31. května 2008 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Do exotiky s připojištěním

Pojištění na cesty. Vybírejte nejen podle jeho ceny a pojistných limitů - ptejte se i na kvalitu asistence a rychlost provádění úhrad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pojištění na cesty. Vybírejte nejen podle jeho ceny a pojistných limitů - ptejte se i na kvalitu asistence a rychlost provádění úhrad. | foto: Foto Profimedia

Jaké cestovní pojištění si vybrat při cestě do Thajska a které je vhodné na aktivní dovolenou? Pojišťovny doporučují řešení tří různých dovolených.

Vrámci Evropské unie sice máte nárok na základní zdravotní péči, pokud ale vyrážíte do exotiky nebo se chcete vyhnout nutnosti platit spoluúčast, budete potřebovat i komerční cestovní pojištění. To se důrazně doporučuje i pro aktivní dovolenou, například sjíždění divoké řeky nebo vysokohorskou turistiku. V těchto případech mohou být totiž náklady na ošetření spojené s převozem do nemocnice nebo České republiky skutečně vysoké a z pojištění je uhradíte pouze díky kvalitnímu a dobře nastavenému komerčnímu připojištění.

Vybrali jsme tři různé případy dovolené - rodinnou rekreaci u moře, exotickou a aktivní dovolenou, a zeptali jsme se pojišťoven, jaký pojistný produkt by v daném případě doporučili a kolik by stál. Kromě samotné ceny pojištění je důležité si všímat především výše pojistných limitů a také jejich rozsahu - tedy co všechno je možné z daného pojištění uhradit a do jaké výše. Podstatné při volbě pojišťovny je i kvalita její asistence a rychlost provádění úhrad.

1. Rodina u moře

Rodina se chystá na dovolenou do Chorvatska: jedou autem do domluveného penzionu (tedy ne přes cestovní kancelář) a chtějí si koupit cestovní pojištění. Jsou to dva dospělí a dvě děti do 18 let, pojištění žádají na týden.

EVROPSKÁ CESTOVNÍ POJIŠŤOVNA
Pro rodinu jednorázově cestující za hranice nabízí produkt SingleTrip ve variantě Standard, se speciálním tarifem Rodina. Toto pojištění platí pro cesty do celého světa, nejen po Evropě.

Při cestě od 5 do 10 dnů zaplatí tato rodina dohromady 1680 Kč. V tomto pojištění získají následující limity pojistného plnění: Léčebné výlohy (tři miliony Kč); Zubní ošetření: (24 000 Kč); Kompenzace pobytu v nemocnici (20 000 Kč); Převoz (1 mil. Kč); Repatriace (1 mil. Kč); Trvalé následky úrazu (400 000 Kč); Úmrtí následkem úrazu (200 000 Kč); Škoda na osobních věcech (30 000 Kč); Cestovní doklady (10 000 Kč); Odpovědnost za škodu/škoda na zdraví (4 mil. Kč); Odpovědnost za škodu/škoda na majetku (2 mil. Kč); Náklady na právní zastoupení (200 000 Kč) a neomezenou aktivní asistenci.

ČESKÁ POJIŠŤOVNA
ČP navrhuje samostatné zakoupení různých pojistných produktů. Produkt přímo pro rodiny nenabízí, ale děti do 18 let zvýhodňuje slevou 20-25 %. Rodina by tedy měla zvážit zakoupení těchto produktů: Pojištění léčebných výloh s limitem pojistného plnění 1,5 mil. Kč za jednu pojistnou událost, které celou rodinu na sedm dní bude stát od 353 Kč. K němu je možno sjednat Úrazové pojištění s limity pojistných plnění 20 000 Kč za dobu nezbytného léčení, 200 000 Kč za trvalé následky úrazu a 100 000 Kč za smrt následkem úrazu. Pro celou rodinu na týden bude stát od 88 Kč.

Pojištění odpovědnosti za škodu občana (s limity 2 mil. Kč za škodu na zdraví,1 mil. Kč za škodu na věci a 0,5 mil. Kč za škodu finanční) vyjde celou rodinu na zhruba 88 Kč. Konečně Pojištění cestovních zavazadel (s limity 10 000 Kč za jednu pojistnou událost a 5000 Kč za jednu věc) by celou rodinu stálo od 137 Kč.

Všechna uvedená pojištění dohromady na týden by rodinu vyšla na 666 Kč.

2. Dva týdny v exotice

Pár se chystá na leteckou dovolenou do Thajska na 14 dní a cestovní pojištění si chtějí na tuto cestu sjednat zvlášť.

UNIQA
Nabízí buď pouze pojištění léčebných výloh a pojištění asistenčních služeb (tarify L2 a L4) nebo kompletní cestovní pojištění K2, K4 či K6 včetně úrazového a odpovědnostního pojištění a pojištění zavazadel. Například varianta K4 zahrnuje především pojištění léčebných výloh (limit 4 mil. Kč); Pojištění asistenčních služeb (4 mil. Kč); Úrazové pojištění - smrt následkem úrazu (300 000 Kč); Úrazové pojištění - trvalé následky úrazu (600 000 Kč); Pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví a věci třetí osoby (5 mil. Kč), Pojištění zavazadel (25 000 Kč, 5000 Kč/ ks). Tato varianta vyjde pár na celou dovolenou na 2240 Kč.

EVROPSKÁ CESTOVNÍ POJIŠŤOVNA
Pro uvedený pár doporučuje Pojištění SingleTrip ve variantě Optimal, která platí pro cesty do celého světa a oproti variantě Standard nabízí vyšší limity krytí. Při cestě od 11 do 17 dnů zaplatí dvě osoby za toto pojištění 3640 Kč. V tomto typu pojištění získají cestovatelé zejména následující pojistné plnění: Léčebné výlohy (6 mil. Kč); Zubní ošetření, Kompenzace pobytu v nemocnici, repatriace - limity jako u var. Standard, Převoz (3 mil. Kč); Trvalé následky úrazu (800 000 Kč); Úmrtí následkem úrazu (400 000 Kč); Škoda na osobních věcech (60 000 Kč); Odpovědnost za škodu - zdraví (12 mil. Kč); Odpovědnost za škodu - majetek (6 mil. Kč) a další náklady jako náklady na právní zastoupení, zmeškání či zpoždění odjezdu, zkrácení nebo přerušení cesty, technickou pomoc, náhradní dopravu a ubytování při cestě autem.

3. Sjíždění divoké řeky

Pár se chystá do Rakouska na sjíždění divoké řeky na raftech na sedm dní.

ČESKÁ POJIŠŤOVNA
V tomto případě je třeba sjednat pojištění s typem rekreační sport, které zahrnuje přirážku ve výši 100 % za pojištění léčebných výloh. Úrazové pojištění a další jsou již za standardní sazbu bez navýšení. ČP doporučuje Pojištění léčebných výloh s limitem pojistného plnění 1,5 mil. Kč za 392 Kč pro oba na týden nebo totéž pojištění s limitem 3 mil. Kč za cenu od 510 Kč pro oba.

Kněmu je možno sjednat Úrazové pojištění, Pojištění odpovědnosti za škodu i Pojištění cestovních zavazadel se stejnými limity jako v případě č. 1. Všechna pojištění pro dvě osoby na týden by vyšla na 568 Kč (limit Pojištění léčebných výloh 1,5 mil. Kč.) nebo 686 Kč (limit 3 mil. Kč).

UNIQA
Doporučuje kompletní cestovní pojištění variantu KS včetně úrazového a odpovědnostního pojištění a pojištění zavazadel a včetně připojištění nebezpečných sportů, které pár na týden vyjde na 1092 Kč. Toto pojištění zahrnuje Pojištění léčebných výloh (limit 2 mil. Kč); Pojištění asistenčních služeb (2 mil. Kč); Úrazové pojištění - smrt následkem úrazu (150 000 Kč); Úrazové pojištění - trvalé následky úrazu (300 000 Kč); Pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví a věci třetí osoby (1 mil. Kč) a Pojištění zavazadel (15 000 Kč).

Najdete na Lidovky.cz