Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dovolená v cizině? Čechy letos možná čeká více problémů

Tuniská ambasáda v libyjském Tripolisu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tuniská ambasáda v libyjském Tripolisu. | foto: Reuters

PRAHA Čechy čeká během letošních letních dovolených v zahraničí možná více komplikací než v minulých letech. Na tiskové konferenci k zahájení turistické sezony to prohlásil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Poukázal přitom na složitou bezpečnostní situaci v některých oblíbených destinacích u Středozemního moře.

Na pomoc svým občanům v nouzi Česko znovu otevírá dočasná konzulární jednatelství v letoviscích v Chorvatsku, Bulharsku a Španělsku; v prvních dvou jmenovaných zemích budou opět působit i čeští policisté.

ČTĚTE TAKÉ:

"Bohužel, těch komplikací může být možná více než jindy, protože dobře víte, že situace například na jihu Evropy v těch někdy i proslulých letoviscích jižních států kolem Středozemního moře je poměrně velmi složitá," uvedl Zaorálek. "Řada těch zemí, které byly oblíbenými destinacemi, dneska nejsou úplně bezpečné, a proto je dobře sledovat situaci," upozornil ministr zahraničí.

Jeho náměstek pro konzulární záležitosti Karel Borůvka nechtěl konkretizovat, zda česká diplomacie očekává zhoršení situace například v Egyptě nebo v Tunisku, populárních cílech letních dovolených, kterými v minulosti otřásaly nepokoje a násilnosti. Zdůraznil pouze, že úkolem ministerstva je chránit Čechy v zahraničí.

"Pokud máme vážné informace, že situace v regionu může být nebezpečná,... tak to naše doporučení je negativní. I když se během té sezony nic nestane, naší povinností je chránit českého občana a varovat, že tam může dojít třeba k atentátu, jako například loni v Egyptě," vysvětlil Borůvka.

Na koho se obrátit?

Pokud se Češi v létě během dovolené dostanou do problémů - ztratí doklady, budou mít nehodu nebo se stanou obětí trestného činu - mohou se kromě konzulátů a honorárních konzulátů obracet v nejnavštěvovanějších zemích také na konzulární jednatelství, jež fungují vždy jen po letní sezonu.

V Chorvatsku se od poloviny června do konce září tyto úřady otevřou v Rijece a Splitu, v bulharském Burgasu bude v provozu od konce června do začátku září a ve španělské Barceloně od začátku července do konce srpna. "Počet jednatelství je dlouhodobě stabilní. Je to v těch oblastech, kam zajíždí nejvíce turistů, a zdá se nám i po těch nedávných zkušenostech, že je to dostatečné," poznamenal ředitel konzulárního odboru Michal Král.

Místní policie pomůže i ta česká

V chorvatských letoviscích Omiš a Šibenik a v bulharském Primorsku budou během léta znovu pomáhat místním policistům i jejich čeští kolegové. "(Česká) policie (tam) nemá pravomoci takové, jaké má v České republice. Je tam na podporu místních policistů a pomáhá v komunikaci českým občanům s místními úřady," doplnila vrchní ředitelka konzulární sekce Jana Reinišová.

Podle ministerstva každoročně vyjede do zahraničí na pět milionů Čechů, což je téměř každý druhý. Před cestami do ciziny diplomacie doporučuje sledovat informace a varování k jednotlivým státům na svých webových stránkách www.mzv.cz. Kdo míří do rizikovějších oblastí, měl by se podle ministerstva registrovat v databázi cestujících do zahraničí zvané Drozd.

V případě nějaké hrozby v dané zemi umožňuje tento systém varovat zaregistrované pomocí SMS zpráv nebo e-mailů. "Zejména apelujeme na lidi, kteří cestují individuálně. U těch individuálních cest je to dobré jak pro ty aktuální informace, tak zároveň to může sloužit, pokud se někdo ztratí," uvedla Reinišová.

Pomocí tohoto systému diplomacie v minulosti už upozornila Čechy na možná nebezpečí v Egyptě nebo na východě Ukrajiny. Loni se do něj registrovalo na 11 000 lidí.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!