Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
9. května 2015 6:16 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Doplatky, mazlíčci a okolí. Na co si dát pozor při výběru dovolené?

Opalování - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opalování - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Bazén, vířivky, krásná příroda a snový komfort. Nabídky zájezdů, hotelů a nejrůznějších pobytů vypadají na internetových stránkách či v katalogu mnohdy lákavěji, než ve skutečnosti jsou. Jak vypadají největší cestovní klišé? Na co si dát pozor, abyste nenaletěli a nebyli nepříjemně překvapeni či nakonec nezaplatili za pobyt víc, než jste plánovali?

Děti i mazlíčci

V dnešní době se některé hotely pyšní značkou Baby Friendly, ale jsou také hotely, kde děti vítány nejsou. Jedná se např. o některé luxusní wellness a lázeňské resorty. “Důvodem je poskytnutí co nejlepšího komfortu pro relaxaci nejen těla, ale i ducha. Pokud s sebou berete děti - vždy si ověřujte tedy nejen možnost přistýlek, ale zda je vůbec můžete vzít s sebou,” varuje specialistka na cestování ve společnosti Slevomat Nikola Hessová.

Také mazlíčci nejsou vítaní všude. Ověřte si tedy předem, zda může zvířátko s vámi. “Pokud ano, dotažte se na cenu. Pobyt pro pejska může stát více, než pro vaše dítko! Hlavně pak u hotelů vyšší kategorie, či nových zařízení,” vysvětluje Hessová. 

Parkování

Ověřte si možnosti parkování u hotelu. Většina hotelů nabízí vlastní parking a často zdarma. “Ale hotely ve městech či známých památkových lokacích, nemusí disponovat dostatkem parkovacích míst. Pak může hotelové parkování přijít i na 300Kč/den, což je při víkendovém pobytu nezanedbatelný výdaj. V horším případě je pak možnost veřejného parkování na náměstích apod, což se také prodraží,” připomněla Hessová.

Kvalita

Při nákupu pobytu si ověřte kvalitu ubytování z více zdrojů. Obdobně to dělá i Slevomat. Fotky mohou na stránkách hotelu klamat, a ani kniha recenzí právě na stránkách hotelu, nemusí být důvěryhodná. Doporučujeme se podívat na portály booking.cz či hotel.cz kde naleznete i spoustu slovních hodnocení.

Thajsko, jedna z nejoblíbenějších destinací českých turistů, trochu ztrácí.

Umístění hotelu

Na fotkách je hotel nafocen vždy z nejlepšího možného pohledu. Frekventovaná silnice, která může být o pár metrů dále, být už vidět nemusí. Stejně tak noční club naproti přes ulici. “Prostudujte tedy polohu hotelu pečlivě na google maps. Chcete přeci přijet z pobytu odpočatí, ne z pocuchanými nervy,” radí specialistka na cestování ve Slevomatu..

Neomezené služby a příplatky, poplatky, doplatky...

Ne všechno, co se tváří jako neomezená služba, je pak skutečně neomezená. Často se to týká wellness center v hotelu. To může být přístupné např. jen mezi 17 - 22h, v této době si můžete „neomezeně“ užívat. V ostatních hodinách je na privátní rezervaci, či není otevřeno vůbec. Obecní poplatek, poplatek za wifi, mazlíčky, parkování, přistýlky, wellness, župany atd. Spoustu věcí můžete brát jako samozřejmost, ale na místě můžete být nemile překvapeni, za co vše si budete muset připlácet. Prostudujte tedy pečlivě ceník a položky zahrnuté v ceně pokoje.

Storno podmínky

Nikdy nevíte, když může přijít rýmička a naprosto vás skolit. Je tedy dobré si důkladně pročíst storno podmínky hotelu. Často bývá částka, kterou by hotel případně po vás při zrušení pobytu požadoval, procentuálně odstupňovaná s ohledem na počet dní před příjezdem. Rýmička by vás tedy mohla přijít i velmi draho.

Pronájmy chat

Při pronájmu apartmánů či chat si dávejte pozor na případnou vratnou kauci - ne každý u sebe vozí např. 5 tisíc navíc. “Mimoto nejsou většinou v pronájmu chat započítány náklady na spotřebu tepla či vody. Ty se doplácí až při odjezdu. Ověřujte si tedy, zda jsou veškeré náklady v ceně, či čekat doplatek” doplnila Hessová.

Lidovky.cz
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!