Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Druhá strana Šumavy. Stezka v korunách stromů i ráj zvířat

Stezka v korunách stromů v Bavorsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stezka v korunách stromů v Bavorsku | foto: Reprofoto

Stezka v korunách stromů Neushonau, výběhy se zvířaty, botanická zahrada i dům a vzdělávací centrum Hanse Eisenmanna. Myslíte si, že Šumavu znáte dobře? Zkuste objevit i její druhou stranu.

Nechat přírodu přírodou, tak zní filozofie Bavorského parku, který vás uchvátí svojí jedinečností. „Kromě unikátního konceptu vzniku středoevropské divočiny, která spočívá v ponechání lesů, slatin, horských potoků či jezer svému vlastnímu osudu, zde najdete i velmi netypická návštěvnická zařízení,“ popisuje charakter Bavorského lesa Bernd Bayerköhler, autor myšlenky stezek v korunách stromů.

„Při plánování stavby Stezky v korunách jsme se snažili nabídnout nové a vzrušující zážitky co nejširšímu publiku. Zároveň jsme si kladli za cíl, aby tato velká i malá dobrodružství byla stoprocentně bezpečná,“ vysvětluje Bayerköhler.

Stezka v korunách stromů v Bavorském národním parku

Procházka po 1,3 km dlouhé stezce nabízí autentické prožitky přírody, které jsou doplněny tzv. didaktickými, zážitkovými a prakticky orientovanými zastaveními podél trasy. Návštěvníci se tak dozvědí nové informace o národním parku a nejrůznějších formách života, které ho obývají. Při výstupu na vyhlídkovou věž se seznámí s rozličnými druhy místních dřevin a jejich rozdílnými životními podmínkami od úpatí kmenů až do jejich korun.

Návštěvníci se během procházky seznámí také s biologickou rozmanitostí horského lesa, vysvětlen proces rozpadu pralesa, přiblížen vědecký výzkum v korunách stromů a boj o dostatek slunečního světla. Každý návštěvník může vnímat vhled do říše stromů nejen zrakem, ale i hmatem.

Stezka v korunách stromů v Bavorském národním parku
Stezka v korunách stromů v Bavorském národním parku

Jeleni i zubři

Výběhy divokých zvířat jsou po Stezce v korunách stromů druhým nejnavštěvovanějším cílem v oblasti Luzný. Zhruba 200 hektarový areál s rozsáhlými výběhy a voliérami, ve kterých lze zahlédnout 45 druhů zvířat, jež tvoří místní původní faunu. Na celý okruh si vyhraďte nejlépe tři čtyři a počítejte, že určitý čas strávíte samotným pozorováním zvířat. A jaké živočišné druhy lze zahlédnout? Je to například zubr, který dnes volně žije pouze ve východním Polsku, ale zajímavý je i rys, výr nebo smečka vlků. Medvědi byli v oblasti národního parku vyhubeni již před 140 lety, ale díky systému unikátních výběhů, je můžete vidět v jeho přirozeném prostředí i nyní, stejně jako jeleny, tetřevi či bobry.

V okolí návštěvnického centra Luzný, obce Neushönau, Altschönau nebo Waldhäuser lze nalézt mnoho zajímavých tras pro pěší turistiku, které se stanou díky nádherným výhledům do okolní krajiny, tím pravým požitkem pro duši. Oblíbeným cílem je pověstmi opředená hora Luzný (1373 mnm). Ta se dá zdolat hned několika cestami jak z české, tak německé strany, které se liší svojí náročností.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

El-Lobo 18:25 12.8.2016

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!