23. května 2019 5:05 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dubaj: závody do výšky a pět tipů, kam zajít

Atrakce Hawa Hawa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Atrakce Hawa Hawa | foto: FB/La Mer

Dubaj je městem rekordů a rekordní je i návštěvnost ‒ loni tam zavítalo historicky nejvíce turistů, 15,92 milionu přenocujících návštěvníků. Nejvíce lidí příjíždí z Indie (2 miliony turistů), roste počet dovolenkářů ze Saúdské Arábie. Čína, Rusko a Německo zůstávají v první desítce nejdůležitějších trhů. Nárůst už třetí rok po sobě zaznamenal také region střední a východní Evropy.

Kilometr nad zemí

Pokud by vám rozhled ze 150 metrů nad zemí byl málo, můžete pochopitelně i mnohem výš. To, že právě v Dubaji stojí nejvyšší mrakodrap světa, se už ví. Budova Burdž Chalífa byla otevřena 4. ledna 2010, měří 828 metrů, má 200 pater a je vybavena nejrychlejšími výtahy světa. Jenže neuplynulo ani deset let a už je zřejmé, že tahle jehla ze skla a betonu o své prvenství přijde. Saúdská Arábie totiž dokončuje budovu Jeddah Tower na pobřeží Rudého moře. 

Tento mrakodrap má šplhat až do výše jednoho kilometru. Dokončen by měl být snad letos v listopadu, nejpozději ale příští rok. Dubaj se nezdává. Už teď se tam usilovně pracuje na novém mrakodrapu The Tower (jeho model je nyní k vidění v útrobách Burdž Chalífy), dokončen by měl být u příležitosti Expa 2020, které se bude konat právě v Dubaji. Nový mrakodrap měl měřit také zhruba jeden kilometr, ale teď to vypadá, že bude ještě o dvě stě metrů vyšší. Přesné míry však nebyly oficiálně zveřejněny, snad proto, aby se stavbě její prvenství opět někdo nepokusil vyfouknout. Výška bude oficiálně uvedena ve známost až na Expo 2020.

Burdž Chalífa