1. května 2008 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Do Paříže a zpět za 3000 korun

Víkend v Paříži pro dva koncem června může vyjít na 11 až 12 tisíc korun včetně letenek, cesty z letiště z letiště a dvou nocí ubytování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víkend v Paříži pro dva koncem června může vyjít na 11 až 12 tisíc korun včetně letenek, cesty z letiště z letiště a dvou nocí ubytování. | foto: Foto Petr Řezáč

Láká vás prodloužený víkend ve dvou v jarní Paříži? Našetřete 12 tisíc, kupte si přes internet letenky a nezapomeňte na rezervaci pokoje. Řekneme vám, s jakými cenami za dopravu a ubytování počítat.

Francie je nejoblíbenější turistickou destinací na světě: v roce 2007 do ní zavítalo více než 80 milionů návštěvníků, z nichž 13 milionů překročilo práh nejatraktivnější turistické památky - slavné pařížské katedrály NotreDame. Pokud i vás lákají kavárny Latinské čtvrti, Montmartre a výhled z Eiffelovky, potěší vás, že letenka do Paříže již není příliš nákladnou záležitostí.
 V současnosti do Paříže z Prahy létají nízkonákladové letecké společnosti Sky Europe a Smart Wings. V přehledu vpravo vidíte, za jaké ceny lze zpáteční letenku na zvolený červnový víkend pořídit. Nejlevněji vychází společnost Sky Europe, která nabízí v některých termínech letenky za korunu plus poplatky. Chcete-li na takovou cenu dosáhnout, musíte být ale ohledně data odletu a příletu poměrně značně flexibilní.

Eiffelova věž v PařížiAkční nabídky nabízí ale i Smart Wings a zvýhodněnou cenu za let do Paříže účtuje momentálně i ČSA. Před rezervací je proto nejlepší prověřit si cenové nabídky všech tří společností a teprve poté si vybrat. Se společností ČSA máte zajištěn větší servis a občerstvení než u nízkonákladových společností.

Důležité je se informovat, na které letiště konkrétní letecká společnost v Paříži přistává. Známější je mezinárodní letiště Charles de Gaulle, na které létá ČSA i společnost Smart Wings. Naopak se Sky Europe vystoupíte na letišti Orly Sud.

Z obou letišť se můžete dále do centra Paříže dostat několika způsoby. Taxi je drahé, s městskou dopravou vás zase čeká několik přestupů. Těm, kdo chtějí dojet pohodlně z letiště až k Invalidovně nebo na nádraží Montparnasse, se vyplatí využít autobusy společnosti Air France. Jsou přistavené hned u východu z letiště a lístky je možné koupit v budce v letištní hale nebo, je-li již budka zavřená, přímo u řidiče. Air France provozuje pět linek: jednu z letiště Orly Sud na nádraží Montparnasse a dále k Invalidovně, přičemž na požádání vás řidič vysadí i u stanice metra Porte d'Orléans.

Jednosměrný lístek stojí 9 eur a zpáteční 14 eur, takže pokud přiletíte na prodloužený víkend, rozhodně se vyplatí si koupit rovnou zpáteční jízdenku. Množstevní slevu 15 % navíc získáte, seženete-li další dva cestující a utvoříte skupinu čtyř osob.

KOLIK STOJÍ CESTA

Hledali jsme cenu letenky a lístku na autobus za zpáteční let či jízdu do Paříže pro dospělého. Termín odletu a příletu jsme stanovili následovně: TAM - pátek 20. června ráno; ZPĚT - neděle 22. června večer (prodloužený víkendový pobyt, 2 noci).
Uvedené ceny platily v pátek 25. 4. v 16.00.

