Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
12. srpna 2016 6:21 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Druhá strana Šumavy. Stezka v korunách stromů i ráj zvířat

Stezka v korunách stromů v Bavorsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stezka v korunách stromů v Bavorsku | foto: Reprofoto

Stezka v korunách stromů Neushonau, výběhy se zvířaty, botanická zahrada i dům a vzdělávací centrum Hanse Eisenmanna. Myslíte si, že Šumavu znáte dobře? Zkuste objevit i její druhou stranu.

Nechat přírodu přírodou, tak zní filozofie Bavorského parku, který vás uchvátí svojí jedinečností. „Kromě unikátního konceptu vzniku středoevropské divočiny, která spočívá v ponechání lesů, slatin, horských potoků či jezer svému vlastnímu osudu, zde najdete i velmi netypická návštěvnická zařízení,“ popisuje charakter Bavorského lesa Bernd Bayerköhler, autor myšlenky stezek v korunách stromů.

„Při plánování stavby Stezky v korunách jsme se snažili nabídnout nové a vzrušující zážitky co nejširšímu publiku. Zároveň jsme si kladli za cíl, aby tato velká i malá dobrodružství byla stoprocentně bezpečná,“ vysvětluje Bayerköhler.

Stezka v korunách stromů v Bavorském národním parku

Procházka po 1,3 km dlouhé stezce nabízí autentické prožitky přírody, které jsou doplněny tzv. didaktickými, zážitkovými a prakticky orientovanými zastaveními podél trasy. Návštěvníci se tak dozvědí nové informace o národním parku a nejrůznějších formách života, které ho obývají. Při výstupu na vyhlídkovou věž se seznámí s rozličnými druhy místních dřevin a jejich rozdílnými životními podmínkami od úpatí kmenů až do jejich korun.

Návštěvníci se během procházky seznámí také s biologickou rozmanitostí horského lesa, vysvětlen proces rozpadu pralesa, přiblížen vědecký výzkum v korunách stromů a boj o dostatek slunečního světla. Každý návštěvník může vnímat vhled do říše stromů nejen zrakem, ale i hmatem.

Stezka v korunách stromů v Bavorském národním parku
Stezka v korunách stromů v Bavorském národním parku

Jeleni i zubři

Výběhy divokých zvířat jsou po Stezce v korunách stromů druhým nejnavštěvovanějším cílem v oblasti Luzný. Zhruba 200 hektarový areál s rozsáhlými výběhy a voliérami, ve kterých lze zahlédnout 45 druhů zvířat, jež tvoří místní původní faunu. Na celý okruh si vyhraďte nejlépe tři čtyři a počítejte, že určitý čas strávíte samotným pozorováním zvířat. A jaké živočišné druhy lze zahlédnout? Je to například zubr, který dnes volně žije pouze ve východním Polsku, ale zajímavý je i rys, výr nebo smečka vlků. Medvědi byli v oblasti národního parku vyhubeni již před 140 lety, ale díky systému unikátních výběhů, je můžete vidět v jeho přirozeném prostředí i nyní, stejně jako jeleny, tetřevi či bobry.

V okolí návštěvnického centra Luzný, obce Neushönau, Altschönau nebo Waldhäuser lze nalézt mnoho zajímavých tras pro pěší turistiku, které se stanou díky nádherným výhledům do okolní krajiny, tím pravým požitkem pro duši. Oblíbeným cílem je pověstmi opředená hora Luzný (1373 mnm). Ta se dá zdolat hned několika cestami jak z české, tak německé strany, které se liší svojí náročností.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

El-Lobo 18:25 12.8.2016

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.