22. září 2011 14:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dobrodruzi mohou prozkoumat Amatérskou jeskyni

Vyhlídka nad Macochou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyhlídka nad Macochou | foto: Profimedia

OSTROV U MACOCHY Amatérské jeskyně patří se svými 40 kilometry k nejdelším podzemním systémům střední Evropy. O prvních dvou listopadových si je bude moci prohlédnout veřejnost. Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras část jeskyní mimořádně zpřístupní.

"Akce se uskuteční v souvislosti s letošním 55. výročím vyhlášení krasu, který je nejstarší chráněnou lokalitou na Moravě," řekl Antonín Tůma ze správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO).

Příchozí se budou moci projít po asi 500 metrů dlouhé trase. Procházka touto částí podzemí má své kouzlo; nejde se totiž po upravených chodníčcích, v podzemí schází zábradlí i schodiště, je nutné si svítit baterkami a na několika místech přebrodit potok. Očekává se asi 600 návštěvníků. Nejmenším není akce určena.

V krasu je více než 1100 jeskyní. Pouze pět z nich je zpřístupněno veřejnosti. Nejslavnější jsou Punkevní jeskyně s podzemní plavbou, které jsou propojeny se dnem propasti Macocha. Ročně si je prohlédne 200.000 turistů z celého světa.

Macocha

Punkevní jeskyně jsou zlomkem rozsáhlého podzemního systému nazvaného Amatérská jeskyně, který se podařilo popsat před 40 lety. Dosud není zcela prozkoumán. Svědčí o tom nedávný nález 1,5 kilometru dlouhé části jeskyně nazvané Šošůvecký koridor. I s hlavní částí Amatérské jeskyně je veřejnosti nepřístupný.

Nejkrásnější výlety po České republice

Velké mechové jezírko

Cestujte i po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE

Amatérská jeskyně je známa nejen spletitostí svých chodeb, ale i tím, že se v ní stala největší tragédie v historii moravské speleologie. Zahynuli v ní 29. srpna 1970 speleologové Milan Šlechta a Marko Zahradníček. Krasem se tehdy přehnala bouřka, která zvedla spodní vody. Dvojice proto utonula. Naposledy byla jeskyně zpřístupněna před dvěma lety.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz