6. června 2008 14:06 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dovoz potravin zakáže i Černá Hora

Černá Hora. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černá Hora. | foto: Tomáš Menschik.Lidové noviny

Republika Černá Hora zakáže od 15. června turistům dovoz potravin do země; od stejného data začne navíc vybírat jednorázový ekologický poplatek za automobily. Oznámil to mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

"Je to další rána českým dovoleným," uvedl Okamura v narážce na podobná opatření v Chorvatsku. Chorvatsko zákaz dovozu masných a mléčných výrobků zavedlo počátkem června. Na nátlak podnikatelů v cestovním ruchu však jeho platnost odložilo o šest měsíců.

Zástupci cestovních kanceláří však zákaz neberou tak tragicky jako Okamura. Jiří Hájek, majitel cestovní kanceláře Kovotour Plus, která je největším specialistou na Černou Horu, strach s odlivu klientů nemá. "Přes 90 procent klientů do Černé Hory létá a všichni mají ubytování typu all inclusive nebo polopenzi," řekl Hájek.

S Kovotour Plus jezdí do Černé Hory zhruba polovina všech českých turistů. Druhou část tvoří lidé s dobrodružnější povahou, které lákají například místní hory nebo cyklistické trasy. Na ty se zaměřuje třeba CK Adventura. Ani její majitel Jan Bím se poklesu zájmu o ČH neobává. "Dobrodružnějším lidem nedělá problém koupit si potraviny na místním trhu," řekl Bím.

Zákaz dovozu potravin do ČH má několik výjimek. Jde například o dětskou a diabetickou stravu, čerstvé ovoce nebo alkohol do objemu jednoho litru. Naopak ekologickou daň zaplatí bez výjimky všichni motoristé. Za osobní vozy 10 eur (250 Kč), autobusy do pěti tun 30 eur (750 Kč) a nad pět tun 50eur (1250 Kč). Nákladní vozidla bude vjezd do ČH stát 150 eur (3750 Kč).

Černá Hora je mezi českými turisty stále oblíbenějším cílem. Loni sem zavítalo 33.000 Čechů, což je o 20 procent více než předloni. Jde o největší nárůst mezi všemi zeměmi, kam Češi jezdí. Ve srovnání s nejoblíbenějším Chorvatskem je to však stále pouhý zlomek. Do Chorvatska¨každoročně zavítá dle odhadů úřadů až 900.000 Čechů.

Černá hora je nejmladším všeobecně uznaným státem v Evropě. Má téměř 300 kilometrů pláží a čtyři národní parky, které tvoří desetinu rozlohy státu. "Černá hora je navíc prvním státem, který se ústavně prohlásil za ekologický stát, aby zachoval krásu své země," dokreslil Okamura.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz