Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dovolená? Ano, ale jen levná

Dubrovník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dubrovník. | foto: Lidové noviny

Větší zájem o levnější zájezdy přivádí nové hity letošní sezony. Dovolenou si asi odřekne jen málokdo, mnoho lidí bude ale letos více než dříve dbát na její cenu.

„Budeme svědky poklesu zájmu o dražší zájezdy,“ potvrdil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura. Naopak se již nyní projevuje nárůst zájmu o levnější dovolené například vMaďarsku, Rakousku či Itálii.

„Cestovní kanceláře musí být nyní především flexibilní. Proto již řada z nich rozšiřuje svou nabídku levnějších zájezdů do blízkých destinací, jako je Slovensko, Maďarsko či třeba Itálie a Rakousko. Zároveň se také zvětšuje nabídka dovolených v tuzemsku,“ říká mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Větší úspěch budou podle něj mít zejména ta místa, kde je možnost vlastní dopravy. A tím zároveň i nižší ceny.

O jistém úspěchu bližších zemí jsou přesvědčeni zástupci cestovních kanceláří. „Itálie bude mít letos velký nárůst. A také o další blízké destinace, jako je Rakousko, bude určitě větší zájem než loni,“ řekl majitel CK Firotour Roman Fisek.

Některé cestovní kanceláře na situaci již zareagovaly a nabízejí levnější pobyty v nových destinacích. „Nově nabízíme pobyty v Maďarsku, o které je velký zájem. Jednak je to tím, že celkově vzrostla poptávka po relaxačních pobytech, a také tím, že dovolená v Maďarsku není tak drahá jako ve vzdálenějších místech či zemích s eurem,“ řekl majitel CK Monatour Roman Škrabánek.

Právě zavedení eura a s tím související zdražení povede podle odborníků z cestovního ruchu k tomu, že v letošním roce poklesne zájem o dovolenou na Slovensku.

Lidé s nižšími příjmy podle Papeže nejspíš letos trh zahraničních zájezdů opustí úplně. „Možná zůstanou doma, nebo pojedou na Slovensko,“ vysvětlil mluvčí. Podle něj by tak mohli vydělat podnikatelé v domácím cestovním ruchu.

Oproti tomu se ovšem například Fisek domnívá, že je sice možné, aby stoupl počet lidí, kteří si letos místo moře zvolí cestování po Čechách. Na ziscích cestovních kanceláří se to ale projeví spíše minimálně, protože lidé v tuzemsku cestují mnohem častěji individuálně a mnohdy také jen po kratší dobu než při klasických zahraničních zájezdech. Na příliv nových klientů se zřejmě nemusí těšit ani majitelé kempů. „Kempy v tuzemsku už nejsou pro Čechy tak zajímavou alternativou. Lidé si zvykli na vyšší komfort a požadují lepší služby,“ řekl Okamura. To ostatně platí i pro pensiony a hotely, které by navíc měly nabízet také doprovodný program, aby využily letošní situace a skutečně domácí návštěvníky přilákaly.
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...