2. ledna 2015 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Duchcovský zámek obnovil interiéry. Návštěvníci uvidí původní malby

Namalovaný koš s ovocem v kruhovém medailonu v bývalém pokoji hraběcího malíře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Namalovaný koš s ovocem v kruhovém medailonu v bývalém pokoji hraběcího malíře | foto: ČTK

DUCHCOV (Teplicko) Návštěvníci duchcovského zámku letos uvidí nově odkryté původní malby a obnovené interiéry v jižním a Biliárovém křídle. Informoval o tom kastelán Marian Hochel. Autentické malby jsou podle něj jednou z hlavních předností někdejší rezidence Valdštejnů.

„Část obnovených interiérů si návštěvníci budou moci prohlédnout už příští sezonu,“ uvedl kastelán. Dodal, že ve čtyřech místnostech včetně Biliárového sálu byly odkryty původní výmalby dokládající éru vrcholného baroka a rokoka na reprezentativním šlechtickém sídle.

Zbývá zrekonstruovat poslední čtyři místnosti Biliárového křídla, které patří do prohlídkové trasy připomínající zdejší pobyt a životní příhody Giacoma Casanovy.¨

Návštěvníci duchcovského zámku si budou moci prohlédnout nově odkryté původní...
Výmalba v Billiárovém křídle, v němž bude v nové sezoně opět instalována...
Namalovaný koš s ovocem v kruhovém medailonu v bývalém pokoji hraběcího malíře
Malovaná iluzivní architektura se zlacenou mříží v jednom z bývalých hraběcích...

Obnovené interiéry hodlá správa zámku zpřístupnit po etapách, podle finančních možností. Loni se podařilo zčásti doplnit prohlídkovou trasu obrazárny o sedací mobiliář s autenticky dochovanými textiliemi.

Doplněny byly i sbírky zámeckého muzea. Kabinet hudby byl obohacen o několik hudebních nástrojů ze sbírek Českého muzea hudby. V kabinetu kuriozit byly v září vystaveny Napoleonovy rukavice. Poslední místnost zámeckého muzea dozdobil soubor dokumentárních olejomaleb z poloviny 19. století, který prezentuje přírodní a kulturní zajímavosti panství Valdštejnů v severních a středních Čechách.

V roce 2014 se uskutečnila i první fáze stavebních prací na pavilonu pro Reinerovu fresku v zámecké zahradě. Monumentální barokní freska z panského špitálu je léta uzavřena v betonové stavbě. „Byly zahájeny práce na úpravě pavilonu, aby bylo zamezeno teplotním výkyvům, které fresku poškozují,“ řekl Hochel. Vedení zámku se peníze na její záchranu snaží získat benefičními akcemi.

Duchcovský zámek v minulém roce navštívilo zhruba 10.000 lidí, což bylo skoro o 2000 více než v roce 2013. „Rostoucí zájem ze strany domácích i zahraničních návštěvníků nás samozřejmě těší. Vzrostly i tržby z prodeje suvenýrů či z pořádání kulturních akcí. Věříme, že i tyto ukazatele se pozitivně promítnou do dalšího zkvalitnění péče o památkový fond,“ uvedl kastelán.

Už nyní správa zámku pracuje na programu pro novou turistickou sezonu. „Plány máme, zatím je neprozradím. Mohu jen říci, že akce, které se osvědčily, zopakujeme,“ řekl Hochel. Návštěvníci mohou o nejúspěšnější akci hlasovat v anketě na webových stránkách zámku do 31. března. Do stejného termínu se lze přihlásit do fotografické soutěže pro veřejnost. „Nejhezčí fotografie budou vystaveny v zámeckých prostorách a jejich autoři budou odměněni cenami,“ dodal kastelán.

Lidovky.cz, ČTK

Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet
Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet

Kašel a smrkání, vyrážka a bolest bříška. S těmito zdravotními problémy se pediatři ve svých ordinacích setkávají nejčastěji a potrápí kdejakého starostlivého rodiče. Jaký je jejich standardní průběh, kdy hrozí případné komplikace a lze nákazám předcházet?

Najdete na Lidovky.cz