Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Dubaj: závody do výšky a pět tipů, kam zajít

Cestování

  5:05
Dubaj je městem rekordů a rekordní je i návštěvnost ‒ loni tam zavítalo historicky nejvíce turistů, 15,92 milionu přenocujících návštěvníků. Nejvíce lidí příjíždí z Indie (2 miliony turistů), roste počet dovolenkářů ze Saúdské Arábie. Čína, Rusko a Německo zůstávají v první desítce nejdůležitějších trhů. Nárůst už třetí rok po sobě zaznamenal také region střední a východní Evropy.

Atrakce Hawa Hawa foto: FB/La Mer

„Hlavní důraz turistické propagace Dubaje je zaměřen na rodiny s dětmi a páry, které mají chuť objevovat nová místa při kratších i delších zastaveních,“ sdělil Jan Osúch z Dubajského úřadu pro cestovní ruch ČR. Jako dovolenkovou destinaci podle jeho slov Dubaj stále více vyhledávají i Češi, předloni jich tam přicestovalo sedmdesát tisíc, což bylo o čtvrtinu víc než v předchozím roce. 

Motiongate
La Mer

Podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže sem Češi nemíří jen v tradičních, turisticky nejvhodnějších měsících (tedy na jaře a na podzim), ale i v létě, kdy tu teploty běžně dosahují 40 stupňů Celsia. Za nárůstem počtu turistů stojí především snadné letecké spojení mezi Prahou a Dubají, cenová dostupnost tamních hotelů, které se snaží vyhovět i středně příjmovým cestovatelům, a nabídka zábavy všeho druhu. Přibylo zejména atrakcí pro rodiny s dětmi, plážových areálů a nově je možné vystoupat na impozantní stavbu s vyhlídkou ‒ Dubajský rám.

Doleva, doprava a dolů

Rozhledna ve tvaru pozlaceného rámu Dubai Frame byla otevřena vloni, tvoří ji dvě 150 metrů vysoké věže nahoře propojené průchozím mostem a dole 93 metrů dlouhou základnou. Monumentální rám naleznete v Zabeel Parku a stavba symbolicky odděluje historickou část města Deiru s tržišti, úzkými uličkami a nízkými domy a supermoderní čtvrť s mrakodrapy. 

Do horního mostu vyvážejí návštěvníky panoramatické a superrychlé výtahy – cesta na vyhlídku trvá pětasedmdesát vteřin. Slabší povahy by nahoře měly dávat pozor, kam šlapou. Chytrá podlaha totiž lidem trpícím závratěmi může přivodit šok. Matné sklo se po došlápnutí mění na průhledné a rázem máte po nohama nekonečnou hloubku. Takže až se budete rozhlížet, koukněte doleva, doprava i dolů. Mimochodem, obdélníkový design Dubai Frame vychází z tzv. zlatého řezu, poměru o hodnotě 1, 618, jenž je ve výtvarném umění považován za ideální proporci mezi různými délkami. Na stavbu padlo 9900 metrů kubických železobetonu a 2000 tun oceli.

Dubai Frame

Kilometr nad zemí

Pokud by vám rozhled ze 150 metrů nad zemí byl málo, můžete pochopitelně i mnohem výš. To, že právě v Dubaji stojí nejvyšší mrakodrap světa, se už ví. Budova Burdž Chalífa byla otevřena 4. ledna 2010, měří 828 metrů, má 200 pater a je vybavena nejrychlejšími výtahy světa. Jenže neuplynulo ani deset let a už je zřejmé, že tahle jehla ze skla a betonu o své prvenství přijde. Saúdská Arábie totiž dokončuje budovu Jeddah Tower na pobřeží Rudého moře. 

Tento mrakodrap má šplhat až do výše jednoho kilometru. Dokončen by měl být snad letos v listopadu, nejpozději ale příští rok. Dubaj se nezdává. Už teď se tam usilovně pracuje na novém mrakodrapu The Tower (jeho model je nyní k vidění v útrobách Burdž Chalífy), dokončen by měl být u příležitosti Expa 2020, které se bude konat právě v Dubaji. Nový mrakodrap měl měřit také zhruba jeden kilometr, ale teď to vypadá, že bude ještě o dvě stě metrů vyšší. Přesné míry však nebyly oficiálně zveřejněny, snad proto, aby se stavbě její prvenství opět někdo nepokusil vyfouknout. Výška bude oficiálně uvedena ve známost až na Expo 2020.

Burdž Chalífa

Pláž a Hawa

Shora opět zpátky na zem. Turisté přijíždějí do Dubaje nejen za rekordy, ale také za koupáním. Právě pláže s azurovou vodou Perského zálivu patří k těm nedůležitějším atrakcím Dubaje. Ať už jsou součástí hotelových resortů, nebo „jen“ veřejné, jsou skvěle udržované, čisté a poskytují veškerý komfort. Nejnovější pobřežní relaxační zóna dlouhá 2,5 kilometru byla loni otevřena ve čtvrti Jumeirah mezi umělými ostrovy Jumeira Bay a Pearl Jumeira. 

Pozvolný vstup do moře, lehátka a převlékárny jsou tu samozřejmé, k tomu je k dispozici všudypřítomný signál bezplatnéwi-fi a dobíječky na mobilní telefon. Ano, tady si můžete vzít mobil s sebou i do vody a stále budete připojeni k internetu. Tedy pokud telefon neutopíte. Pobřežní promenádu lemují restaurace a děti fascinuje Hawa, obří nafukovací hřiště s trampolínami v japonském stylu. Lákají i dospělé, ale bohužel, ti mohou zůstat jen jako diváci. Komu by tahle zábava nestačila, může zajít do zdejšího akvaparku. Z centra se do areálu La Mer autem dostanete za 15 minut.

La Mer

Bez front do Bollywoodu

Ještě o kousek dál je pro děti nachystaná další zábava. Dubajský Legoland je první park tohoto typu v regionu Středního východu a nabízí na 40 venkovních i vnitřních atrakcí. Nechybí ani přehlídka slavných budov postavených z kostiček lega. Uvidíte tu třeba dubajské letiště, nejvyšší mrakodrap, mešitu nebo ikonický hotel Burdž al-Arab ve tvaru plachetnice. A protože je v Dubaji opravdu teplo, koupání nabízí zdejší Water Park s tobogány a klouzačkami. Jde o vůbec první vodní Legoland na světě. Kdo má barevné kostičky spojené spíš s bolestivým došlapem, může raději navštívit Motiongate, park inspirovaný Hollywoodem a slavnými animovanými i hranými filmy. 

Bollywood park

Najdete tu atrakce ve stylu Shreka, Madagaskaru, Hotelu Transylvania, Šmoulů, Hunger Games a spousty dalších snímků. O kousek dál je zábavní areál Bollywood Parks, první park na světě věnovaný Bollywoodu a trhákům filmového průmyslu v Bombaji. Vstupenky do parků vyjdou na víc než tisíc korun, záleží na tom, zda jdete sami, s rodinou, do jednoho či více parků. Je tu ale jedna velká výhoda, nebudete potřebovat fast pasy a nebudete stát v dlouhých frontách. Ty se tu zkrátka nekonají.

Motorkou pod vodopády

Milovníci moderních cirkusů, akrobacie, triků a špičkových technologií by neměli vynechat představení La Perle by Dragon, první stálou show v Dubaji naleznete ve čtvrti Al Habtoor City. Přestavení trvá hodinu a půl a asi nejpodobnější si je s Cirque de Soleil. Jen s tím rozdílem, že tady uvidíte také potápěče, na jevišti je totiž hluboký bazén, či motorkáře, kteří popírají zákony gravitace. Na jeviště během představení padají ohromující vodopády, akrobati létají ve výšce dvacet i více metrů nad zemí, fasicnující kousky doplňuje světelná show a videomapping. Show je dílem francouzského režiséra Franca Dragoneho, jenž je spjatý právě s Cirque de Soleil, ale také s Larou Fabianovou či Céline Dion. Pokud se na představení chystáte, nekupujte lístky v nejnižších řadách, vidět je skvěle odevšud a z vyšších řad budete mít lepší přehled o dění na celém jevišti.

La Perle by Dragone