Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Do Rennes na na sklenku jablečného cideru

Cestování

  10:56
Rennes bývalo „hlavním městem“ dávného území Keltů a dodnes si uchovalo vlastní jazyk bretonštinu, chutě i zvyky. Právě teď je ideální doba zajet si do Bretaně na sklenku jablečného cideru.

Pohled na domy v Rennes. foto: Shutterstock

1 Bretaňské šampaňské

Šálky připravené na stolku každého bistra, creperie či restaurace nejsou pozváním na kávu, ale na lehce alkoholický perlivý nápoj zvaný cider (čti sidr), vyrobený z kvašeného jablečného moštu. Bretaň totiž není zrovna vinařský kraj, ale zato se tu daří jablkům. Z lahví podobných šampaňskému můžete ochutnávat místní starodávnou tradici spolu s doušky hořko-sladko-kyselými jako nejlepší bretaňské plody. Chcete-li dostat ten nejlepší, jemný a perlivý jako pravé šampaňské, ochutnejte cider se značkou kvality Label Rouge.

2 Galette není palačinka

Cože, vy si myslíte, že palačinka je cosi jako dezert?

Tak to vůbec neznáte tmavé bretaňské palačinky zvané galettes, které si tu v creperii na každém rohu můžete dát třeba jako tříchodové menu. Pro většinu Bretonců jsou tak důležité, že je považují za součást své kulturní identity, cosi jako národní jídlo. Chutnají úplně jinak než naše palačinky, jsou totiž z pohankové mouky, šťavnaté, silnější a dělají se na obrovských kulatých plotnách.

Galetty se skládají do čtverce a dává se do nich ledacos - krevety, mušle, kozí sýr, roquefort, dušená zelenina nebo třeba med s jablky. Vynikající jsou i se zmrzlinou flambovanou calvadosem.

Pravá domácká atmosféra a galettes jako od bretaňské babičky vládnou gurmet creperii La Rozell v rue de Penhoët 14.

3 Kaleidoskop chutí a vůní

Navštívit druhý největší trh v celé Francii na Place des Lices je stejně zásadní jako prohlédnout si bretaňský parlament. Zatímco tento palác se v 17. století stal sídlem provinční samosprávy, je místní trh, který se koná každou sobotu, jakýmsi lidovým, žijícím parlamentem. Tady pocítíte tu pravou Bretaň s autentickou bretonštinou (původní keltský jazyk, kterým tu stále ještě hovoří na 700 tisíc obyvatel), nakoupíte tu či ochutnáte místní zeleninu – čerstvý artyčok (zvaný Prince de Bretagne), frigousse (tradiční zavařeninu), poule coucou (vzácný druh kuřat), slané máslo, spousty druhů cideru či jablečný aperitiv Pommeau. A to ani nemluvím o ústřicích a mušlích. Nebo o obyčejných sardinkách, ovšem neobyčejně lahodných a nasardinkovaných v rozkošných retro plechovkách.

4 Hrázděné město

V ulicích Rue du Chapitre, St. Georges, St. Melaine nebo na náměstí Place Sainte-Anne či Champ-Jacquet najdete největší koncentraci malovaných hrázděných domů v celé Bretani, pro kterou jsou tyto stavby typické. Pitoreskní půvab 286 středověkých domů nalepených na sebe jako vlaštovčí hnízda můžete nejlépe obdivovat z bister zabydlených v jejich přízemí. Vychutnejte si nově odhalený půvab fasád z 15. století, které byly nedávno vytaženy zpod nánosů pozdějších dobových úprav a pečlivě zrestaurovány.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!