Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Expozice v kasárnách. Bránu do Brd najdete ve Strašicích

Dlouhých devadesát let byla větší či menší část středočeských Brd nepřístupná. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dlouhých devadesát let byla větší či menší část středočeských Brd nepřístupná. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Lokální muzea mají své kouzlo. Ale Muzeum Středních Brd mezi nimi i tak vyčnívá. Kombinuje expozice v původních kasárnách a noclehárnu ve vojenských světnicích a je vstupní branou do brdských lesů.

Střední Brdy jsou už rok otevřeny veřejnosti: zanikl vojenský újezd a vznikla nová CHKO. Chcete-li sami vyzkoušet, zda byly oprávněné obavy z nástupu masové turistiky a developerů, jako dobrý výchozí bod se nabízejí Strašice, tamní Muzeum Středních Brd.

Tento areál tvoří po 90 letech vojenské správy jakousi díru v ementálu. Vní nenajdete žádné osídlení, natož obce. Střední Brdy tudíž nemají přirozené správní či turistické těžiště uvnitř. Pracoviště CHKO, informační centra či muzea jsou na okrajích v Příbrami, Jincích, Rožmitálu, Hořehledech či Spáleném Poříčí, ale z těchto míst je do vlastních Brd, do „divočiny“, pěkný kus cesty. Výjimkou jsou Strašice a tamní Muzeum Středních Brd.

Jak vypadá „divočina“

Specifikum muzea (areálu zážitkové a poznávací turistiky) koření už v tom, že se usídlilovmístě bývalých kasáren. To prostředí využívá nejen pro své expozice, ale i jako turistickou noclehárnu.

Navigační aplikace tak vedle aktuálních turistických a cyklistických tras,...
Patřičnou pozornost tvůrci věnovali i lokalizování významných a památných...

S tím ladí i expozice. Má část přírodní, etnografickou, historickou, ale bazíruje na té vojenské. Právě ta zachycuje celé 20. století. Zajímavé jsou už doklady zápasu o to, zda v Brdech vznikne národní park, či vojenský újezd. V roce 1926 vyhráli vojáci. Z této éry přežívá funkcionalistická budova velení a typizovaný srub pro mužstvo. Původně jich bylo více, ale v zachovalém stavu je už jen jeden – v patře najdete muzejní expozici, v přízemí noclehárnu v původních světnicích s vojenskými palandami.

Reflektované dějiny ale pokračují. Nacistickou okupací – v zámečku tam žil vrchní velitel wehrmachtu von Brauchitsch, když byl odvolán po neúspěchu na východní frontě. Pak rokem 1945, kdy Strašice ležely těsně na sovětské straně demarkační čáry. První dorazili 6. května Američané, dostali talíř buchet, ale pak se stáhli na své území. Sověti dorazili až v míru 12. května a místní je vítali z lavic vynesených před hospodu. Ta fotografie nemá chybu. Následuje posílení armády v komunismu, kdy ve Strašicích sídlil elitní tankový pluk a vládla tvrdá ideologie. A pak přichází éra demontáže ideologie, armády i vojenského újezdu Brdy.

Muzeum Středních Brd

Strašice

Otevřeno úterý až neděle

10–12 a 13–17 hodin

Zážitky skýtá i noclehárna. Přespat lze v původních světnicích vojenského srubu (jen 160 Kč za noc). Ale k 21. století patří i to, že v „původní“ umývárně najdete sprchy, v „původní“ kuchyni ledničku či varnou konvici a v „původní“ světnici elektrické přímotopy. To vše musí vyznavači „echt původnosti“ překousnout.

Stoprocentní původnost nenajdete ani v blízkých lesích. Není to „divočina“ ve smyslu nedotčenosti člověkem. To slovo je dnes nadužívané, leč v Evropě neopodstatněné. Nicméně už pár set metrů od muzea je divočina ve smyslu neosídlené krajiny s porosty místy i pralesními. To, co nabízí Šumava ve výškách nad 1000 metrů, skýtají Brdy již v šesti stech metrech. A ze Strašic je k tomu nejblíže, pár kilometrů pěšky.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!