95 procent si vyhradil stát, který zájezdem hodlá odměňovat za úspěchy ve škole, vědě a umění.

Cestovní kanceláře cenu pobytu v Artěku sdělují jen vážným zájemcům, v tisku se ale objevila informace, že „cestovní příkaz“ do pionýrského tábora vyjde letos na 65 tisíc rublů (asi 32 tisíc korun). 

Ještě přísněji střeženým tajemstvím se jeví suma, jakou vedení tábora vynaloží na červnové oslavy 90 let existence celého zařízení. Tehdy ale podle listu Rossijskaja gazeta vyšel celý tábor na 18 tisíc rublů, které daroval Červený kříž, spolu se stany pro účastníky.

Z historie Artěku

Do Artěku sice prý dopis zaslal už ruský básník Puškin v roce 1836, nicméně tábor vznikl z iniciativy ruského Červeného kříže jako dětská ozdravovna pro nakažené tuberkulózou. V červnu 1925 sem k řece Artěk přijelo prvních 80 pionýrů z Moskvy. To ještě museli stanovat. O rok později se tu objevili i první zahraniční hosté, pionýři z Německa.

„Nejdelší turnus“, který v Artěku zastihlo vypuknutí války v létě 1941, byl podle pamětníků složen z dětí ze západní Ukrajiny a Pobaltí, čerstvě připojených k Sovětskému svazu. Tábor se evakuoval a přes různé mezietapy včetně Stalingradu dorazil po púatnáctiměsíční cestě dlouhé 7750 kilometrů na Sibiř.

Artěk byl osvobozen v dubnu 1944 a už v srpnu zde nastoupil první „poválečný“ turnus, 300 partyzánských dětí.

Až v 60. letech začal tábor při rozsáhlé rekonstrukci získávat onu pompézní podobu, s jakou o dekádu později proslul nejen v Sovětském svazu, ale i v celém východním bloku, než se zánikem Sovětského svazu přešel do ukrajinských rukou. Záměry někdejšího legendárního tyčkaře Sergeje Bubky přeměnit Artěk ve středisko výchovy ukrajinských sportovců už nenašly naplnění.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!