4. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Eisacktal: dokonalá lyžařská adresa nad Brixenem

Údolí Eisacktal/Valle Isarco, ideální lyžování na manžestru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Údolí Eisacktal/Valle Isarco, ideální lyžování na manžestru. | foto: Reprofoto

Údolí Eisacktal/Valle Isarco na severu Itálie není zrovna světovou značkou, přesto je ve své jednoduchosti v podstatě dokonalou lyžařskou adresou. Má velmi pěkné, převážně červené sjezdovky a mezi nimi i skutečnou top trať. Středisko zdobí slunečné klima, nebývá to příliš rušno a ubytování tu najdete ve všech cenových kategoriích – díky tomu se zavděčí skoro každému. Najdete ho v provincii Jižní Tyrolské známé také jako Südtirol.

Na dně údolí se rozkládá město Brixen/Bressanone s tisíciletou historií, krásnou pěší zónou a exilovým domkem Karla Havlíčka Borovského, v jehož okolí je množství malých horských vesniček s penziony. Nad údolím se zdvihají dvouapůltisícové hřebeny, které využívá šestice lyžařských areálů, z toho dva jsou propojené lanovkou.

Zdaleka nejlepším z nich je Plose, zvláště když se vydaří zima a jižně orientované pláně zapadnou dostatkem přírodního sněhu – pak po nich stékají velkoryse široké, příjemně proměnlivé a až na výjimky červené sjezdovky s dalekým výhledem až k Brentě či Ortleru.

14 - 30. března 2014: Isarco Valley Fine Cuisine Festival

V údolí Eisacktal/Valle Isarco se už 40 let koná festival, na kterém místní servírují tradiční jídla z dob svých prababiček uzpůsobené dnešní gastronomii.
www.eisacktal.com

Do údolí také padá prvotřídní trať Trametsch – středně strmá, pestrá a široká s ojedinělým 1400metrovým převýšením. Pláně jsou poseté horskými chatami, z nichž nejpůsobivější je rustikální chata Rossalm.

Dvojstředisko Gitschberg Jochtal sestává z bezlesého pahorku Gitschberg, po němž stéká v podstatě jediná trať s několika variantami, a z řídce zalesněných svahů nad údolím Jochtal, jimž dominují pohodové dálnice v horních partiích a o něco ostřejší trať do údolí. Obě dvě lokality spojuje kabinková lanovka, překonávající hluboké údolí mezi nimi. 

Další areály

Severněji v údolí Eisacktal jsou ještě tři menší střediska, která mají společný vícedenní skipas, ale nepatří již do oblasti Dolomiti Superski jako Plose a Gitschberg s Jochtalem. Nejmodernějším z nich je Ratschings-Jaufen/Racines-Giovo Ratschings s 25 km sjezdovek rozložených po členité horské planině.

Zajímavé tipy a soutěž o 2500 eur

Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na webových stránkách:
www.suedtirol.info a na www.facebook.com/jiznityrolsko

Vyzkoušejte také náš nový www.suedtirol.info/magazindolomity, kde najdete spoustu zajímavých tipů, otestujete si, jaký jste typ lyžaře a skikrosař Tomáš Kraus vypráví o tom, rád jezdí do Jižního Tyrolska.
Zajímavé tipy na ubytování v údolí Eisacktal najdete zde: www.suedtirol.info/eisacktal-cz

S Jižním Tyrolskem můžete i soutěžit: stačí, když si objednáte dovolenou u některého z jihotyrolských prázdninových specialistů pro české hosty. Po skončení dovolené jim pošlete vaši fakturu a zástupci Jižního Tyrolska vylosují jednoho šťastlivce, který bude mít dovolenou zdarma (fakturu proplatí do výše 2500 eur).

Více informací na: www.suedtirol.info/prazdniny

nebo na adrese: prázdniny@suedtirol.info

Za návštěvu stojí i malý areál Rosskopf/Monte Cavallo, který se zvedá nad městem Sterzing/Vipiteno, z něhož do něj přímo nad brennerskou dálnicí stoupá kabinková lanovka. Skromný vějíř sjezdovek všech obtížností doplňuje více než 10 km dlouhá a velmi atraktivní sáňkařská dráha, která vede až do údolí.

Jak v Brixenu, tak ve Sterzingu jsou nové akvaparky s vodními atrakcemi i světem saun, které jsou stále žádanější relaxační „tečkou“ za lyžařskými zážitky. Celá oblast je snadno dostupná po dálnici z Brennerského průsmyku.

Důraz v Eisacktalu kladou na gastronomii, kterou je Jižní Tyrolsko vyhlášené. V údolí jsou tři michelinské restaurace. Navštivte například Kleine Flamme v městečku Sterzing. Letošní novinkou je ubytování na farmách: například na farmě Wieserhof v Pfundresu či Saxl Hof ve Stilfesu. Češi si musejí udělat povinou zastávku u domu v Brixenu, kde pobýval v exilu Karel Havlíček Borovský. Před Vánocemi nevynechejte trhy v městečku Klausen/Chiusa.

TIPY NA UBYTOVÁNÍ

 • Nussbaumerhof 3 Blumen
  Horský statek v klidné poloze s krásným výhledem do krajiny.
 • Hotel Jonathan ***
  Komfortní hotel pro aktivní pobyt na slunné jabloňové náhorní plošině Jižního Tyrolska.
 • Hotel Alpin ***
  Rodinný hotel uprostřed malebné krajiny v údolí Pflerschtal/Val di Fleres; leží pouze 150 m od lyžařského areálu.
 • Hotel Aurora ***
  Hotel s krásným výhledem, z hotelu se na lyžích dostanete do lyžařského areálu Plose.
 • Familienhotel Feuerstein ****
  Každodenní program pro rodiny s hlídáním dětí a společnými výlety.
 • Parkhotel Zum Engel ****
  Čtyřhvězdičkový hotel ve Sterzingu/Vipiteno. Komfortní pokoje, výtečná kuchyně, wellnessové prostory, masáže, krytý bazén & centrum krásy.
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.