Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Eisacktal: dokonalá lyžařská adresa nad Brixenem

Údolí Eisacktal/Valle Isarco, ideální lyžování na manžestru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Údolí Eisacktal/Valle Isarco, ideální lyžování na manžestru. | foto: Reprofoto

Údolí Eisacktal/Valle Isarco na severu Itálie není zrovna světovou značkou, přesto je ve své jednoduchosti v podstatě dokonalou lyžařskou adresou. Má velmi pěkné, převážně červené sjezdovky a mezi nimi i skutečnou top trať. Středisko zdobí slunečné klima, nebývá to příliš rušno a ubytování tu najdete ve všech cenových kategoriích – díky tomu se zavděčí skoro každému. Najdete ho v provincii Jižní Tyrolské známé také jako Südtirol.

Na dně údolí se rozkládá město Brixen/Bressanone s tisíciletou historií, krásnou pěší zónou a exilovým domkem Karla Havlíčka Borovského, v jehož okolí je množství malých horských vesniček s penziony. Nad údolím se zdvihají dvouapůltisícové hřebeny, které využívá šestice lyžařských areálů, z toho dva jsou propojené lanovkou.

Zdaleka nejlepším z nich je Plose, zvláště když se vydaří zima a jižně orientované pláně zapadnou dostatkem přírodního sněhu – pak po nich stékají velkoryse široké, příjemně proměnlivé a až na výjimky červené sjezdovky s dalekým výhledem až k Brentě či Ortleru.

14 - 30. března 2014: Isarco Valley Fine Cuisine Festival

V údolí Eisacktal/Valle Isarco se už 40 let koná festival, na kterém místní servírují tradiční jídla z dob svých prababiček uzpůsobené dnešní gastronomii.
www.eisacktal.com

Do údolí také padá prvotřídní trať Trametsch – středně strmá, pestrá a široká s ojedinělým 1400metrovým převýšením. Pláně jsou poseté horskými chatami, z nichž nejpůsobivější je rustikální chata Rossalm.

Dvojstředisko Gitschberg Jochtal sestává z bezlesého pahorku Gitschberg, po němž stéká v podstatě jediná trať s několika variantami, a z řídce zalesněných svahů nad údolím Jochtal, jimž dominují pohodové dálnice v horních partiích a o něco ostřejší trať do údolí. Obě dvě lokality spojuje kabinková lanovka, překonávající hluboké údolí mezi nimi. 

Další areály

Severněji v údolí Eisacktal jsou ještě tři menší střediska, která mají společný vícedenní skipas, ale nepatří již do oblasti Dolomiti Superski jako Plose a Gitschberg s Jochtalem. Nejmodernějším z nich je Ratschings-Jaufen/Racines-Giovo Ratschings s 25 km sjezdovek rozložených po členité horské planině.

Zajímavé tipy a soutěž o 2500 eur

Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na webových stránkách:
www.suedtirol.info a na www.facebook.com/jiznityrolsko

Vyzkoušejte také náš nový www.suedtirol.info/magazindolomity, kde najdete spoustu zajímavých tipů, otestujete si, jaký jste typ lyžaře a skikrosař Tomáš Kraus vypráví o tom, rád jezdí do Jižního Tyrolska.
Zajímavé tipy na ubytování v údolí Eisacktal najdete zde: www.suedtirol.info/eisacktal-cz

S Jižním Tyrolskem můžete i soutěžit: stačí, když si objednáte dovolenou u některého z jihotyrolských prázdninových specialistů pro české hosty. Po skončení dovolené jim pošlete vaši fakturu a zástupci Jižního Tyrolska vylosují jednoho šťastlivce, který bude mít dovolenou zdarma (fakturu proplatí do výše 2500 eur).

Více informací na: www.suedtirol.info/prazdniny

nebo na adrese: prázdniny@suedtirol.info

Za návštěvu stojí i malý areál Rosskopf/Monte Cavallo, který se zvedá nad městem Sterzing/Vipiteno, z něhož do něj přímo nad brennerskou dálnicí stoupá kabinková lanovka. Skromný vějíř sjezdovek všech obtížností doplňuje více než 10 km dlouhá a velmi atraktivní sáňkařská dráha, která vede až do údolí.

Jak v Brixenu, tak ve Sterzingu jsou nové akvaparky s vodními atrakcemi i světem saun, které jsou stále žádanější relaxační „tečkou“ za lyžařskými zážitky. Celá oblast je snadno dostupná po dálnici z Brennerského průsmyku.

Důraz v Eisacktalu kladou na gastronomii, kterou je Jižní Tyrolsko vyhlášené. V údolí jsou tři michelinské restaurace. Navštivte například Kleine Flamme v městečku Sterzing. Letošní novinkou je ubytování na farmách: například na farmě Wieserhof v Pfundresu či Saxl Hof ve Stilfesu. Češi si musejí udělat povinou zastávku u domu v Brixenu, kde pobýval v exilu Karel Havlíček Borovský. Před Vánocemi nevynechejte trhy v městečku Klausen/Chiusa.

TIPY NA UBYTOVÁNÍ

 • Nussbaumerhof 3 Blumen
  Horský statek v klidné poloze s krásným výhledem do krajiny.
 • Hotel Jonathan ***
  Komfortní hotel pro aktivní pobyt na slunné jabloňové náhorní plošině Jižního Tyrolska.
 • Hotel Alpin ***
  Rodinný hotel uprostřed malebné krajiny v údolí Pflerschtal/Val di Fleres; leží pouze 150 m od lyžařského areálu.
 • Hotel Aurora ***
  Hotel s krásným výhledem, z hotelu se na lyžích dostanete do lyžařského areálu Plose.
 • Familienhotel Feuerstein ****
  Každodenní program pro rodiny s hlídáním dětí a společnými výlety.
 • Parkhotel Zum Engel ****
  Čtyřhvězdičkový hotel ve Sterzingu/Vipiteno. Komfortní pokoje, výtečná kuchyně, wellnessové prostory, masáže, krytý bazén & centrum krásy.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...