23. září 2018 6:48 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Do českých kempů přijelo o pětinu víc turistů

Kemp (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kemp (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Teplé počasí letos svědčí kempům, návštěvníků v kempech v prvním čtvrtletí přibylo meziročně o 36 procent a ve druhém čtvrtletí o 22 procent. V tiskové zprávě to dnes uvedl Český statistický úřad. Celkově přitom návštěvnost všech tuzemských ubytovacích zařízení - hotelů, penzionů, chat a kempů - letos stoupla oproti loňsku v prvním čtvrtletí jen o 11,4 procenta a ve druhém o 4,6 procenta.

„Výraznější je tento rozdíl ve srovnání s rokem 2012, kdy v kempech přespalo v rámci prvního pololetí 151.000 hostů. Letos návštěvnost kempů dostoupala už na 274.000 lidí,“ popisuje Pavel Vančura z oddělení cestovního ruchu ČSÚ.

Za celý loňský rok se v kempech ubytovalo 1,2 miliónu lidí. Sezóna kempů přitom bývá nejsilnější ve třetím čtvrtletí. Vloni v něm počet osob přenocujících v kempech překročil 960 000 tisíc.

Podle dlouhodobých statistik se lidé zdrží v kempech průměrně 2,5 noci, resp. 3,5 dne. Počet kempů se takřka nemění, drží se kolem 515. Nejvíc kempů je v Jihočeském kraji - 131.

Do kempů zamířilo loni asi šest procent z celkového počtu hostů tuzemských ubytovacích zařízeních. Nejvíce lidí se ubytovává v hotelech. Z 20 milionů hostů za celý loňský rok se jich přes 14 milionů ubytovalo v hotelech, zhruba 2,1 milionu v penzionech a 1,2 milionu v kempech. Zbytek hostů připadl na jiná zařízení.

Tuzemští návštěvníci kempů jsou stále náročnější na kvalitu služeb, častěji také přijíždí s karavany a obytnými auty. Kempy se tomu snaží vyjít vstříc rozšiřováním služeb a zvyšováním komfortu. Vyplynulo to z nedávné ankety ČTK mezi provozovateli kempů. Chatky a bungalovy jsou ve většině kempů obsazeny i rok dopředu. Zatímco před lety se Češi spokojili s koupáním v rybníku a posezením u ohně, dnes vyhledávají další vyžití a sportovní aktivity, neobejdou se ani bez wi-fi.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz