Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Expedice Nanga Parbat: Jsme přivázaní ke skále, píše Holeček. Vichr jim neumožnil pokračovat

Marek Holeček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Holeček | foto: FOTO: Marek Holeček

Nanga Parbat Česká expedice strávila další noc v Rupálské stěně jedné z nejméně vyzpytatelných himalájských osmitisícovek. V neděli se dvojice Marek Holeček a Tomáš Petreček chtěla pokusit dosáhnout vrcholu hory Nanga Parbat. Podle zpráv to ale vypadá, že kvůli silnému větru stále zůstávají ve stanu.

„Včera (v pátek) jsme po velkých útrapách dolezli do HadWall (vrcholová hlava té hory v horolezeckém žargonu - poz. red.). Těžkým lezením ve skále a ledu. Našli jsme novou linií, tak snad bude průchozí,” napsal pro Lidovky.cz v noci se soboty na neděli Marek Holeček.

Výprava strávila další krušnou noc ve stěně. „Samotný bivak je hrozný, drobounký ušlapaný ostroh vybíhající od stěny nad údolí. Stan na něm připomíná na všechny strany přetékající kaši. V noci při vichru začal stan sjíždět k jedné straně,” popisuje Holeček, který se se svým horolezeckým parťákem pokouší horu zdolat novou cestou. Pro výstup si vybrali Rupálskou stěnu, která se svými čtyřmi kilometry výšky dominuje světovým tabulkám.

Marek Holeček a Tomáš Petreček
Marek Holeček

„Naštěstí jsme ve stanu přivázaní ke skále (lezci nocovali v sedácích - pozn. red.). Dnes pokračujeme k vrcholu, dobití na těle, ale stále ještě s chutí,“ uvedl pro Lidovky.cz Holeček, který odhaduje výšku bivaku na 7 800 metrů nad mořem. Vrchol je ve výšce 8 126 metrů. Pak Čechy čeká ještě neméně náročný sestup.

Později odpoledne dorazily z Nanga Parbat nové zprávy. Podle předpovědi foukal na místě vítr rychlostí až 100 kilometrů za hodinu a dvojice českých horolezců tak zůstala uvězněná na skále.

Česká expedice vystupuje na vrchol alpským způsobem, tedy bez použití kyslíkových přístrojů a bez využití předem připravených fixních lan. Výpravu sledujte na www.lidovky.cz/holecek.

Nanga Parbat

V červenci začala expedice Marka Holečka a Tomáše Petrečka, kteří se pokusí jako první Češi a teprve třetí výprava v historii zdolat himalájskou horu Nanga Parbat jižní Rupálskou stěnou, která je se svými 4600 metry vůbec nejdelší na světě. 

Nahá hora. Masiv, který je ve světě známý pod jeho pakistánským názvem Nanga Parbat, se zcela vymyká představě o himalájských osmitisícovkách. 

Jako jediný z nich totiž leží široko daleko od všech dalších vrcholů, takže samotný horolezec nejenže přichází o okolní panoramata, ale především horu, která leží ve výšce 8125 metrů nad mořem, nic nebrání před silným větrem.  Další nejbližší himalájská hora K1, leží totiž ve vzdálenosti 188 kilometrů. Kvůli přírodním vlivům a proměnlivosti počasí je proto Nanga Parbat jednou z nejhůře zdolatelných hor na světě.

Devátá nejvyšší hora světa však možná i právě proto láká horolezce z celého světa, vždyť jen o Mount Everest se z osmitisícovek pokusilo více lezců. Ovšem měla zároveň i nejvíce obětí na životech.

Druhá nejvyšší pákistánská hora, která leží v oblasti Kašmír, má navíc ještě dvě prvenství. Je totiž první osmitisícovkou, na kterou se člověk pokusil vystoupit. 

Tomáš Málek

Autor

Tomáš Málektomas.malek@lidovky.czČlánky

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...