Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Do zoo na Svatém Kopečku snadno a rychle. Olomouc na léto přidal větší autobus

Makak ve zrekonstruovaném průchozího výběhu v olomoucké zoo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Makak ve zrekonstruovaném průchozího výběhu v olomoucké zoo. | foto: Tomáš FraitMAFRA

OLOMOUC Lidé se o víkendech snadněji dopraví autobusem do Zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce. Dopravní podnik od soboty až do konce září posílil víkendové rychlíkové spoje do zoo o kloubový autobus, který pojme více cestujících. Kvůli většímu autobusu bylo ale nutné upravit autobusovou zastávku u zoologické zahrady.

Zoo na Svatém Kopečku dlouhodobě patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v Olomouckém kraji. V letních měsících jejími branami denně projdou tisíce lidí. Dopravit se mohou pomocí autobusové linky číslo 11 či rychlíkovým spojem 111, který po cestě z olomouckého nádraží nestaví a míří přímo na zastávku u zoo.

Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Martina Krčová řekla, že zatímco krátký autobus linky 111 měl kapacitu 88 cestujících, tak do jeho kloubové verze se nyní vejde 110 lidí. Radnice ale před nasazením kloubového autobusu musela upravit okolí zastávky na Svatém Kopečku, ze které vede trasa k zoo.

Na točně u zastávky podle primátorova náměstka Aleše Jakubce (TOP 09) nebyl dostatek místa a řidiči při otáčení autobusu měli špatný výhled. Město proto nechalo pokácet část stromů a upravilo dopravní značení v přilehlé křižovatce. Kloubový autobus byl na trase poprvé vyzkoušen minulý týden a dnes na rychlíkové lince 111 začal vozit první cestující.

Město chce zároveň zlepšit dopravní situaci na Svatém Kopečku, protože tamní parkoviště v letních měsících často nestačí pojmout všechny automobily návštěvníků zoo a turistů, kteří vyrážejí na procházky do okolních lesů. „Nechali jsme si zpracovat studii řešení dopravy na Svatém Kopečku, především se týká systému inteligentního parkovacího systému a dalších opatření,“ uvedl Jakubec.

Radnice v roce 2013 odložila kontroverzní projekt stavby parkovacího domu a nové plochy k odstavení vozidel u zoologické zahrady, protože se jí nepodařilo získat všechny potřebné pozemky. Investice za zhruba 177 milionů korun měla zahrnovat i vybudování nové přístupové cesty k novému parkovišti.

Návštěvnost zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce loni kvůli nepříznivému počasí klesla. Branami zoo v roce 2015 prošlo 325 733 návštěvníků, meziročně o 31 176 méně. Zoo chová zhruba 370 druhů zvířat a ošetřovatelé pečují o 1800 jedinců. Zřizovatelem zoologické zahrady je olomoucký magistrát, který její provoz dotuje. Zoo si vlastními aktivitami vydělá zhruba polovinu částky potřebné na provoz.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!