Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
17. listopadu 2015 6:30 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dzień dobry, Kraków! Město, kde lidé jezdí na kole a jedí preclíky

Na hlavním krakovském náměstí s názvem Rynek Glówny určitě projděte historickou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na hlavním krakovském náměstí s názvem Rynek Glówny určitě projděte historickou... | foto: Hana Mazancová, Lidovky.cz

KRAKOV Když v 6 hodin a 47 minut ráno vlakový noční spoj konečně zastaví na nádraží Kraków Glówny, vlastně se vám ani nechce vystoupit. Přestože jste více než osm hodin strávili na nepohodlném lůžku, které vám sladké sny rozhodně nezaručí, raději než na mlhou zahalené a promrzlé město by vaše volba padla na vlakové kupé.

Ale nedá se nic dělat. Vaše rozespalé plány zhatí stevard, který se s díky a přáním příjemného pobytu v Krakově rozloučí a vyžene vás do polského rána.

Dzień dobry!

Jen co vyjdete z nádraží, už ze sebe můžete soukat první smělé ‚Dzień dobry‘ a koupit si známý polský preclík. K snídani nebo jako Poláci třeba k obědu či jen tak cestou domů na večeři. Miniaturní stánky najdete doslova na každém rohu. Velký gastro zážitek ale nečekejte: za jeden zlotý a padesát grošů dostanete sice velký, ale poměrně žvýkavý kus ničím výjimečné hmoty. Se sýrem, s mákem nebo sezamem, záleží jen na vaší chuti.

Když v 6 hodin a 47 minut ráno vlakový noční spoj konečně zastaví na nádraží...

Když v 6 hodin a 47 minut ráno vlakový noční spoj konečně zastaví na nádraží Kraków Glówny, do zmrzlého města se vám ani vystoupit nechce.

A když si dvěma hodinami spánku v hotelu mírně vylepšíte deficit z nočního vlakového dobrodružství, najednou dostává Krakov jiný rozměr.

Město se vám nikterak nepodbízí ani agresivně nenutí, co vše musíte vidět. Rozhodně se nebojte projít si ho hezky po svých. Krakov, připomínající zmenšeninu Prahy, není náročný a snadno se v něm vyznají i ti, jejichž orientační smysl zůstal kdesi v Česku.

Ať máte na prohlídku pár dní či celý týden, rozhodně si projděte Staré město. Je jedno, jestli do něj vstoupíte ze severu městskou bránou Barbakán, či z jihu od královského hradu Wawel. Na historické centrum, kde na vás dýchá atmosféra podobná té malostranské, ostatně narazíte s mapou i bez mapy. Lemuje ho totiž čtyřkilometrový park Planty, který obepisuje místo bývalých středověkých hradeb.

Je jedno, jestli vstoupíte ze severu městskou bránou Barbakán, či z jihu od...

Je jedno, jestli vstoupíte ze severu městskou bránou Barbakán, či z jihu od královského hradu Wawel.

Na hlavním krakovském náměstí s názvem Rynek Glówny se určitě zastavte v historické tržnici Sukiennice. V dřevěných krámcích v přízemí můžete třeba pokoupit turistické suvenýry, kterých vy i vaši blízcí máte doma tisíce, v dalším patře si můžete prohlédnout expozici obrazů.

A pokud vás z centrálního Rynku neodláká vůně všudypřítomných čokoládoven, najděte si ještě chvíli a navštivte Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Tiše a s vypnutými telefony, prosím. Mezi proudícími davy turistů, kteří přišli obdivovat třeba skvostný oltář Veita Stosse, narazíte totiž na několik místních, kteří si i v polední pauze na oběd odběhli na menší modlitbu či se rovnou vyzpovídat.

Královský hrad Wawel v polském Krakově.
Ať máte na Krakov pár dní či celý týden, rozhodně si projděte Staré město.

S trochou patosu je nutné podotknout, že si Krakov zamilujete. Při pěším obdivování ale dbejte na to, abyste šli po správné straně chodníku. Pokud totiž zaslechnete cinkání zvonku, zřejmě si to štrádujete po polovině vyhraněné pro cyklisty. Poláci totiž kola hojně využívají - do práce, do školy. Nebo jen tak na nákup, přičemž z tašky zavěšené na řídítkách povlávají uši psa, kterého vzali sebou.

Pohlednice z cest

  • Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!
  • A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz
hmHana Mazancová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.