9. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Turistů ubylo. Egypt se pokusí je nalákat zpět

Egypt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Egypt | foto: Shutterstock

KÁHIRA Egypt loni kvůli špatné bezpečnostní situaci vypadl z první dvacítky turisticky nejpřitažlivějších zemí, ale pracuje na tom, aby se do ní vrátil. Povolební perspektiva vlády islamistického Muslimského bratrstva vyvolala mezi odborníky na cestovní ruch paniku, uvedla stanice Al-Arabíja.

Revoluce, která začátkem loňského roku svrhla tehdejšího prezidenta Husního Mubaraka, turisty zastrašila. V minulých 18 měsících jich do Egypta zamířilo mnohem méně než dřív. Přitom mezi 20 nejpopulárnějších destinací se Egypt zařadil teprve v roce 2010, loni spadl na 26. místo.

Teď, kdy má Egypt za sebou jak parlamentní, tak prezidentské volby, se začínají cestovní kanceláře připravovat na nový a nebývalý příliv návštěvníků. "Jsem velmi optimistický. Očekávám návrat hlavně španělských turistů, kteří přijížděli rádi v létě a měli rádi i kulturní památky. Většina Španělů míří do Luxoru, Asuánu a na jih Egypta," sdělil ministr cestovního ruchu Munír Fachrí Abdan Núr.

ČTĚTE TAKÉ:

Vrátit by se měli také Japonci, protože byla obnovena letecká linka mezi Káhirou a Tokiem a v nejbližších měsících má být její přepravní kapacita zdvojnásobena. K ní by mělo přibýt ještě spojení mezi Káhirou a Ósakou.

Abdan Núr nepochybuje také o zájmu turistů z východní Evropy, zejména z Ruska a Polska. Charterové lety je budou dopravovat přímo do letovisek Hurgada, Šarm aš-šajch a Marsa Alam. Ministr si myslí, že letos do Egypta zamíří nejméně tolik Němců a Britů jako v roce 2010 "za předpokladu, že se nestane nic, co by tuto optimistickou atmosféru narušilo".

Cestovní ruch je zdrojem příjmů pětiny zaměstnaných Egypťanů. Obavy vyvolává postoj Muslimského bratrstva k aktivitám nabízeným hostům v hotelech na plážích Rudého moře. Bratrstvo, které hlásá zásady islámu, bude těžko snášet snadno dostupný alkohol, břišní tance a noční kluby. Jenomže právě turisté holdující těmto zábavách se podílejí na příjmech z cestovního ruchu z 80 procent, zbytek pak připadá na návštěvníky historických památek.

Někteří z kandidátů Muslimského bratrstva v kampaních hovořili o tom, že se na plážích zavedou pravidla oblékání odpovídající islámu, jiní navrhovali vyhradit pláže jenom pro muže a jenom pro ženy. Logicky se nabízela otázka, zda se návštěvníci raději nevzdají pláží a nezamíří raději ve větším počtu do muzeí.

Abdan Núr to kategoricky odmítá, protože pyramidy a muzea nemohou nahradit oněch 80 procent příjmů z plážové dovolené. Přesto i on přiznává, že by se zájem o tak zvanou "kulturní dovolenou" mohl zvýšit, protože po Nilu začnou opět plout výletní parníky, které návštěvníky dopraví z Káhiry až k památkám v Luxoru a Asuánu. "Obnovujeme pro tyto lodě všechna kotviště podél Nilu," řekl.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!