25. srpna 2011 14:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Důl Žebračka by se mohl stát turistickou atrakcí

Důlní vozík - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důlní vozík - ilustrační foto | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Důl Žebračka u Zlatých Hor na Jesenicku by se mohl místo nákladného zasypání stát lákavou turistickou atrakcí. Obliba hornických památek totiž mezi turisty stoupá.

Kvalitní zabezpečení a turistické využití této kulturní památky by stálo výrazně méně než zasypání dolu, které by přišlo na zhruba 100 milionů korun. Uvedla to česká centrála cestovního ruchu CzechTourism. O zasypání dolu uvažuje Báňský úřad a ministerstvo financí. Současný stav dolu prý ohrožuje životy lidí.

"Podle našeho monitoringu turistických cílů je například Hornické muzeum v Příbrami třetí nejnavštěvovanější technickou památkou v ČR," řekl generální ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Nejkrásnější výlety po České republice

Ostravský důl MichalCestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE


V roce 2010 příbramské muzeum navštívilo přes 120.000 turistů, což ve srovnání s předešlým rokem znamenalo nárůst o 4,6 procenta. Podobný technický skanzen jako na Březových horách v Příbrami by podle agentury mohl vzniknout i u Zlatých Hor.

Turistický potenciál areálu agentura dlouhodobě sleduje. Pro záměr hovoří skutečnost, že část dopravních chodeb druhého patra patří mezi několik málo lokalit v České republice, kde se provozuje speleoterapie - léčba chronických dýchacích potíží pobytem v podzemí. Podle Jana Otavy z CzechTourismu by důl neměl o zákazníky nouzi rovněž díky blízkosti lázeňského města Jeseník.

O turistické využití dolu usiluje také komunita místních obyvatel a pamětníků. Místní sdružení Klub přátel Zlatých Hor má například již několik let zpracovánu studii vyhlídkové plošiny, ze které by se turisté mohli do propadliny podívat. Do současnosti se ale pro jakékoliv využití dolu pro turistické účely nepodařilo sehnat dostatek finančních prostředků, uvedla turistická centrála.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.