13. prosince 2011 15:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Egypt chce turistům zakázat alkohol a bikiny

Dovolená u moře - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dovolená u moře - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Egyptští islamisté, kteří jsou favority voleb, mají novou vizi cestovního ruchu. Návštěvníci jsou v zemi vítáni, neměli by ale pít alkohol, nosit bikiny a koupat se na smíšených plážích.

Turistický průmysl, který je klíčovým zdrojem příjmů ekonomiky poškozené letos protivládními protesty, by tak mohl podle expertů tímto novým opatřením dále utrpět.

"Turisté nemusejí pít alkohol, když přijedou do Egypta, mají ho dost doma," prohlásila Azzá Džarfová, jedna z kandidátek Strany svobody a spravedlnosti, politické větve Muslimského bratrstva, na nedělním setkání s jeho stoupenci. "Přijeli obdivovat starou civilizaci, nikoliv pít alkohol," dodala.

Egyptská ekonomika potřebuje cestovní ruch

Od úspěchu této strany a fundamentalistické salafistické strany Núr v prvním kole parlamentních voleb 28. a 29. listopadu se očekávalo vyjádření těchto uskupení k řadě otázek, zejména v souvislosti s islámským právem, právy žen a menšin či k hospodářství a cestovnímu ruchu. Salafisté usilují o zavedení přísného islámského práva, Muslimské bratrstvo tvrdí, že nehodlá předepisovat pravidla společenského života.

Egypt

Revoluce zasáhla zásadně egyptskou ekonomiku a otřásla důvěrou investorů. V neděli se nový přechodný premiér Kamál Ganzúrí podle AP před novináři rozplakal, když hovořil o stavu egyptské ekonomiky se slovy, že je to horší, než si kdo umí představit.

Obnova růstu v cestovním ruchu je jedním z klíčových prvků potřebných k oživení egyptské ekonomiky, ale právě pro Muslimské bratrstvo a stranu Núr je turistika předmětem ideologických sporů. Přitom byly obě strany v nedávných volbách nejúspěšnější, společně získaly nadpoloviční většinu hlasů.

Problém jsou i nesezdané páry na společném pokoji

Salafisté, kteří vyznávají wahábistickou školu většinovou v Saudské Arábii, jsou v jasné opozici vůči alkoholu a minimalistickým plavkám. Brojí také proti pobytu nesezdaných párů v jednom hotelovém pokoji. Muslimské bratrstvo je více pragmatické a spíše se zdá, že je ochotné nechat cestovnímu ruchu prostor pro vývoj, pokud to bude mít pozitivní vliv na ekonomiku.

Obě strany ale v posledních dnech ukázaly přívětivou tvář, když jejich představitelé absolvovali cestu po památkách a následně byly zveřejněny jejich fotky, na nichž jsou usměvaví a potřásají si rukama s cizími návštěvníky. Zástupce strany Núr zároveň ujistil, že nehodlají zavírat chrámy ani nařizovat turistům zahalování.

Někteří salafističtí duchovní jsou však jiného názoru. "Pětihvězdičkový hotel bez alkoholu, pláž pro ženy oddělené od mužů zátokou - a obě strany si budou moci užívat dovolenou bez hříchů," prohlásil jeden z nich citovaný agenturou AP.

Cestovní ruch tvoří téměř 10 procent egyptského HDP, zaměstnává asi tři miliony Egypťanů z celkových 85 milionů obyvatel a je jedním ze tří pilířů ekonomiky. Oblasti jako je pobřeží Rudého moře s nádhernými korálovými útesy a údolí Nilu s Luxorem a jeho starými chrámy a hroby jsou na turismu zcela závislé. Ve druhém čtvrtletí Egypt zaznamenal pokles návštěvnosti o 35 procent, jak uvádějí vládní statistiky.

Nicméně, jak připomíná AP, velký počet obyvatel těchto oblastí hlasoval právě pro islamisty. Ti mimo jiné nabízejí, že kompenzací pro zmiňovaná omezení bude podpora zdravotní turistiky či náboženské a vzdělávací cesty.

Lidovky.cz, ČTK