16. března 2009 11:03 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Do Ženevy na kávu, víno a festival

Ženeva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženeva | foto: Profimedia.cz

V Ženevě žije Sándor Nagy, zástupce ředitele Schwabovy nadace pro sociální podnikání, už jedenáct let. „Miluji tohle město nejen kvůli jezeru, u nějž se rozkládá, a množství vinic v okolí, ale i pro jeho praktické umístění: v Miláně nebo v Paříži jste odsud za tři hodiny.“

jídlo - ilustrační foto. Zapomeňte na fondue, dejte  si entrecôte
Všichni, kteří jedou do Švýcarska, se těší na pověstné sýrové fondue. Proti tomu nelze nic namítnout, ale mohu-li doporučit, dejte si tuto švýcarskou pochoutku raději jen v zimě, v létě by vám z toho mohlo být dost horko. To já, když si chci dopřát místní pochoutku, zajdu do restaurace „Relais de l’Entrecôte“ (49, rue du Rhône). Je to úžasný podnik pro nerozhodné a líné jedince. Proč? Protože na jídelním lístku je jen jedno jídlo, takže si nemusíte lámat hlavu s tím, co si dáte: entrecôte, stejk ze svíčkové s omáčkou, salátem a hranolky. Je tak vynikající, že jsem už několikrát nevydržel a od obsluhy loudil recept. Marně. Je totiž tajný. K tomuto nebi na talíři si obvykle dávám místní víno a celou hostinu zakončuji dezertem. A pak se svalím a hodinu nejsem schopen žádné práce! Rozhodnete-li se sem jít, určitě si rezervujte stůl (tel.: +41 22 310 60 04), jinak nemáte šanci.

Ženevské vinice. Každou sobotu se dá v několika tradičních vinných oblastech najít ochutnávka zdarma.

Nejdřív muzea, potom víno
Když mi doma dojde zásoba vína, vydávám se se svou ženou po okolí Ženevy na ochutnávku vín. Každou sobotu se dá v několika tradičnách vinných oblastech najít ochutnávka zdarma. Hostitelé většinou podávají i něco malého k zakousnutí, atmosféra je přátelská a uvolněná, a protože jsou tyto ochutnávky velmi populární, potkáte tu lidi z celého světa. A dvě rady na závěr: zaprvé: vezměte si s sebou kamaráda abstinenta, aby vás měl kdo odvézt, a zadruhé: muzea a galerie si prohlédněte už předtím, protože po ochutnávce už se vám do toho zaručeně nebude chtít.

Švýcarský Woodstock
Jestli plánujete, že si v Ženevě užijete noční život, zklamu vás. Moc se tu nevyřádíte. To ale neplatí o jedné letní, červencové akci, kterou vřele doporučuji: Festival Paleo v Nyonu (vlakem asi 15 minut od Ženevy). Je to taková švýcarská obdoba amerického Woodstocku. Během šesti dní a nocí se tu odehrává kolem stovky koncertů různých hudebních stylů a počet návštěvníků většinou převyšuje 200 tisíc. Připravte se na dlouhé hodiny hudby, tance, spoustu jídla, pití a zábavy. Vstupenky si rezervujete dopředu, bývají v předprodeji už od dubna. Více se dovíte na: www.paleo.ch.

Place du Bourg de Four.

Odpolední přestávka na kávu
Ženeva je malé město, rozhodně mnohem menší než Milán nebo Paříž, a tak není problém si z práce odskočit na odpolední kávičku do historického centra na náměstí Place du Bourg de Four (viz foto). Když je hezky, sedněte si ven a užívejte si příjemné atmosféry, jako to dělávám já.

Najdete na Lidovky.cz