24. března 2009 10:10 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Do Vancouveru za skvělým jídlem

Z pláže Kitsilano je nádherný výhled na centrum Vancouveru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z pláže Kitsilano je nádherný výhled na centrum Vancouveru. | foto: Lucie Bartošová, Lidové noviny

„Na Vancouveru mám nejraději blízkost hor a Tichého oceánu,“ říká o svém rodném městě Neil Murphy, kuchař, který vařil v nejlepších restauracích hlavního města kanadské provincie Britská Kolumbie. V současnosti žije a vaří v Praze.

1 Japonské kulinární dědictví
Jeden z místních trhů.Největším lákadlem hlavního města Britské Kolumbie je pro suchozemce, jako jsou Češi, asi Tichý oceán, který omývá jeho centrum. Hned v druhé řadě je to ale město skvělého jídla a restaurací. V Gastownu (vpravo na fotce tamní slavné parní hodiny) je vyhlášená Boneta (1 West Cordova St.), kde se jídelní lístek obměňuje téměř denně, takže nikdy nevíte, co si zrovna dáte. Ale ještě nikdy mě nezklamali! Pouze studené pochoutky dostanete v Salt Tasting Room (45 Blood Alley). Mají tu ty nejlepší sýry a uzeniny široko daleko a k tomu vynikající vína.

Za svou pestrost děkuje vancouverská kuchyně z velké části silné asijské menšině. Potomci japonských rybářů tu žijí dodnes a provozují skvělé restaurace kolem Robson Street. Za návštěvu stojí také rybářská vesnice Steveston jižně od města. Zdejší japonská komunita sice zanikla za II. světové války, kdy odsud byla coby nepřátelská vyhnána, rybáři tady ale žijí dosud. Můžete si tu dát fish&chips a od rybářů si koupit ryby, které vylovili za rozbřesku téhož dne.

Přímo ve Vancouveru si na mořských plodech, ale i na čerstvém ovoci a lahůdkách z celého světa můžete pochutnat na pestrém tržišti Grenville Market (vlevo).

2 Odvrácená strana města
Zatímco horních deset tisíc bydlí na západě města neboli na Westside, Eastside (východ, konkrétně čtvrť East Hastings) patří k těm méně šťastným. V průvodcích se většinou dočtete, že po západu slunce sem není radno chodit, neberte to ale moc vážně. Jsou tu sice tmavé ulice s bandami opilé mládeže, prostitutkami a obchodníky s drogami, ale nachází se tu také druhá největší čínská čtvrť v Severní Americe po San Francisku (vlevo), která zejména o letních večerech stojí za návštěvu díky svým pouličním trhům. Co byste ale rozhodně neměli minout, je zdejší  Policejní muzeum (www.vancouverpolicemuseum.ca). V létě totiž pořádá populární procházku Vancouverem nazvanou Hříchy města. Přímo v ulicích vás průvodci seznámí s nejkrvavějšími zločiny v dějinách města, s historií obchodus drogami i s tím, jak těžko se prosazovala prohibice na alkohol.

3 Hory za zády, město pod sebou
Vancouver je obklopen nádhernými horami – jen zhruba dvě hodiny od města, ve Whistleru, budou za rok v zimě lyžaři bojovat o medaile. Pokud vám knižní průvodce bude doporučovat návštěvu obřích stromů a závěsného mostu v Capilanu, klidně ho neposlechněte. Jde o předraženou atrakci. Raději si lanovkou vyjeďte na Grouse Mountain, odkud je nádherný výhled na město pod vámi a na nekončící Tichý oceán. Sportovní jedinci si mohou nahoru vyšlápnout prudkou pětikilometrovou turistickou stezkou Grouse Grind. V zimě tu můžete i lyžovat na 26 sjezdovkách.

Kde bydleli hippies
Kitsilano, odkud je báječný výhled na centrum města a kde se můžete – budete-li mít štěstí na počasí – i vykoupat (viz hlavní fotka nahoře), bývalo vancouverským centrem hnutí hippies. Dnes už ale svobodomyslnou mládež připomíná máloco. Žije tu místní smetánka a najdou se tu ty nejlepší restaurace a výběr drahých butiků i bizarních miniobchůdků – třeba pekárna pouze pro psy. 4 Ne náhodou se právě v Kitsilanu začátkem letošního roku usadil věhlasný francouzský šéfkuchař Daniel Boulud, který tu otevřel dvojče své vyhlášené newyorské restaurace DB Bistro Moderne (2551 West Broadway). Vaří se tu to nejlepší z francouzské, newyorské a kanadské kuchyně z pobřeží Pacifiku.

Najdete na Lidovky.cz