Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Mallorka visí na Němcích. V počtu vlastněných domů trumfli Brity

Mallorka a její malebné domky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mallorka a její malebné domky | foto: autor / profimedia

PALMA DE MALLORCA Antonio a José jsou velkými fanoušky Německa. Při mistrovství světa ve fotbale sice drželi oba Španělé palce svému národnímu týmu, ze všech turistů na Mallorce jsou jim prý ale nejmilejší právě Němci.

Oba šedesátníci dobře vědí, o čem mluví: Téměř celý život je totiž stejně jako většinu obyvatel Mallorky, nejoblíbenější prázdninové destinace Němců, živil cestovní ruch, napsala agentura DPA.

"Na rozdíl třeba od Angličanů, kteří si stěžují na konci, když už se nedá nic změnit, řeknou Němci rychle a slušně, co se jim nelíbí," uvádí José jeden z hlavních důvodů, proč si německé turisty oblíbil.

ČTĚTE TAKÉ:

 Antonio vedle něj sedí na zídce nedaleko pláže a souhlasně pokyvuje. Že je na mnoha místech ostrova stále častěji slyšet vedle angličtiny také jazyk Goetha a Schillera, netěší však jen tyto dva důchodce.

První vlna Němců na Mallorce

Devětačtyřicetiletý provozní restaurace Carlos přiznává: "Samozřejmě, že Němce rádi vidíme také kvůli tomu, že nám spolu s Angličany zajišťují příjem." Němce se prý Mallorčané naučili "znát a cenit si jich" od sedmdesátých let, kdy dorazila první vlna turistů ze středu Evropy.

Ke čtyřem milionům turistů, kteří ročně z Německa na Mallorku přilétají, se přidala také řada těch, jež si na ostrově pořídili nemovitost a úplně či alespoň částečně se sem přestěhovali.

Metropole Palma vás okouzlí – katedrálou, hradem, půvaby starého města, leskem a elegancí.

Metropole Palma vás okouzlí – katedrálou, hradem, půvaby starého města, leskem a elegancí.

Podle údajů španělské advokátní komory, které zahrnují data z celých Baleárských ostrovů, už Němci překonali v počtu vlastněných nemovitosti doposud první Brity. Ještě v roce 2007 mluvil poměr 1058 ku 502 domům výrazně ve prospěch obyvatel Británie, v roce 2013 se však již situace radikálně změnila. Němci vlastnili 1334, Britové pouze 694 domů.

Ostrov pro milionáře i průměrné turisty

Vysvětlení je nasnadě. "Dnes si může ostrov užít multimilionář stejně jako průměrný turista," říká ředitel německé realitní kanceláře E&V Hans Lenz. V roce 2013 jeho firma zaznamenala rekordní nárůst tržeb za prodej nemovitostí na Mallorce a to o více než 30 procent.

"Zlepšila se také dostupnost," říká Němec, který na Mallorce vyrostl. "Když je tak jednoduché sem přiletět, můžete kamarády z Německa pozvat klidně den předem." Není pak divu, že na ostrově tráví rádi svou dovolenou také nejrůznější celebrity včetně Claudie Schifferové. "Je vidět, že nás Němce mají Španělé rádi," říká malíř pokojů Johann, který se loni do Palmy přestěhoval z Mnichova.

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca

K mnoha místním, kteří mají turisty a přistěhovalce z Německa rádi, patří také předseda Svazu na podporu turismu na Mallorce Eduardo Gamero Mir. Důvod je jasný: "Němci se integrují. Mnoho z nich mluví mallorskou katalánštinou lépe než já. Mnoho z nich renovuje své domy lépe než místní."

Gamero Mir vypráví s hrdostí, že na počátku 90. let sám přispěl ke zlepšení obrazu Mallorky v Německu. "Byl jsem spoluodpovědný za natáčení seriálu stanice ZDF Hotel Paradies. Mnoho Němců ho vidělo a řeklo si: Tam bych chtěl taky. Někteří z nich hotel skutečně hledali, ale samozřejmě ho nenašli," směje se 71letý předseda.

Mallorca visí na Němcích

Když v roce 1993 dva poslanci Spolkového sněmu v žertu navrhli, aby Německo za 50 milionů marek Mallorku koupilo, vyvolalo to pozdvižení. Gamero Mir tehdy okamžitě vyrazil na cestu a uspořádal v Německu tiskovou konferenci. "Řekl jsem: Poslyšte, není nutné, aby ostrov kupoval německý stát, neboť sami Němci už ho skoro celý vlastní."

I tak se prý snaží turistický svaz lákat nové zákazníky. "Přijíždí teď hodně Rusů, Poláků a Čechů, dokonce i Číňanů. Ale je nám jasné, kdo tvoří naši jistotu. Když se zhroutí ruský trh, není to problém. Pokud by se ale do ekonomických potíží dostali Němci, byla by to pro nás katastrofa." "V Německu se o Mallorce mluví v žertu jako o sedmnácté spolkové zemi. Jistým způsobem jí dnes skutečně jsme. A jsme tím nadšení," dodává Gamero Mir.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...