11. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Do Lisabonu za mořeplavci a Morangoskou

Památník objevitelů ve čtvrti Belém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Památník objevitelů ve čtvrti Belém | foto: Petra Fabiánová, Lidovky.cz

Hlavní město Portugalska Lisabon nabízí turistům opravdu mnoho. Kulturní nadšence láká na místní památky, milovníky rušného nočního života zase na populární čtvrť Bairro Alto, kde se nachází ulice plná barů a gurmáni se mohou těšit na vynikající zmrzlinu.

Ačkoli v roce 1755 zasáhlo Portugalsko zemětřesení, při kterém se v rozvaliny proměnila velká část Lisabonu, nyní město oplývá krásou. Ve čtvrti Baixa leží dvě důležitá náměstí propojená nejznámější ulicí Rua Augusta - Rossio a Náměstí obchodu. Jižní strana posledně jmenovaného dodává náměstí romantický vzhled. Je totiž orámována širokým korytem řeky Tejo.


Pohlednice z cest na větší mapě

Z Baixy se novogotickým výtahem Santa Justa dostanete do čtvrti Bairro Alto, která je hlavně v noci známá svým rušným životem. V hlavní ulici, kde je několik desítek barů vedle sebe, je každý večer přítomna hlavně lisabonská mládež. Oblíbeným pitím je Morangoska – vodka s rozmixovanými čerstvými jahodami, cukrem a limetkou.

Pokud byste měli chuť na další lisabonskou dobrotu, tak jasnou volbou je návštěva cukrárny Santini. Nabízí několik desítek příchutí zmrzliny. V základní ceně jsou zahrnuty dvě. Pokud si volbou nebudete jisti, cukráři vám rádi dají zdarma ochutnat.

Náměstí obchodu s Vítězným obloukem

Náměstí obchodu s Vítězným obloukem

Mimo centrum Lisabonu ve čtvrti Belém se nacházejí monumentální památky Belémská věž a Klášter jeronymitů, kde je umístěna hrobka Vasco de Gamy, jednoho z nejvýznamnějších portugalských mořeplavců.Hned vedle nich stojí proslulý Památník objevitelů.

Proslulé lisabonské lanovky

V metropoli najdete celkem tři žluté lanovky: Elevador da Glória, Elevador da Lavra a Elevador da Bica. Jízdu v nich by měl absolvovat každý návštěvník Lisabonu, protože v některých místech je to nezapomenutelná okamžik. S denní jízdenkou můžete jezdit do sytosti.

Za návštěvu také určitě stojí nejstarší památka města hrad Svatého Jiří, která je nejnavštěvovanější z celého Portugalska. V ceně vstupu je 1,5 hodinová prohlídka s průvodcem. Mnoho turistů o ní však neví, a tak se často stává, že má zájemce soukromou přednášku.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...