LETECKY
* Společnost: ČSA
Termín letu: TAM 20. 6. v 7.00 z Prahy; ZPĚT 22. 6. v 20.45 Letiště: Paris Charles de Gaulle (CDG) Cena za zpáteční letenku včetně poplatků: 4608 Kč

* Společnost: Sky Europe
Termín letu: TAM 20. 6. v 6.40 z Prahy; ZPĚT 22. 6. v 16.40 Letiště: Paris-Orly Sud (ORY) Cena za zpáteční letenku včetně poplatků: 3202 Kč

* Společnost: Smart Wings
Termín letu: TAM 20. 6. v 6.00 z Prahy; ZPĚT 22. 6. v 21.20 Letiště: Paris Charles de Gaulle Cena za zpáteční letenku včetně poplatků: 4366 Kč

* Společnost: ČD SKY
Termín letu: viz lety Sky Europe Letiště: Paris-Orly Sud Cena za zpáteční letenku včetně poplatků: 3580 Kč (6 a více týdnů před odletem) nebo 3980 Kč (2 až 6 týdnů před odletem) Pozn.: K letence je nutné pořídit i jízdní doklad Českých drah z/do tarifního bodu Praha letiště NAD. Letenky lze rezervovat až do 80 % kapacity každého letu.

AUTOBUSEM
* Společnost: Eurolines
Termín cesty: TAM 19. 6. v 15.00 (cesta přes noc, v Paříži 20. 6.
v 6.00); ZPĚT 22.6. v 14:00 (cesta přes noc, v Praze 23. 6. v 5.30) Nádraží: Paris Gallieni Cena za zpáteční jízdenku: 1500 Kč (Promo - platné pouze pro okamžitý nákup - 25.4. na jízdenky s předstihem a na jejich omezený počet); 2500 Kč (Standard dospělý); 2250 Kč (Student - ISIC)

* Společnost: Student Agency
Termín cesty: TAM 18. 6. v 17.30 (cesta přes noc, v Paříži 19. 6. v 7.00); ZPĚT 21. 6. v 17.00 (cesta přes noc, v Praze 22. 6. v 6.30) Nádraží: Rue du Faubourg st. Martin

Cena za zpáteční jízdenku: 1700 Kč (Speciál 30 - zakoupení jízdenky min. 30 dnů předem); 2650 Kč (dospělý, roční otevřená jízdenka); 2253 Kč (Student - ISIC)
Další linka je pro ty, kteří přiletí na letiště Charles de Gaulle. Zaveze vás k vstupní bráně do města Porte Maillot, a nebo ještě dále přímo do centra k Napoleonově Vítěznému oblouku (Arc de Triomphe). V tomto případě si společnost účtuje 13 eur za jednosměrnou a 20 eur za zpáteční jízdenku. Z letiště Charles de Gaulle se ale můžete dostat další linkou i na nádraží Montparnasse a k Invalidovně, a to za 14, resp. 22 eur. Autobusy Air France jezdí ve špičce ve čtvrthodinových intervalech od 6. hodiny ranní do čtvrt na dvanáct.

Air France není jediná společnost provozující síť autobusů mezi letišti a centrem, další dopravci nabízí tzv. shuttles nebo linkové autobusy do různých míst v Paříži.

Do hlavního francouzského města se z Prahy, Brna a Plzně dostanete i autobusem, linky odjíždějí večer, v Paříži jste brzy ráno. Obdobně probíhá cesta v opačném směru. Místo hodiny a půl v letadle ale strávíte cestou 13,5 hodiny. Na zpáteční jízdence ušetříte, pokud si ji koupíte s měsíčním předstihem. Konkrétní ceny a dopravce naleznete v přehledu vpravo.

Pokoj pro dva za 70 eur

Na rezervaci ubytování myslete včas. Je sice pravda, že neobsazené pokoje nabízí hotely v krátkém předstihu se slevou, zvláště v letním období je ale nepravděpodobné, že nějaké výhodné hotely zůstanou prázdné. Rezervace přes internet není s běžnou platební kartou zpravidla problém. Webových stránek pro vyhledání ubytování je bezpočet, zajímavé nabídky má např. www.123france.com, vyplatí se ale srovnat minimálně tři servery. Pokoj pro dva s manželskou postelí a vlastní koupelnou v maximálně dvouhvězdičkovém pokoji by měl stát okolo 70 eur (1700 Kč) za pokoj za noc.

Víkend v Paříží pro dva koncem června tak může vyjít na 11 až 12 tisíc Kč včetně letenek, cesty z letiště a dvou nocí ubytování.
Lada Kičmerová, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz