Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Donovaly v Nízkých Tatrách. Dětské atrakce s horskou kulisou

Jen pár metrů od nástupu na lanovku najdete bobovou dráhu, která měří 900 metrů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jen pár metrů od nástupu na lanovku najdete bobovou dráhu, která měří 900 metrů... | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Jak v zimě, tak i v létě si Donovaly zakládají na množství rodinných atrakcí, které tu najdete prakticky na jednom místě. Řeč je například o bobové dráze, trampolínách, lanovém parku, dětském parku, hlavním městě dětí Donovalkovo nebo lanovce, která usnadňuje výlety po horských hřebenech Národního parku Nízké Tatry.

Hlavní zázemí s bezplatným parkovištěm najdete u nástupní stanice sedačkovo-kabinkové lanovky, tedy tzv. telemixu. My se lanovkou nechali vyvézt nejen za panoramaty, ale také za jednoduchým pěším výletem na Malý Zvolen. Od výstupu lanovky se dáte doleva a kopec máte už po pár krocích na dohled, takže cesta netrvá dlouho a nedá se na ní ztratit. Z Malého Zvolena se můžete vydat buď po červené značce zpátky dolů do Donoval, nebo po žluté trase směrem na Nižné Revúce a užít si hřebenovku s výhledy.

Turistika v Donovalech osloví širší veřejnost, než například náročné túry v Tatrách, na které je potřeba fyzická zdatnost a kondice. V Donovalech si jednak pomůžete lanovkou a jednak při túrách nezdoláváte příliš vysoké převýšení, přitom se o výhledy neochudíte a leckteré výlety zvládnete i s celou rodinou.

Donovaly v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 5 hod 26 min
  • 1 jízda lanovkou dospělý 8 eur
  • 1 den lanovka 25 eur
  • 1 jízda bobová dráha dospělý 5 eur
  • Vstup lanový park 8 eur
  • Vstup dětský lanový park zdarma
  • Bungee trampolína 5 minut 3 eura
  • Provozní doba lanovky 9:00 – 16:00
  • Webové stránky www.parksnow.sk

Jen pár metrů od nástupu na lanovku najdete bobovou dráhu, která měří 900 metrů a je tak nejdelší bobovkou na Slovensku tohoto druhu. Co nás ale dostalo, byla možnost zakoupení fotky z bobovky, z které vám přímo na místě udělají plakát, klíčenku nebo magnetku (vše 4 eura). Konečně jsem mamince přivezla originální suvenýr. Osoba nad 140 cm za jednu jízdu na bobovce zaplatí 5 eur, menší děti 3,50 eur.

Hned vedle bobové dráhy se děti (ale samozřejmě i dospělí) mohou vyskotačit na klasických obdélníkových trampolínách na oploceném hřišti, nebo na bungee trampolínách, kde jsou jištěné „kšírami“, takže mohou bezpečně zkoušet svá první salta. 5 minut pro dítě na bungee trampolíně vyjde na 2 eura.

Děti nejrůznějších věkových kategorií zaujme vedlejší Myšiačikov dětský park, jehož hlavní atrakcí je vodní svět, v kterém děti mohou stavět různé přehrádky, čerpat vodu ze studny, následně zahrazovat a vypouštět a na jednoduchých a praktických příkladech se učit, co voda umí a jak se chová. Šikovnější pak mohou pomocí voru a lana přeplout malou vodní nádrž. V rámci parku je možné vyzkoušet i nenáročný dětský lanový park. Celodenní vstup dospělého s dítětem vyjde na 15 eur.

Největším lákadlem pro děti bude ovšem hlavní město dětí Donovalkovo, které se od hlavního zázemí nachází jen pár minut pěšky a rozprostírá se pod dětskou lyžařskou školičkou. Donovalko je městečko ve zmenšené podobě, kde velikost domů odpovídá nejmenším prckům.

Turistika v Donovalech osloví širší veřejnost, než například náročné túry v...
Největším lákadlem pro děti bude ovšem hlavní město dětí Donovalkovo, které se...

Nechybí tu pošta, policejní stanice, bistro nebo dokonce kino s běžící pohádkou. Děti mohou navštívit všechny domečky, jejichž zařízení odpovídá zaměření, takže v bistru klidně můžou namarkovat objednávku a servírovat ji u stolečku.

V městečku se děti s animátory zároveň učí na koloběžkách a v malých autíčkách dopravní předpisy a pokud obstojí u „zkoušek“, ondrží svůj první řidičský průkaz. Za odměnu mohou navštívit ochočená zvířátka v ohradě a pohladit si třeba přátelskou lamu.

Naopak starší děti nebo odvážnější povahy zabavíte v na lezecké stěně nebo v lanovém parku přímo u parkoviště. Překážky jsou tu opravdu velmi rozmanité, navíc park svou délkou přes 500 metrů patří k největším lanovým parkům na Slovensku. Vstup do lanového parku stojí 8 eur.

Okolí Donoval nabízí až 375 km značených cyklotras a k výběru vhodné cyklotrasy pomůže informační cedule přímo u infocentra, která udává délku, náročnost a stručný popis. My jsme si vybrali středně náročný okruh okolo Magury (č. 8614), který vedl nejprve po zpevněné cestě, následně přešel v přírodní singltrek po vrstevnici.

Trasa křižuje i donovalské sjezdovky, takže se o výhledy neochudíte ani na kole. Okruh má příjemných necelých 7 km, takže ho zvládnou i cyklističtí začátečníci.

Na slovenské speciality doporučujeme zajít do typické slovenské koliby Goral, která kromě tradičních halušek servíruje například hovězí játra balená v lokších. Kolibu najdete o pár stovek metrů po hlavní silnici výše, než je nástup lanovky.

Hned vedle bobové dráhy se děti (ale samozřejmě i dospělí) mohou vyskotačit na...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...