2. března 2018 6:26 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Po vlnách až do tunelu. Ski areál Dolní Morava má i skicrossovou trať

Pohodovější sjezdovky nabídne rodinnější část U Slona, kde zaujme netradičně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohodovější sjezdovky nabídne rodinnější část U Slona, kde zaujme netradičně... | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Sjezdovky spouštějící se ze Slamníku patří k nejvyhledávanějším u nás a šíře černého padáku Sněžník A je takřka nadstandardní. Rodiny s dětmi tu slyší na útulnější část U Slona s funline a skicrossovou tratí.

Na první jízdu obvykle nejraději vyjíždím na nejvyšší bod, z kterého vede moje oblíbená sjezdovka Slamník – trať je pěkně široká a akorátně prudká, takže oblouky se tu krájí samy. Při naší návštěvě se ovšem o slovo hlásil vichr, takže trať byla tentokrát z bezpečnostních důvodů uzavřená.

Ortodoxně sportovní sjezdovkou je na „déemku“ bezesporu černá trať Sněžník A, jejíž horní polovina představuje široký, leč ultimátně prudký padák a sjezdovka tak patří vůbec k nejprudším pistám u nás. Zvýšená hladina adrenalinu začne klesat až v druhé polovině, kdy se sjezdovka změní v rozlehlé červené náměstí vybízející ke svižným obloukům.

Podobně sportovně laděná je i vedlejší sjezdovka Sněžník B, která je na rozdíl od černého „áčka“ o něco užší a více členitější. Zastavíte-li na správném místě, můžete se pokochat pohledem na hlavní atrakci Dolní Moravy - Stezku v oblacích.

Dolní Morava v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 2 h 53 min
  • Celodenní skipas dospělý (13-62 let) 670 Kč
  • Celodenní skipas junior, student, senior (12-18 let, 63+) 590 Kč
  • Celodenní skipas děti (6-12 let) 460 Kč
  • Provozní doba střediska 8:30 – 16:00
  • Webové stránky střediska www.dolnimorava.cz
  • Parkování U Slona – Zdarma na velkém parkovišti, U Visty pod sjezdovkami Slamník A+B – zdarma 50 m od pokladen

Pohodovější sjezdovky nabídne rodinnější část U Slona, kde zaujme netradičně zakroucená sjezdovka Malý Slon, která představuje zábavnou a mírnější objížďku červeného padáčku. Serpentiny ohnuté do 180 stupňů se dají projíždět v táhlých plynulých obloucích.

Horní červená pasáž tratě Velký Slon uspokojí i náročnější lyžaře. Díky dostatečné šířce a přehlednosti se jí ale nemusí bát ani méně pokročilí.

Lákadlem nejen dětí je funline, která začíná na konci sjezdovky Malý Slon. Děti, dospělí i zkušenější jezdci se tu proháněli v mírně klopených zatáčkách, na terénních vlnách a jízdu zakončovali průjezdem tunelem. Funline je koncipovaná tak, aby ji sjeli i začátečníky, zároveň si ji ale užijí i zkušenější, což osobně mohu potvrdit, protože jsem se v ní projela hned několikrát.

Ještě o trochu víc než funline mě nadchla vedlejší skicrossová trať, jejíž klopené zatáčky i terénní vlny jsou vyšší a v poslední části se dá i skočit – pokud chcete, pokud ne, dá se skok s přibržděním přejet. Trať poslouží jak na akademické MČR v snowboardcrossu, tak na zábavné ježdění pro děti.

Dětský park Amálka se na Dolní Moravě nachází na dojezdu sjezdovky Sněžník B a...
Dolní Morava je známá nejen kvalitními parametry sjezdovek, ale také atrakcemi...

Dětský park Amálka se na Dolní Moravě nachází na dojezdu sjezdovky Sněžník B a výbavou se řadí mezi jedny z nejlepších parků. Na svah tu jednak vyváží poma, jednak pojízdný pás a najdete tu několik zvířecích slalomů v rozdělených zónách a kolotoč. Pro úplně nejmenší je určen pojízdný pás s takřka jen nakloněnou rovinou mezi dětským parkem Amálkou a nástupem sedačkové lanovky. Vstup do dětského parku pro veřejnost činí 100 Kč, s lekcí lyžařské školy 20 Kč.

Restaurace Dolní Moravy se nesou v moderním samoobslužném duchu a najdete je u nástupních stanic lanovek nebo v případě chaty Slaměnky u výstupu. Nejútulnější a horskou atmosféru nejvíc navozující je právě Slaměnka, kam jsme se v době silného větru vyrazili ohřát a při té příležitosti jsme využili ranního bufetu a objednali si palačinky s nutelou (50 Kč) a kávou. Zhruba po desáté hodině se ve Slaměnce lze samozřejmě i plnohodnotně naobědvat – chata podává například slovenské halušky (135 Kč), houbové rizoto (150 Kč) nebo buchtičky s krémem (115 Kč). Venkovní terasa s výhledem tu za hezkého počasí platí za jedno z nejhezčích míst střediska.