15. října 2009 12:20 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dobrodruh z Blanska jede na kole zdolat Kilimandžáro

Robert Šamonil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Šamonil. | foto: ČTK

BLANSKO Dobrodruh Robert Šamonil z Blanska vyrazil na jízdním kole na bezmála 10.000 kilometrů dlouhou cestu. Na jejím konci chce stanout v půli prosince na vrcholu nejvyšší hory Afriky - 5895 metrů vysokém Kilimandžáru. Trasu hodlá zdolat bez jakékoli podpory. Vše musí zvládnout jen s tím, co si sám veze.

"Tak nějak jsem se koukal na mapu světa a nezdálo se mi to nijak moc daleko. A pak mi došlo, že na Kilimandžáru už dlouho možná (kvůli oteplení) sněhová čepice nebude," řekl dnes k tomu, jak vznikl jeho nápad vypravit se do Afriky.

Šamonil je zkušený cestovatel. Před dvěma lety projel na svém kole 4500 kilometrů dlouhou cestu do Íránu, kde následně vyšplhal na 5691 vysokou vyhaslou sopku Damavand.

Přestože bude jeho putování dlouhé a fyzicky náročné, nejede na žádném speciálním stroji, ale na kole, které složil ze starých bicyklů, popřípadě dokoupených náhradních dílů.

Šamonila nyní čeká šlapání do pedálů přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko, Sýrii, Jordánsko, Izrael, Egypt, Súdán, Etiopii až do Keni. Navštíví i Tanzanii, protože vrchol Kilimandžára protíná keňsko-tanzanská hranice.

Z cesty dobrodruh v žádném případě obavy nemá. "Co potřebuji si vezu s sebou, a to od map, jídla až po nářadí na opravu kola. Pevně doufám, že narazím na hodné lidi, kteří mi v případě nesnází pomohou," dodal Šamonil.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz