23. května 2019 5:05 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dubaj: závody do výšky a pět tipů, kam zajít

Atrakce Hawa Hawa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Atrakce Hawa Hawa | foto: FB/La Mer

Dubaj je městem rekordů a rekordní je i návštěvnost ‒ loni tam zavítalo historicky nejvíce turistů, 15,92 milionu přenocujících návštěvníků. Nejvíce lidí příjíždí z Indie (2 miliony turistů), roste počet dovolenkářů ze Saúdské Arábie. Čína, Rusko a Německo zůstávají v první desítce nejdůležitějších trhů. Nárůst už třetí rok po sobě zaznamenal také region střední a východní Evropy.

„Hlavní důraz turistické propagace Dubaje je zaměřen na rodiny s dětmi a páry, které mají chuť objevovat nová místa při kratších i delších zastaveních,“ sdělil Jan Osúch z Dubajského úřadu pro cestovní ruch ČR. Jako dovolenkovou destinaci podle jeho slov Dubaj stále více vyhledávají i Češi, předloni jich tam přicestovalo sedmdesát tisíc, což bylo o čtvrtinu víc než v předchozím roce. 

Motiongate
La Mer

Podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže sem Češi nemíří jen v tradičních, turisticky nejvhodnějších měsících (tedy na jaře a na podzim), ale i v létě, kdy tu teploty běžně dosahují 40 stupňů Celsia. Za nárůstem počtu turistů stojí především snadné letecké spojení mezi Prahou a Dubají, cenová dostupnost tamních hotelů, které se snaží vyhovět i středně příjmovým cestovatelům, a nabídka zábavy všeho druhu. Přibylo zejména atrakcí pro rodiny s dětmi, plážových areálů a nově je možné vystoupat na impozantní stavbu s vyhlídkou ‒ Dubajský rám.

Doleva, doprava a dolů

Rozhledna ve tvaru pozlaceného rámu Dubai Frame byla otevřena vloni, tvoří ji dvě 150 metrů vysoké věže nahoře propojené průchozím mostem a dole 93 metrů dlouhou základnou. Monumentální rám naleznete v Zabeel Parku a stavba symbolicky odděluje historickou část města Deiru s tržišti, úzkými uličkami a nízkými domy a supermoderní čtvrť s mrakodrapy. 

Do horního mostu vyvážejí návštěvníky panoramatické a superrychlé výtahy – cesta na vyhlídku trvá pětasedmdesát vteřin. Slabší povahy by nahoře měly dávat pozor, kam šlapou. Chytrá podlaha totiž lidem trpícím závratěmi může přivodit šok. Matné sklo se po došlápnutí mění na průhledné a rázem máte po nohama nekonečnou hloubku. Takže až se budete rozhlížet, koukněte doleva, doprava i dolů. Mimochodem, obdélníkový design Dubai Frame vychází z tzv. zlatého řezu, poměru o hodnotě 1, 618, jenž je ve výtvarném umění považován za ideální proporci mezi různými délkami. Na stavbu padlo 9900 metrů kubických železobetonu a 2000 tun oceli.

Dubai Frame

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.