Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dva čeští motorkáři ve stopách slavné Rallye Dakar a mrtvého kolegy

Našli jsme si ubytování pod dunami, shodili téměř všechny věci z motorek a jeli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Našli jsme si ubytování pod dunami, shodili téměř všechny věci z motorek a jeli... | foto: Rumas a Štemby

„Kdo jednou okusí cestování na motocyklu, s největší pravděpodobností bude chtít někam do dálav světa vyrazit opět. Nejinak tomu je i v našem případě, rozhodli jsme se po zkušenosti z Bosny vrhnout rovnýma nohama do afrického dobrodružství. Bude to pro nás vůbec první zkušenost s cestou mimo evropský kontinent,“ představili svůj projekt dva čeští motorkáři, kteří si říkají Rumas a Štemby.

Sny se mají plnit a na Mácháči po pláži jezdit nemůžeme, takže jsme si zajeli...
Ne každý den je super, bohužel se občas stane, že vás dožene únava po měsíci...

Plán cesty byl následující: po Vánocích 2014 vyrazili směr jih, přes Středozemní moře se trajektem dostali do Tangeru v Maroku, poté přes Velký Atlas stále na jih.

Hledáme nomády nového věku!

Máte podobné zážitky, cestujete podobně zajímavým vozem a máte pěkné fotky?

Napište nám na internet@lidovky.cz. Do předmětu napište Nomádi.

„Projedeme nekonečné roviny Západní Sahary a vstoupíme do Mauretánie. Kolem železnice do města Choum, poté se pokusíme projet dakarskou etapu z Ataru do Kiffy, k uctění památky Fabrizia Meoniho, který v této etapě v roce 2005 zahynul. Z Kiffy zamíříme na jihovýchod do Mali. Dle času to vezmeme přes Bamako do města Kayes před senegalskými hranicemi. Další naše putování nás zavede do města Tambacounda a odtud si to již namíříme k legendárnímu Růžovému jezeru a do hlavního senegalského města Dakaru. Potom nás čeká už jen cesta na sever, podél pobřeží zpět do Tangeru na trajekt,“ plánovala dvojice. Plán nakonec nedokázali úplně uskutečnit. Do Mali kvůli času nejeli a z Mauritánie zamířili přímo k Růžovému jezeru.

Trasa byla dlouhá přes 10 000 kilometrů a vedla po asfaltu, písku i kamení. Podívejte na nejlepší snímky z jejich africké expedice.

Kdo byl Fabrizio Meoni (1957 - 2005)

Italský závodník, který dokázal na na motocyklu KTM zvítězit hned dvakrát po sobě (2001 a 2002) na Rallye Dakar. Zemřel 11. ledna 2005 na selhání srdce po pádu z motocyklu KTM mezi prvním a druhým kontrolním bodem jedenácté etapy 27. ročníku dakarské rallye. Po odjezdu od druhého kontrolním bodu upadl na 184. kilometru a přes oživovací pokusy, které trvaly 45 minut, zemřel. Dvanáctou etapu závodníci k uctění jeho památky neodjeli

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.