Úterý 9. března 2021svátek má Františka -6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dzień dobry, Kraków! Město, kde lidé jezdí na kole a jedí preclíky

Na hlavním krakovském náměstí s názvem Rynek Glówny určitě projděte historickou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na hlavním krakovském náměstí s názvem Rynek Glówny určitě projděte historickou... | foto: Hana Mazancová, Lidovky.cz

KRAKOV Když v 6 hodin a 47 minut ráno vlakový noční spoj konečně zastaví na nádraží Kraków Glówny, vlastně se vám ani nechce vystoupit. Přestože jste více než osm hodin strávili na nepohodlném lůžku, které vám sladké sny rozhodně nezaručí, raději než na mlhou zahalené a promrzlé město by vaše volba padla na vlakové kupé.

Ale nedá se nic dělat. Vaše rozespalé plány zhatí stevard, který se s díky a přáním příjemného pobytu v Krakově rozloučí a vyžene vás do polského rána.

Dzień dobry!

Jen co vyjdete z nádraží, už ze sebe můžete soukat první smělé ‚Dzień dobry‘ a koupit si známý polský preclík. K snídani nebo jako Poláci třeba k obědu či jen tak cestou domů na večeři. Miniaturní stánky najdete doslova na každém rohu. Velký gastro zážitek ale nečekejte: za jeden zlotý a padesát grošů dostanete sice velký, ale poměrně žvýkavý kus ničím výjimečné hmoty. Se sýrem, s mákem nebo sezamem, záleží jen na vaší chuti.

Když v 6 hodin a 47 minut ráno vlakový noční spoj konečně zastaví na nádraží...

Když v 6 hodin a 47 minut ráno vlakový noční spoj konečně zastaví na nádraží Kraków Glówny, do zmrzlého města se vám ani vystoupit nechce.

A když si dvěma hodinami spánku v hotelu mírně vylepšíte deficit z nočního vlakového dobrodružství, najednou dostává Krakov jiný rozměr.

Město se vám nikterak nepodbízí ani agresivně nenutí, co vše musíte vidět. Rozhodně se nebojte projít si ho hezky po svých. Krakov, připomínající zmenšeninu Prahy, není náročný a snadno se v něm vyznají i ti, jejichž orientační smysl zůstal kdesi v Česku.

Ať máte na prohlídku pár dní či celý týden, rozhodně si projděte Staré město. Je jedno, jestli do něj vstoupíte ze severu městskou bránou Barbakán, či z jihu od královského hradu Wawel. Na historické centrum, kde na vás dýchá atmosféra podobná té malostranské, ostatně narazíte s mapou i bez mapy. Lemuje ho totiž čtyřkilometrový park Planty, který obepisuje místo bývalých středověkých hradeb.

Je jedno, jestli vstoupíte ze severu městskou bránou Barbakán, či z jihu od...

Je jedno, jestli vstoupíte ze severu městskou bránou Barbakán, či z jihu od královského hradu Wawel.

Na hlavním krakovském náměstí s názvem Rynek Glówny se určitě zastavte v historické tržnici Sukiennice. V dřevěných krámcích v přízemí můžete třeba pokoupit turistické suvenýry, kterých vy i vaši blízcí máte doma tisíce, v dalším patře si můžete prohlédnout expozici obrazů.

A pokud vás z centrálního Rynku neodláká vůně všudypřítomných čokoládoven, najděte si ještě chvíli a navštivte Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Tiše a s vypnutými telefony, prosím. Mezi proudícími davy turistů, kteří přišli obdivovat třeba skvostný oltář Veita Stosse, narazíte totiž na několik místních, kteří si i v polední pauze na oběd odběhli na menší modlitbu či se rovnou vyzpovídat.

Královský hrad Wawel v polském Krakově.
Ať máte na Krakov pár dní či celý týden, rozhodně si projděte Staré město.

S trochou patosu je nutné podotknout, že si Krakov zamilujete. Při pěším obdivování ale dbejte na to, abyste šli po správné straně chodníku. Pokud totiž zaslechnete cinkání zvonku, zřejmě si to štrádujete po polovině vyhraněné pro cyklisty. Poláci totiž kola hojně využívají - do práce, do školy. Nebo jen tak na nákup, přičemž z tašky zavěšené na řídítkách povlávají uši psa, kterého vzali sebou.

Pohlednice z cest

  • Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!
  • A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

TEST: Zvládne malý robotický vysavač vysát, vytřít i dezinfikovat podlahu?
TEST: Zvládne malý robotický vysavač vysát, vytřít i dezinfikovat podlahu?

Hodil by se vám pomocník, který za vás vysaje, vytře a dezinfikuje podlahy zároveň? Ještě nedávno by se nám to zdálo jako sci-fi, teď se to ale...