Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dovoz potravin zakáže i Černá Hora

Černá Hora. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černá Hora. | foto: Tomáš Menschik.Lidové noviny

Republika Černá Hora zakáže od 15. června turistům dovoz potravin do země; od stejného data začne navíc vybírat jednorázový ekologický poplatek za automobily. Oznámil to mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

"Je to další rána českým dovoleným," uvedl Okamura v narážce na podobná opatření v Chorvatsku. Chorvatsko zákaz dovozu masných a mléčných výrobků zavedlo počátkem června. Na nátlak podnikatelů v cestovním ruchu však jeho platnost odložilo o šest měsíců.

Zástupci cestovních kanceláří však zákaz neberou tak tragicky jako Okamura. Jiří Hájek, majitel cestovní kanceláře Kovotour Plus, která je největším specialistou na Černou Horu, strach s odlivu klientů nemá. "Přes 90 procent klientů do Černé Hory létá a všichni mají ubytování typu all inclusive nebo polopenzi," řekl Hájek.

S Kovotour Plus jezdí do Černé Hory zhruba polovina všech českých turistů. Druhou část tvoří lidé s dobrodružnější povahou, které lákají například místní hory nebo cyklistické trasy. Na ty se zaměřuje třeba CK Adventura. Ani její majitel Jan Bím se poklesu zájmu o ČH neobává. "Dobrodružnějším lidem nedělá problém koupit si potraviny na místním trhu," řekl Bím.

Zákaz dovozu potravin do ČH má několik výjimek. Jde například o dětskou a diabetickou stravu, čerstvé ovoce nebo alkohol do objemu jednoho litru. Naopak ekologickou daň zaplatí bez výjimky všichni motoristé. Za osobní vozy 10 eur (250 Kč), autobusy do pěti tun 30 eur (750 Kč) a nad pět tun 50eur (1250 Kč). Nákladní vozidla bude vjezd do ČH stát 150 eur (3750 Kč).

Černá Hora je mezi českými turisty stále oblíbenějším cílem. Loni sem zavítalo 33.000 Čechů, což je o 20 procent více než předloni. Jde o největší nárůst mezi všemi zeměmi, kam Češi jezdí. Ve srovnání s nejoblíbenějším Chorvatskem je to však stále pouhý zlomek. Do Chorvatska¨každoročně zavítá dle odhadů úřadů až 900.000 Čechů.

Černá hora je nejmladším všeobecně uznaným státem v Evropě. Má téměř 300 kilometrů pláží a čtyři národní parky, které tvoří desetinu rozlohy státu. "Černá hora je navíc prvním státem, který se ústavně prohlásil za ekologický stát, aby zachoval krásu své země," dokreslil Okamura.
,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!